Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
comert - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


comert


9 replies to this topic

#1 kalapis maria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 24 July 2012 - 01:44 PM

Buna ziua,
As avea nevoie de putin ajutor.
de un scurt timp lucrez la o firma de vanzare cu amanuntul, magazin alimentar si am intampinat urmatoarea dificultate:
Am primit doua facturi de la un furnizor. Pe prima factura sunt produsele facturate iar pe cea de-a doua factura este discount.Una dintre fete de la magazin cand a intocmit nota de receptie a introdus discountul direct in pret pentru a-i da pretul de vanzare ca cel pe care il avea deja de dinainte. Intrebarea mea este cum inregistrez facturile. Lucrez in programul saga, si la introducerea facturii Pretul de vanzare este mai mic decat cel de achizitie, deoarece eu nu am cum sa inregistrez doua facturi in acelasi Nds.
Poate cineva sa ma ajute?

Va multumesc



#2 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 24 July 2012 - 10:05 PM

Nu s-a intocmit bine receptia, discount-ul acordat pe o factura separata de cea de marfa nu se scade din pretul de achizitie, ci se contabilizeaza separat factura de discount pe venituri, in functie de reducerea acordata: comerciala sau financiara.

Dana




#3 kalapis maria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 25 July 2012 - 11:00 AM

Dna Dana, Va multumesc mult pentru raspuns. As mai avea o intrebare, daca doriti sa ma ajutati, cum procedez acum dupa ce marfa a si fost deja vanduta? a fost o factura de cremvursti PU- 19,47, Discount 8,17, si au trecut PV - 17,00.
acum ele trebuia sa refaca nir-ul dar marfa este vanduta.
Cum sa procedez?

Si factura de discount inregistrez pe 767 si nu se scade din raportul de gestiune cum au procedat ele, nu-i asa?
Eu am inregistrat in program cum ar fi corect pretul , am listat si nota de receptie din program. si eu cred ca este suficient nu? Ma gandesc ca la un control vor verifica cu ce este in program nu cu blocul de note de receptie. Banuiesc eu.

Mii de multumiri!



#4 kalapis maria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 17 August 2012 - 10:38 AM

Buna ziua,

Eu lucrez si la o firma de agricultura. si am primit o factura de la un furnizor o factura de arenda , cantitate grau 325 to. imi puteti spune va rog inregistrarea in contabilitate ? 401.analitic=612?

Am o factura de discount comercial cu minus. eu o inregistrez pe 767 cu valoare pozitiva?

Va multumesc!



#5 kalapis maria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 19 November 2012 - 10:37 AM

Buna ziua,
Am niste pleavuri de grau in produse finite pe care trebuie sa le scad din gestiune deoarece le aruncam, printr-un proces verbal.
cum are trebui sa fac inregistrarea?

Va multumesc!



#6 kalapis maria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 19 November 2012 - 12:07 PM

Vezi postareakalapis maria, la 19 November 2012 - 10:37 AM, a spus:

Buna ziua,
Am niste pleavuri de grau in produse finite pe care trebuie sa le scad din gestiune deoarece le aruncam, printr-un proces verbal.
cum are trebui sa fac inregistrarea?

Va multumesc!
Va rog, astept un control si trebuie sa le scad din gestiune. Ma poate ajuta cineva?



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 November 2012 - 02:38 PM

descarca-le prin acelasi cont prin care descarci si prod. finite !

pleavurile astea fac parte din perisabilitati, nu ? adica e un proces natural prin care rezulta ele de la grau ... deci, daca exista cote de perisabilitati pt pleavuri, atunci doar acele cote sunt chelt. deductibile, restul (ce depaseste cota) este neded.

bafta multa la control ! :smile:



#8 kalapis maria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 24 January 2013 - 03:08 PM

Buna ziua,
Iarasi am dat de o problema pe care nu stiu cum sa o rezolv si va solicit ajutorul.
In data de 06,04,2012 s-a facut o asigurare in valoare de 5400 ron. Vechea contabila a inregistrat aceasta polita ca si o factura ( ceea ce eu cred ca nu trebuia, trebuia doar plata prin 613, nu-i asa?)

In data de 15,04,2012 s-a achitat prima rata 2700 ron iar cea-a de-a doua rata seful nu a mai vrut sa o plateasca .

Bineinteles ca astfel mie mi-a ramas 2700 ron ca sold.
Cum sa fac sa dispara acest sold?

va multumesc mult!



#9 kalapis maria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 06 February 2013 - 10:10 AM

Buna ziua,
Am deschis un nds din 2010, adica l-am adus in grila si acum nu mai pot sa-l inchid. Imi apare mesaj in afara grilei de culegere 01.01.2011- 31.12.2012. cum pot sa inchid acest nds acum? Va rog ajutati-ma.

Va multumesc!



#10 BigLivius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 25 February 2013 - 10:57 AM

Buna ziua!
O societate importa oua de gaina si de curca si le incubeaza. Dupa eclozare vinde pui de o zi. Am urmatoarele posibilitati:
1. Societatea vinde unei alte societati o cantitate mare de pui, incadrandu-se astfel la comert en-gross, intocmind factura si incasand contravaloarea prin banca. Acest lucru este clar.
2. Daca vine o persoana fizica (nu PFA) care doreste sa cumpere o cantitate de cateva sute / mii de pui, pot incadra aceasta operatiune ca si comert en-gross? Persoanei respective i se intocmeste factura si i se taie bon fiscal pe suma datorata.

Va multumesc pentru ajutor!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL