Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
inreg. suma de la AJOFM - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


inreg. suma de la AJOFM


6 replies to this topic

#1 kalapis maria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 02 August 2012 - 11:49 AM

Buna ziua,
Am primit de la AJOFM o suma de bani. Pe ce cont sa inregistrez corect aceasta incasare?

Va multumesc!



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 August 2012 - 11:37 AM

spune-ne ce reprezinta plata, Maria ! de unde sa stim, altfel ??

e o suma virata de voi in plus, e o subventie de la AJOFM ... ce este ??




#3 kalapis maria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 03 August 2012 - 01:53 PM

Ma scuzati.
este o subventie in baza unei conventiei . eu am inregistrat suma si luna trecuta pe 4451 - subvebtii guvernamentale. este bine?

sau in 471?



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 August 2012 - 02:53 PM

subventiile primite de catre angajatori pentru incadrarea in munca a unor anumite categorii de pers., definite prin lege, sunt privite ca subventii de exploatare si, cf. ord. 3055/2009, ele sunt venituri ale perioadelor corespunzatoare cheltuielilor aferente pe care aceste subventii urmeaza sa le compenseze.

astfel :
* daca se incaseaza subventii aferente unor cheltuieli care au fost efectuate, subventiile primite reprezinta venituri ale perioadei in care au fost incasate.
deci, 4451
* daca se incaseaza subventii aferente unor cheltuieli care nu au fost inca efectuate, subventiile primite nu reprezinta venituri ale perioadei in care au fost incasate, ci aferente exercitiilor viitoare.
deci, 471.

:smile:



#5 kalapis maria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 07 August 2012 - 09:21 AM

Va multumesc!



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 August 2012 - 10:25 AM

cu drag !
si alta data ! :smile:



#7 kalapis maria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 21 November 2012 - 11:29 AM

Buna ziua,
Revin putin la mesajul anterior ca sa intreb daca am facut corect,
incasarea am facut-o 5121 -4451, iar inchiderea contului 4451 am facut-o prin nota 4451-7414.

este corect?

Va multumesc!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL