Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
reincepere activitate firma suspendata - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


reincepere activitate firma suspendata


14 replies to this topic

#1 dragosdana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 136 Postari:

Postat 29 June 2010 - 02:42 PM

Daca am o firma suspendata din august anul trecut si in acest an o reactivez ce impozit forfetar am de plata?



#2 rodicus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 135 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 29 June 2010 - 03:36 PM

Vezi postareadragosdana, la Jun 29 2010, 03:42 PM, a spus:

Daca am o firma suspendata din august anul trecut si in acest an o reactivez ce impozit forfetar am de plata?

Transe impozit forfetar

Venituri totale anuale/ impozit minim anual

0 – 52.000 lei = 2.200 lei (impozit minim anual – aprox. 500 euro)

52.001 – 215.000 = 4.300 lei (circa 1.000 euro)

215.001 - 430.000 lei = 6.500 lei (circa 1.500 euro)

430.001 - 4,3 milioane lei = 8.600 lei (circa 2.000 euro)

4,3 milioane - 21,5 milioane lei = 11.000 lei (2.500 euro)

21,5 milioane - 129 milioane lei = 22.000 lei (5.000 euro)

peste 129 milioane lei = 43.000 lei (10.000 euro)

The art of knowing is knowing what to ignore.



#3 gabim67

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 04 October 2010 - 03:37 PM

Salutare tuturor!

Am o intrebare si sper sa ma puteti ajuta cu informatii. Am o firma infiintata prin 2002-2003, pe care nu am avut activitate deloc. Inainte sa intre in vigoare chestia cu impozitul forfetar, ca multi altii, am suspendat firma.

Stiti sa-mi spuneti cat m-ar costa reactivarea firmei suspendate si cam in cat timp se face?

Deasemenea, m-ar interesa cat ar costa schimbarea obiectului de activitate al firmei (sa se elimine ce e acum - a fost stabilit in 2002) si sa se adauge acum 2 domenii de activitate.

Multumesc si astept cu interes raspunsurile voastre!



#4 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 04 October 2010 - 05:58 PM

Cred ca vreo 100 de lei pentru ONRC, publicarea HGA.

In rest, odata cu emiterea primelor facturi/bonuri fiscale si depunerea primei declaratii fiscale (100, 102, 300) firma este din nou activa dpdv al fiscului.

Succese si bani multi!



#5 gabim67

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 04 October 2010 - 10:10 PM

Vezi postareamutual, la Oct 4 2010, 06:58 PM, a spus:

Cred ca vreo 100 de lei pentru ONRC, publicarea HGA.

In rest, odata cu emiterea primelor facturi/bonuri fiscale si depunerea primei declaratii fiscale (100, 102, 300) firma este din nou activa dpdv al fiscului.

Succese si bani multi!

asa putin? cand am suspendat-o am platit pentru toate hartogaraiele vreo 500 ron.

acum sa o re-activez sa ma coste doar 100? m-as bucura! :)



#6 MirceaSCALAT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:RO

Postat 11 October 2010 - 04:02 PM

Vezi postareagabim67, la Oct 4 2010, 11:10 PM, a spus:

Vezi postareamutual, la Oct 4 2010, 06:58 PM, a spus:

Cred ca vreo 100 de lei pentru ONRC, publicarea HGA.

In rest, odata cu emiterea primelor facturi/bonuri fiscale si depunerea primei declaratii fiscale (100, 102, 300) firma este din nou activa dpdv al fiscului.

Succese si bani multi!

asa putin? cand am suspendat-o am platit pentru toate hartogaraiele vreo 500 ron.

acum sa o re-activez sa ma coste doar 100? m-as bucura! :)
Pe putin mai tot atâta, adicã 500 Lei. Deoarece iarasi este necesara o HAGEA de incetare a suspendarii, refacerea actului constitutiv cu modoicarea obiectului de activitate s.a.m.d.



#7 RamonaNed

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 24 June 2011 - 12:29 PM

In momentul in care un SRL se suspenda, se anuleaza certificatul de TVA din oficiu.
Intrebarea mea este urmatoarea, in momentul redeschiderii se poate sa ramana la neplatitoare de TVA ? Unde sa intreb si ce trebuie sa fac ?
Va multumesc.



#8 Cosma Violeta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 96 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:braila

Postat 24 June 2011 - 02:06 PM

Vezi postareaRamonaNed, la 24 June 2011 - 12:29 PM, a spus:

In momentul in care un SRL se suspenda, se anuleaza certificatul de TVA din oficiu.
Intrebarea mea este urmatoarea, in momentul redeschiderii se poate sa ramana la neplatitoare de TVA ? Unde sa intreb si ce trebuie sa fac ?
Va multumesc.

la reluarea activitatii redeveniti platitor de tva cu data inregistrarii la reg comertului a reluarii activitatii
Contabilii nu fac audiență. Ei trăiesc în anonimat, nu caută lumina
reflectoarelor.



#9 RamonaNed

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 24 June 2011 - 02:21 PM

Firma suspendata este cu impozit pe profit.
Am inteles ca daca isi reincepe activitatea anul acesta si are cel putin un salariat, de la anul poate trece de la impozit pe profit la impozit pe venit. Se poate, nu ?
Nu se poate acelasi lucru si la TVA, sa treaca de la platitoare la neplatitoare de TVA.



#10 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 June 2011 - 06:20 PM

Vezi postareaRamonaNed, la 24 June 2011 - 02:21 PM, a spus:

<br />Firma suspendata este cu impozit pe profit. <br />Am inteles ca daca isi reincepe activitatea anul acesta si are cel putin un salariat, de la anul poate trece de la impozit pe profit la impozit pe venit. Se poate, nu ?<br />Nu se poate acelasi lucru si la TVA, sa treaca de la platitoare la neplatitoare de TVA.<br />
<br /><br /><br />

Fimele suspendate stiu ca sunt scoase din oficiu de la platitor de TVA , verificativa vectorul fiscal si vedeti.



#11 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 27 June 2011 - 01:32 PM

Obligatoriu verificati vectorul fiscal, cum spune Florin, eu am avut caz recent de firma suspendata care si-a reluat activitatea si figura ca platitoare de TVA in vectorul fiscal, deci nu a trebuit sa mai faca nimic.
Faza de rasu'-plansu' a fost ca dupa reactivarea firmei la Reg. Com. doamnele de la Finante, de la vectorul fiscal doreau sa o scoata acum :smile: , dupa ce m-am intersat, din evidenta pl. de TVA; din fericire am reusit sa le conving ca este o aberatie aceasta idee nastrusnica a lor.

Dana




#12 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 14 May 2012 - 08:07 AM

buna ziua

de reluarea activitatii dupa cei 3 ani stiti ceva?

se ia amenda daca nu se reactiveaza fix la 3 ani?

ce acte trebuiesc depuse la ORC? cat costa?

finantele dau amenda pt nereluarea activitatii fix la 3 ani?

trebuie din nou depus vector fiscal?

va rog mult sa ma ajutati cu aceste informatii, cei care au trecut prin astfel de situatie



#13 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 29 May 2012 - 06:18 PM

Vezi postareachrista_anda, la 14 May 2012 - 08:07 AM, a spus:

de reluarea activitatii dupa cei 3 ani stiti ceva?
se ia amenda daca nu se reactiveaza fix la 3 ani?
ce acte trebuiesc depuse la ORC? cat costa?
finantele dau amenda pt nereluarea activitatii fix la 3 ani?
trebuie din nou depus vector fiscal?
Dupa ce perioada de suspendare a firmei a expirat se poate suspenda din nou pe o periada de 3 ani, sau se poate incepe procedura de lichidare.
La expirarea perioadei de suspendare societatea se reactiveaza din oficiu la reg.com.- daca nu ai facut cerere de reactivare; in cazul in care a fost platitoare de TVA codul de inregistrare in scopuri de TVA a fost anulat pe perioada suspendari si societatea poate fi inscrisa tot din oficiu in scopuri de TVA la reactivare - trebuie verificat la admin.fin. vectorul fiscal



#14 lia256

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 13 August 2012 - 06:07 PM

Am avut o firma cu obiect de activitate in turism ,acum e suspendata de un an cu regim derogatoriu.Doresc sa deschid un magazin de comercializare anvelope noi de import .Precizez ca sediul societatii e la tara ,iar magazinul vreau sa il fac la oras.Imi trebuie punct de lucru_´Care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmez.Astept raspunsul dvs cu nerabdare pentru ca vreau sa ma apuc de lucru .Multumesc"!



#15 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 14 August 2012 - 03:02 PM

onrc-cu hota aga, dovada spatiu, contract+incetare suspendare,statut refacut
apoi ANAF-anunti deschidere punct lucru+incetare suspendare
vezi ROI daca ai AIC nu import






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL