Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PFA - Avize necesare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


PFA - Avize necesare


4 replies to this topic

#1 emy.danut

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Giroc

Postat 29 August 2012 - 10:39 PM

Deoarece numai ce mi-am creat contul si sunt nou vreau sa va salut pe toti de ce acest forum.
Am rasfoit forumul vreo 30 minute si nu am gasit aceasta intrebare. Daca totusi este si eu am omiso, va rog sa postati link spre ea si sa ma iertati pentru duplicare de topic.

Azi mi-am deschis PFA platitor de TVA (reparatii calculatoare, realizare pagini web si consultanta IT, comert cu amanuntul a echipamentelor IT&C) si am cateva nelamuriri (care nu le-am putut obtine de la institutiile statului). Sediul este la mine intr-o anexa a casei.

1. trebuie sa am contract cu cineva sa imi fac protectia muncii?
2. am nevoie de aviz de la mediu?
3. am nevoie de ceva de la sanepid?
4. am nevoie de stingator, trusa medicala in anexa unde este sediul? (cu siguranta o sa-mi pun, dar as prefera sa fac asta mai tarziu <dupa ceva incasari>)
5. ce documente am nevoie (ex: facturier, chitantier, registru unic de control, reg. inventar, reg. juranal...)
6. am nevoie de plan de evacuare pt situatii de urgenta? (este o incapere cu o usa :) ) ... logic ca iesi pe usa :))


Multumesc anticipat.
Danut Emanuel



#2 Voicu Rogojan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 01 September 2012 - 07:55 PM

Nu ai nici o treaba cu sanepidul (nici macar nu mai exista aceasta institutie comunista).
Aviz de mediu, protectia muncii, etc nu iti trebuie ca nu ai angajati. Ca PFA pe IT cat timp nu esti fraier sa angajezi pe carte de munca, nu ai nici o treaba cu acceste baliverne comuniste.

Ai nevoie de: Registru inventar, registru jurnal incasasri si plati, registru de vanzari, registru cumpaarari, registru unic de control. Eu sunt neplatitor de TVA ( nu inteleg dc ai facut greseala sa te faci platitor de TVA). Ca platitor de TVA ai nevoie de mai multe documente, registre, asa ca va trebui sa apelezi la un contabil. Nu de alta dar TVA-ul e o chestie foarte complexa si serioasa. Iar amenzile sunt atat de mari incat ai toate sansele sa ajungi boschetar in urma lor. La TVA nu se merita sa risti fara un contabil. Trebuie sa intelegi ca legile sunt facute in asa fel de complicate, incat sa ai nevoie de contabil pentru orice rahat daca esti platitor de TVA.

Daca ai venituri sub 10.000 RON / luna nu ti se preteaza sa te faci platitor de TVA. Pt ca deducerile la TVA sunt crima. Si o s-o sfarsesti platind in prostie la stat + controale abuzive la ordinea zilei.

E doar o sugestie.Te-as sfatui dupa primul an sa iti faci un calcul serios si sa vezi cum ti-e mai bine.
Doar daca ai clienti mulit persoane juridice se merita sa ai TVA. Si incasari serioase incat sa si ramai cu ceva.




#3 John2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Gender:Male

Postat 11 April 2013 - 01:05 PM

Buna ziua,

Un cabinet medical individual, dupa ce a primit avizarea de la Colegiul Medicilor si a fost inscris in Registrul unic al cabinetelor medicale de catre Directia de sanatate publica, mai trebuie sa solicite o reavizare anuala din partea Colegiului Medicilor sau din partea DSP ?
Multumesc!



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 January 2015 - 11:13 AM

dupa informatiile mele, cabinetul trebuie sa obtina anual numai avizul pt autorizatia sanitara de funcionare.
pt. medic, Certificatul de membru al Colegiului Medicilor se considera avizat anual in baza asigurarii de raspundere civila.
de la DSP nu mai este necesara vreo alta reavizare.



#5 kyotox

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 03 October 2016 - 12:23 PM

Buna ziua,

Am o nelamurire in legatura cu comercializarea unor produse alimentare (dulciuri, ambalate) in cadrul unui centru comercial printr-un stand / taraba pentru o perioada limitata de timp.
Voi folosi pentru asta un cod caen de vanzator ambulant, pentru ca am de gand sa schimb ulterior locatia.

Intrebarea este ce documente sunt necesare pentru aceasta activitate? In diferite surse am gasit ca ar fi nevoie de avize de pe la ISU, sanepid, planuri de incadrare si de situatie, etc, lucruri greu de inteles avand in vedere ca spatiul este un mall care deja are toate aceste autorizari.

Va multumesc






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL