Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
pbl. la angajare - absolventi contabilitate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


pbl. la angajare - absolventi contabilitate


7 replies to this topic

#1 IGHI

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 August 2012 - 11:51 AM

@ cristian tanase : Am si eu o intrebare de bun simt pt. d-voastra : V-ati angaja dupa ce ati facut o facultate cu 700 lei brut respectiv 500 lei net ? :blink:

Aceasta postare a fost editata de IGHI: 27 August 2012 - 11:53 AM




#2 anonim08

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 01 September 2012 - 11:28 AM

Vezi postareaIGHI, la 27 August 2012 - 11:51 AM, a spus:

@ cristian tanase : Am si eu o intrebare de bun simt pt. d-voastra : V-ati angaja dupa ce ati facut o facultate cu 700 lei brut respectiv 500 lei net ? :blink:

E bataie de joc in ziua de azi....sunt absolventa de anul asta specializarea contabilitate si ieri am mers la un interviu la un cabinet de contabilitate, unde mi-a spus clar ca salariul brut pe care mi-l acorda pentru un program full time e de 700 lei brut, ceea ce mi se pare inadmisibil sa ramai cu 500 de lei net dupa o luna de munca...




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 September 2012 - 04:37 PM

imi cer scuze, insa chiar sunt curioasa : ce salariu crezi ca este corect pt tine ca proaspat absolvent (banuiesc ca studii superioare, n-ai specificat) cu specializarea in contabilitate ? si mai lamuritor ar fi daca ne-ai putea spune ce stii sa faci efectiv in aceasta meserie - te asigur ca intreb cu toata bunavointa :smile: si fara pic de malitiozitate !

dragilor, ca tot a venit vb., eu cred ca ar fi f interesant de aflat ce asteptari financiare vs. competente profesionale mai are un absolvent in ziua de azi, drept pt care mut aceste prime mesaje in topic separat (de la "Salarii", aici).

mentionez, cu onestitate, ca sunt de acord cu parerea ca 700 lei brut lunar pt un absolvent de studii superioare este bataie de joc, 500 lei/luna net la un prg. de 8 ore/zi nu mai are nici femeia de serviciu. :angry2:



#4 lucialina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 08 November 2012 - 12:58 PM

Buna ziua! Nici mie nu mi se pare corect sa primesti 500 lei/luna pt orice fel de munca prestata. Dar, fiind absolventa ca si tine sincer m-as bucura enorm sa ma pot angaja in acest domeniu chiar si pentru atat. Si stii de ce? Studiile mi se par nule daca nu ai posibilitatea sa practici contabilitatea chiar si asa. Inceputul e greu pt oricine indiferent de domeniu.Iti urez succes in gasirea unui job bun!



#5 iuli73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 30 May 2013 - 02:33 PM

Asa e ,nu stie ce meserie cautata invata,mai ales la un cabinet de conta.Am avut 3 angajate de-a lungul timpului la mine la cabinet,toate aboslvente ,dar fara sa cunostinte practice prea multe,in 6 luni de zile,fiecare ,pe rand,care mai inocenta si mai draguta,invata-le,pregateste-le,trimite-le pe la cursuri si prelucrari pe la Finante, au invatat o gramade de chestii,apoi s-au dus la niste firme mari cu salarii de salarii ,alta se descurca sa tina acasa evidenta contabila,gestiune la diverse firme mici,ajungand pana la 10 colaborari pe luna,castigand din nou f bine si lucrand de acasa.evident ca nu mai iau pe nimeni sa ma ajute,fac eu totul si fara sa mai am angajate.



#6 dannad001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 June 2013 - 11:05 PM

In domeniul contabilitatii concurenta este mare :

Lunar ies contabili in urma unor cursuri de contabilitate avizate de Ministerul Invatamantului.
Anual ies economisti si experti contabili.
Iar numarul firmelor-client este mai mic decat in urma cu cativa ani.

Inflatie de contabili si juristi/avocati.....

Ce vremuri in '93-'94 .....

Totul e un urcus si coboras....

Aceasta postare a fost editata de dannad001: 03 June 2013 - 11:06 PM




#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 June 2013 - 12:09 PM

Vezi postareadannad001, la 03 June 2013 - 11:05 PM, a spus:

In domeniul contabilitatii concurenta este mare :
...........
Inflatie de contabili si juristi/avocati.....
................

dupa parerea mea, iertat fie-mi, concurenta nu este atat de mare precum pare fiindca cea REALA = CALITATIVA este mult mai mica.

concurenta reala, a celor bine pregatiti, este mult-mult mai mica fata de nr. mare al celor ce au absolvit diferite forme de scolarizare in conta si fiscalitate !! una dintre dovezile clare ca lucrurile stau astfel este nivelul de pregatire ce razbate din activitatea de pe acest forum ... si care, in mod ingrijorator, am senzatia ca tot scade .....de la an la an ... iar cel mai trist mi se pare a fi faptul ca baza acestei meserii - gandirea corecta economica, cea care ne ajuta f. mult sa invatam in continuare - e din ce in ce mai precara ! prea multi dintre cei ce lucreaza in conta nu mai gandesc fenomenele economice, ci doar aplica, uneori disparat, niste cunostinte acumulate, ceea ce face ca munca lor sa fie viciata, iar rezultatele - uneori chiar dezastruoase (vezi contabilitati facute "varza") ! :sad:



#8 georgecobelita

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Male

Postat 03 March 2014 - 10:59 AM

Vezi postareaIGHI, la 27 August 2012 - 11:51 AM, a spus:

@ cristian tanase : Am si eu o intrebare de bun simt pt. d-voastra : V-ati angaja dupa ce ati facut o facultate cu 700 lei brut respectiv 500 lei net ? :blink:

Din pacate nu cred ca s-ar angaja prea multi in domeniul acesta pe aceasta suma decat ca part time, insa poti sa te specializezi foarte bine in domeniu si sa oferi servicii pe cont propriu; nu este usor, poate dura pana la un an chiar pana sa ajungi sa castigi bani din asta, dar ulterior vei avea si o experienta acumulata si cred ca e o solutie buna de adoptat.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 03 March 2014 - 01:46 PM
eliminare reclama in semnatura, AVERTISMENT PUBLIC ! citeste regulamentul !






2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL