Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Frumusetea contabilitatii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Frumusetea contabilitatii


2 replies to this topic

#1 Paduraru Gheorghe

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 23 September 2012 - 12:37 PM

Dragilor si dragelor,

Va invit sa va aduceti aminte de perioada cand ati inceput sa studiati contabilitatea, si de emotia / bucuria / revelatia decoperirii egalitatii intre activ si pasiv.

Ca incepator "ma joc" cu niste tranzactii pe care le inregistrez manual. Cand le-am trecut din jurnal in cartea mare, am avut revelatia: ACTIV = PASIV. Il inteleg entuziasmul lui Luca Pacioli. Va invit sa va bucurati cu mine contempland imaginea urmatoare:

http://imageshack.us...286/conta1r.jpg

2500 = 2100 + 389 + 11

Saptamana superba tuturor!



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 September 2012 - 02:19 PM

ne-am amintit ... :biggrin2:

ia citeste aici http://www.conta.ro/...a-fiu-contabil/ , vei gasi povesti interesante :smile:




#3 MariusDaniel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Gender:Male

Postat 13 June 2013 - 11:06 AM

Nici poetii nu au ocolit subiectul :

Contabilitate
de Marin Sorescu
Vine o vreme Când trebuie sã tragem sub noi O linie neagrã Si sã facem socoteala. Câteva momente când era sã fim fericiti. Câteva momente când era sã fim frumosi. Câteva momente când era sã fim geniali. Ne-am întâlnit de câteva ori Cu niste munti, cu niste copaci, cu niste ape (Pe unde-or mai fi? Mai trãiesc?) Toate acestea fac un viitor luminos --- Pe care l-am trãit. O femeie pe care am iubit-o Si cu acceasi femeie care nu ne-a iubit Fac zero. Un sfert de ani de studii Fac mai multe miliarde de cuvinte furajere, A cãror întelepciune am eliminat-o treptat. Si, în sfârsit, o soartã Si cu încã o soartã (de unde-o mai fi iesit?) Fac douã (Scriem una si tinem una, Poate, cine stie, exista si viata de apoi).

Sa aveti o zi frumoasa, dragi colegi!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL