Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contabilitate paypal - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


contabilitate paypal

paypal ecommerce incasare paypall
30 replies to this topic

#1 andreisuciu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 28 September 2012 - 01:25 AM

Buna seara,

Detin un magazin online, iar produsele le vand exclusiv in afara tarii, pllata se face prin paypal. Banii ii tin in paypal pana la final de luna dupa care ii retrag in contul firmei. cum se procedeaza cu inregistrarea lor in contabilitate? Emit factura pentru fiecare client zilnic?bon fiscal? Factura cu tot cu chitanta? Eu la final de luna trag o suma de xxxx. cum justific suma? Suma difera datorita comisioanelor paypal si diferentei de curs de la momentul platii pana la momentul retragerii. trebuie sa listez invoice-ul paypal aferent fiecarei tranzactii si sa il atasez facturii emise catre client?practic eu facturez lunar diferitor clienti iar banii vin dintr-un singur loc in contul bancar

se poate cineva sa-mi explice pasii legali pentru a inregistra in contabilitate fiecare tranzactie iar la final de luna justificarea lor din paypal in contul bancar?

Multumesc!

Aceasta postare a fost editata de andreisuciu: 28 September 2012 - 01:28 AM




#2 dr4t

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 28 October 2012 - 05:32 PM

Vezi postareaandreisuciu, la 28 September 2012 - 01:25 AM, a spus:

Buna seara,

Detin un magazin online, iar produsele le vand exclusiv in afara tarii, pllata se face prin paypal. Banii ii tin in paypal pana la final de luna dupa care ii retrag in contul firmei. cum se procedeaza cu inregistrarea lor in contabilitate? Emit factura pentru fiecare client zilnic?bon fiscal? Factura cu tot cu chitanta? Eu la final de luna trag o suma de xxxx. cum justific suma? Suma difera datorita comisioanelor paypal si diferentei de curs de la momentul platii pana la momentul retragerii. trebuie sa listez invoice-ul paypal aferent fiecarei tranzactii si sa il atasez facturii emise catre client?practic eu facturez lunar diferitor clienti iar banii vin dintr-un singur loc in contul bancar

se poate cineva sa-mi explice pasii legali pentru a inregistra in contabilitate fiecare tranzactie iar la final de luna justificarea lor din paypal in contul bancar?

Multumesc!


Da, deci as fi si eu foarte interesat sa aflu un raspuns la aceasta intrebare. Problema mea este aceeasi, cu singura diferenta ca am clienti doar din Romania :smile: .
Orice informatie este bine venita.

Va multumesc!




#3 stvalentin

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 29 October 2012 - 07:21 AM

Peste tot gasesc acceasi intrebare, dar nimeni nu a gasit un raspuns :(



#4 LilianaV.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 06 November 2012 - 02:48 PM

Buna ziua,

Desi cred ca nu va va ajuta suficient, cred ca ar trebui clarificate diferite aspecte, ca un pas intermediar in rezolvarea problemei incasarilor paypal:

1 ce fel de evidenta contabila tineti ? in partida simpla sau dubla (sunteti PFA sau SRL?)

2 cum tineti evidenta platilor facute, adica cum identificati platile facute de catre clienti ?

3 la sfarsitul lunii cum stiti care este valoarea pe care o aveti de incasat de la restul clientilor ?

4 comisioanele paypal le contabilizati? dar cele ale bancii corespondente ?

5 valoarea care intra la venituri este structurata functie de vanzari , chiar daca nu este evidentiata in contabilitate ?


Daca este posibil sa raspundeti acestor puncte mentionate mai sus, cred ca va fi mai simplu sa rezolvam impreuna "enigma" acesta . . .

Asa consider eu !

o zi buna,



#5 cismasu1

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 10 November 2012 - 11:34 AM

Chitante nu avem, pentru ca nu lucram cu numerar. Trebuie sa ne gandim la contul paypal ca la un cont in banca, fie in valuta, fie in lei. Folosim aceleasi documente ca si la banca, extrasul de cont. Nu stiu daca este o problema cu simpla listarea acestuia, pentru ca prin posta nu avem cum sa-l primim din cate stiu.

Pentru clientii persoane fizice din UE emitem factura cu TVA, iar din afara UE fara TVA. Daca nu avem o evidenta separata pentru fiecare client, cred ca trebuie sa facem analitice la contul de clienti, in cazul in care nu se incaseaza suma in totalitate la fiecare tranzactie (de obicei se incaseaza in totalitate, in avans).

Comisionul paypal apare in nota de transfer emisa de paypal, dar putem avea si acolo o problema, pentru ca am patit si eu uneori ca una sa fie suma din nota paypal si alta suma care intra in contul de la banca, o diferenta de pana in ~0,20 lei evaporandu-se din existenta (asta in cazul in care alegem ca paypal sa faca conversia valutara).



#6 mariusian01

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 31 January 2013 - 01:40 PM

Va rog frumos putin ajutor, sunt de la sat, contabilul meu daca ii zic PayPal, imi zice Paypay, habar n-are pe ce lume traieste. Am un SRL platitor de TVA, am ROI, vand in UE si in alte tari produse. Cum sa imi faca contabilitatea, el imi cere contract de creante (habar n-am ce sunt acelea). In contul de paypal am vazut ca exista optiuni pentru a exporta ce tranzactii s-au efectuat, mi-e ca daca ii dau acele detalii se uita ca la felul 7 la ele.

Pun aici 1 link despre care as crede ca e un "contract de creante". desi acest " conract nu are datele mele de identificare.
https://cms.paypal.c...&locale.x=en_US



Legea electronica stiu ca zice " ai dat accept la un terms of use, atunci ala e contract intre tine si un site". Cum pot face ca in ROMANIA sa fie legala treaba aceasta?



#7 Aurora25

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 10 February 2013 - 09:21 PM

buna seara,

eu lucrez cu paypal in germania dar sunt convinsa ca functioneaza aceeasi regula.
Trebuie totusi intocmita factura pt fiecare client in parte.

Astfel:
Inregistrez normal clienti= venituri cu valoarea facturii

TVA

apoi cand primesc banii de la clienti inregistrez : banca= clienti cu valoare pe care o primesc
iar restul ,acel mic comision, il inregistrez pe un cont de comisioane bancare = clienti

La final clientii sunt scazuti din contabilitate cu valoarea integrala a facturii pe care am intocmit-o.

Sper ca am fost inteleasa.

contul de Tva ar fi trebuit sa fie sub venituri.Dupa postare vad ca s-a deplasat.



#8 elenasit

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 05 December 2014 - 11:11 AM

Buna ziua,

Am incasat prin banca o suma in EUR de la mai multi utilizatori reprezentand taxa citire online revista. Trebuie emisa factura cu TVA pe fiecare utilizator? Ce se intampla cu comisionul retinut de Paypall.
Va multumesc




#9 ciuly

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:

Postat 19 December 2014 - 09:19 AM

Ai incasat prin paypal nu prin banca. Dar da, in registru il treci in coloana banca.
Apoi iti listezi, lunar, din contul de paypal, istoricul operatiunilor, care va tine loc de extras de cont. Inregistrarile in jurnal le vei face pe baza acestui istoric. Deci, vei avea comisionul paypal, care e cheltuiala deductibila. Felul documentului este "Extras de cont paypal din data X".
Si da, factura o emiti pt fiecare incasare/utilizator. Dar asta trebuia sa o faci inainte de incasare...



#10 OANA TOMA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Location:harsova-constanta

Postat 12 April 2015 - 06:52 AM

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu urmatoarea problema. Cum se inregistreaza incasarile pt. Enel, Telekom,etc. prin paypall? E vorba de incasari atat cu numerar cat si prin banca..Care sunt inregistrarile corespunzatoare? Practic se presteaza un serviciu firmelor pt care se fac incasarile, dar mai departe ce e de facut?
Multumesc

oana_toma



#11 ciuly

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:

Postat 12 April 2015 - 09:27 AM

Ceva nu zici bine.
Tu prin PAYPAL nu faci incasari pt firmele respective, si in mod cert nu prin numerar. Paypal e un serviciu electronic si functioneaza exlusiv online si mai ales, nu are intermediari. E un serviciu de plata direct intre prestator si consumator.
Firmele respective ar putea incasa plata pt serviciile prestate de ele prin paypal, dar din cate stiu eu, nu o fac.

Poate e vorba de PAYPOINT? Daca da, atunci nu puteti face incasari decat pin numerar, nu si prin banca. Eu nu stiu detalii despre cum se transmit mai departe incasarile. Auzisem ca o data la x zile te duci si ii depui la banca, dar in orice caz va trebui sa existe o factua in baza careia faci transferu (plata), si mai exista un comision care ramane la tine care iarasi trebuie sa apara pe factura cumva. Si modul de inregistrare in contabilitate depinde de cum o faci: partida simpla sau dubla.

Daca revii cu mai multe detalii, corecte, poate te putem ajuta.



#12 OANA TOMA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Location:harsova-constanta

Postat 13 April 2015 - 12:34 PM

Da, imi cer scuze. Era vorba de paypoint. Am preluat de curand o firma si inca sunt la inceput cu hartiile lor. Nu am cunostinta de nici un fel de contract de parteneriat si nici nu am vazut nici o factura pt prestari servicii. De aici si nedumerirea mea. E partida dubla. Merci frumos.
oana_toma



#13 ciuly

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:

Postat 13 April 2015 - 08:40 PM

Eu mai mult nu te pot ajuta, dar iti sugerez sa incerci una, sau ambele din:
- suni la contabila care s-a ocpat de firma pina sa preiei. Sigur tre sa stie ce a facut.
- suni la paypoint si ii intrebi pe aia cum se numeste defapt firma (ca nu se numeste paypoint s.r.l), ce CUI are, si apoi cauti dupa CUI-u lor prin softu de conta si vezi ce apare si unde. Si ar trebui sa iti dai seama de acolo ce miscari s-au operat.



#14 copilcuminte95

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 22 August 2015 - 08:20 PM

Buna seara!

Imi cer scuze deoarece aceasta intrebare nu are nicio legatura cu contabilitatea dar nu stiu unde altundeva sa postez si sunt sigura ca cineva de aici ma va ajuta. Deci in curand voi incepe o "mica afacere" online. Defapt nu se poate numi afacere dar este ceva despre care nu as dori sa vorbesc dar imi va aduce bani (nu este ceva ilegal tin sa mentionez). Banii pe care ii voi obtine in urma acestei "afaceri" ii voi primi in contul meu PayPal de unde ii voi transfera pe cardul meu de debit Visa. Un prieten din strainatate mi-a spus ca ar trebui sa anunt statul despre venitul pe care il obtin si sa platesc astfel lunar (sau cand trebuie? nu stiu sigur am 19 ani si nu sunt familiara cu asa ceva) statului ceea ce trebuie platit pentru ca obtin un venit. A spus ca daca nu voi anunta voi fi "taxata" deoarece cica as incalca legea astfel si banca isi va da seama ca este ceva suspicios din moment ce eu imi transfer atatia bani in contul meu. Ce ar trebui sa fac? Care este procedura? Eu nici macar nu am cea mai vaga idee despre ce vrobesc. Sper ca cineva sa ma poata ajuta.

Aceasta postare a fost editata de copilcuminte95: 22 August 2015 - 08:25 PM




#15 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 23 August 2015 - 11:00 AM

In anul 2016, in luna mai, vei completa si vei transmite la anaf-ul local declaratia 201 prin care trebuie sa calculezi si sa platesti impozit de 16% aplicat la sumele incasate prin banca din strainatate. Daca nu ai vreun contract de munca incheiat cu o firma sau ONG din RO, trebuie sa mergi pana la casa de sanatate locala si sa vezi concret care este procedura pentru declararea si plata CASS in procent de 5,5% din suma incasata din strainatate - daca nu faci pasul acesta, anaf iti va calcula si iti va trimite prin septembrie 2016 o notificare cu sumele de plata pentru acest CASS, care vor cuprinde si dobanzi, penalizari pana la data respectiva. O varianta de evitare a platii de impozite este folosita de sistemele videochat, care transfera in RO "donatii" pentru prestatiile realizate individual, dar exista un risc ca printr-o procedura agresiva fiscal anaf sa nu ia in seama explicatia beneficiarului si sa reconsidere sumele primite ca fiind venituri.
Recomand declararea si plata celor 16% sau, dupa caz, 21,5% la sumele incasate si previne un eventual control al averii personale de catre anaf.



#16 copilcuminte95

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 23 August 2015 - 02:16 PM

Dar eu sunt studenta. Sanatatea imi este asigurata. Deci ma gandesc ca nu mai trebuie sa imi traga si pentru asta, nu?



#17 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 24 August 2015 - 01:42 PM

"Sanatatea imi este asigurata" - daca nu ai grija singura de aspectul acesta, nu este valabil. Ca studenta fara venituri proprii esti scutita de plata CASS si ai dreptul la anumite servicii medicale in unitatile publice de stat.

Din momentul in care obtii propriile venituri de la un platitor cu cod fiscal in RO sau strainatate, devii contribuabil in sistemul fiscal, nu mai conteaza studentia, bursa sociala sau de merit, ajutorul rudelor sau prietenilor. Din acest motiv, trebuie declarate veniturile, calculate si platite impozitele aferente. In caz contrar, anaf poate proceda la estimare proprie, sanctionare cu amenda pentru nedeclarare si executare silita a sumelor stabilite ca nelatite la termen. In cazuri extreme, se poate ajunge la sesizare penala pentru evaziune fiscala sub rezerva prevederilor din CP si CPP privind denuntul calomnios.



#18 copilcuminte95

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 24 August 2015 - 05:54 PM

Multumesc mult!



#19 bruce45

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 22 September 2015 - 10:37 AM

In parte as putea sa te lamuresc eu..
Acum platesc venitul anual dupa declaratia 201. Platind impozitul dupa suma neta primita in contul bancar din Romania.
Imi vine de palta 16% impozit si sanatatea, 5,5%.
E mult? E putin? Nu stiu.
Dar chiar si asa, nu pot sa dorm prea linistit. Si sa iti explic de ce.
Provenienta banilor-paypal. Withdraw.
Cum fac banii in paypal, ANAF nu stie. Dar ca sa te fac si pe tine sa nu mai dormi, chestia asta seamana uluitor cu spalarea de bani, eventual obtinerea de bani din trafic..ma opresc aici..
Si toate astea sunt infractiuni. Asa ca presupun ca va fi verificata activitatea ta, poate de paypal, poate de vreo agentie, habar nu am. Insa sumele adunate in paypal vor trage semne de alarma. De exemplu, in SUA, paypal este obligat sa raporteze la IRS toate conturile care depasesc venituri mai mari de 20000$.anual. Si trebuie sa retii un lucru, paypal nu este banca. Prin urmare nu exista nici macar o umbra de asa-zis secret bancar.
Si acum vin si te intreb..Fac trafic de.. sau vand.. ilegal. Retrag banii in Romania si declar pe 201.
Este legal?? Asa ca dupa parerea mea, chestia asta cu declaratia 201 nu poate sa mai fie valabila prea mult timp. Trebuie sa faci dovada obtineri banilor intr-un fel sau altul.
Dar hai sa iti spun ceva mai multe despre paypal. Chiar acum am o problema cu un cont. Am 2 conturi la ei, unul business si unul personal.
Pe cel personal am incasat niste bani, legal, si m-am trezit la un moment dat cu contul blocat. Iar cerintele lor m-au lasat cu gura cascata..
Au nevoie de acte de instituire de firma, facturi emise catre clienti. dovada adresei si actul de identitate.
Precizez, e vb despre contul personal. Si m-au lasat fara bani, pur si simplu. Apuca-te tu si explica-le alora ce e aia declaratia 201 si cum incasezi tu bani fara sa facturezi..
La ora asta, am ramas fara bani, pentru ca mi i-au blocat si pur si simplu nu ma mai baga in seama.. Din punct de vedere legal ce fac ei este ilegal, nu poti cere documente justificative de firma pentru un cont deschis pe persoana fizica. dar nu ii intereseaza..Pentru ei, astia de la paypal, astia sunt bani castigati de ei usor.. Imi si imaginez cam cati bani fac astia de la paypal in acest fel..
Asa ca atentie cu astia de la paypal. Te escrocheaza pe fata si pur si simplu nu ai ce face!



#20 bruce45

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 22 September 2015 - 10:53 AM

Vezi postareamutual, la 23 August 2015 - 11:00 AM, a spus:

IRecomand declararea si plata celor 16% sau, dupa caz, 21,5% la sumele incasate si previne un eventual control al averii personale de catre anaf.
Imi pare rau, dar nu sunt deloc de acord cu aceasta parte a celor scise de tine.
Mergand la ANAF, declansezi tragaciul. Adica, din acel moment, ANAF are o posibila victima, pasibila oricand de controale. Nu previne controlul, il provoaca.
Vrei sa testezi afirmatia asta??
Du-te si declara venit de 100000 ron pe 201 si vezi ce va urma.
Din proprie experienta, garda financiara va avea obiect de activitate si ANAF la fel. Ca trebuie ei sa faca un ban de undeva..
Nu ca nu inteleg, dar forma asta de plata e aberanta. Sa spunem ca vand droguri pe internet, retrag banii in banca in Romania, merg si depun declaratia 201 la fisc, sunt legal???
Deci ale mele 2 vile si 10 masini sunt ok..pe 201..
Sa fim putin seriosi..





2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL