Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ANGAJAT NOU SPITALIZAT - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


ANGAJAT NOU SPITALIZAT


27 replies to this topic

#21 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 02 November 2012 - 11:35 AM

Vezi postareamgabi, la 29 October 2012 - 12:17 PM, a spus:

Eu zic sa-i faci decizie pentru concediu fara plata, nu a fost la serviciu, nu-i bine sa figureze ca prezent. Daca ai hartia de la medic, nu-ti mai trebuie si alta cerere.
Daca vrei sa-i dai bani, poti sa-i platesti un ajutor de boala din cei 2% cheltuieli sociale. Asa ar fi corect.
Pe stat treci 10 zile lucrate si 10 zile fara plata (trebuie sa ai o rubrica de acest gen) , la fel si in pontaj.
Cat despre revisal, ai termen 20 de zile de la suspendare ca sa transmiti.
Sunt exceptate de la completarea in Revisal cazurile de suspendare ale CM din motive medicale:
ART. 3
(2) Registrul se completeaza in ordinea angajarii si cuprinde urmatoarele elemente:
h) perioada si cauzele de suspendare a contractului individual de munca, cu exceptia cazurilor de suspendare in baza certificatelor medicale;



#22 delgado

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:

Postat 02 November 2012 - 08:33 PM

Am decis si am trecut-o in CFP pe perioada 22.10 - 31.10.2012. In decizie am trecut motive personale si am trimis revisalul cu suspendarea pe 31.10.2012 iar pe 01.11.2012 am trimis iar revisal cu incetarea suspendarii. In statul de salarii trec doar 15 zile lucratoare dar cu celelalte 8 care au fost CFP ce fac? Am inteles ca nu se plateste somajul!

Experiența îi învață doar pe cei care se lasă învățați!



#23 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 November 2012 - 10:25 PM

CIM nu este obligatoriu a fi suspendat pe per CFP !! in codul muncii, legiuitorul ofera posibilitatea suspendarii, NU si obligativitatea suspendarii (art. 54 spune ca POATE FI suspendat, nu ca se va suspenda implicit !)

cat priveste obligatiile de plata aferente unui CFP - in lipsa unei baze de calcul (adica venituri zero) acestea se vor constitui doar in masura in care obligatiile nu se aplica la nici o baza de calcul - asa cum s-a explicat anterior - aaa... adica zero datorii la bugetul de stat :smile:



#24 delgado

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:

Postat 04 November 2012 - 03:23 PM

Deci fac statul de salarii doar pe cele 15 zile lucrate
700........23 zile
x............15 zile
x = 457 ron
Baza de calcul din care se calculeaza contributiile este 457?
Acum ca am facut suspendarea contractului nu e nimic gresit!
Daca mai trebuie sa fac ceva in aceasta situatie va rog sa-mi spuneti!

Multumesc! :smile:

Aceasta postare a fost editata de delgado: 04 November 2012 - 03:24 PM

Experiența îi învață doar pe cei care se lasă învățați!



#25 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 06 November 2012 - 09:53 PM

ne-ai spus cum ai procedat, dar nu ne-ai spus esentialul, adica: angajatul ti-a adus Concediu medical si se cod de boala are trecut?
In opinia mea, daca exista formular de Concediu medical, nu ai procedat corect si trebuie modificat Revisalul si trimis corect, fara declararea angajatului in concediu fara plata; nu poate fi suspendare „prin acordul partilor” cf. art. 54 CM din moment ce angajatul si-a motivat absentele cu Concediu medical; si nu se declara in Revisal- cf. art. 3 alin. (2) lit. h) din HG 500/2011.
Daca exista formular de Concediu medical, cod de boala obisnuita (nu urgenta), fara stagiu de cotizare, cf. art. 1 alin.(3) al Ordinului 130/2011 care modifica Ordonanta 60/32/2006-Normele de aplicare ale Ordonantei 158/2005 privind concediile medicale, „exemplarul 2 al certificatelor de concediu medical se depune la casele de asigurari de sanatate si in situatia in care asiguratul nu indeplineste conditiile prevazute de lege pentru a beneficia de indemnizatii”; deasemenea, formularul Certificatului se completeaza de catre platitor :

ORDIN .233/125 din 2006 pentru aprobarea modelului unic al certificatului de concediu medical si a Instructiunilor privind utilizarea si modul de completare a certificatelor de concediu medical pe baza carora se acorda indemnizatii asiguratilor din sistemul asigurarilor sociale de sanatate
B. Completarea rubricilor de catre platitor
ART. 33 – Viza platitorului: semnatura platitorului privind acceptul la plata a certificatului de concediu medical. In cazul in care se refuza la plata certificatul de concediu medical, se mentioneaza pe scurt motivul refuzului.

Concediul medical trebuie declarat si in D112, chiar daca ai baza de impozitare zero - nu stiu daca se valideaza in noua versiune de program .
Ordin 1045/2012
Instructiuni de completare a formularului 112 "Declaratie privind obligatiile de plata a contributiilor sociale, impozitului pe venit si evidenta nominala a persoanelor asigurate” – Anexa 7
B.3. Indemnizatii Asigurari Sociale conform Ordonantei de urgenta a Guvernului nr.158/2005, cu modificarile si completarile ulterioare sau Prestatii conform Legii nr.346/2002, republicata
Se completeaza daca există in luna de raportare indemnizatii de asigurari sociale sau concedii medicale.



#26 delgado

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:

Postat 06 November 2012 - 10:11 PM

Nu mi-a adus concediu medical, situatia este cum am prezentat-o cu CFP si suspendarea contractului 22-31.10.2012. Si-a platit spitalizarea. Are lucrate doar 15 zile iar restul de 8 e in CFP.
Experiența îi învață doar pe cei care se lasă învățați!



#27 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 November 2012 - 11:25 PM

sa nu uiti de cererea de CFP... altfel e absenta NEmotivat - fara certificat medical. :smile:



#28 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 November 2012 - 01:10 PM

Sa-nteleg ca medicul nu i-a dat conc.medical?

Nici macar o adeverinta,ceva?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL