Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Sponsorizare asociatie sportiva fara personalitate juridica - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Sponsorizare asociatie sportiva fara personalitate juridica

5 replies to this topic

#1 catalinbani

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 31 October 2012 - 09:07 PM

Am tot rascolit internetul sa caut o explicatie si tot nu am gasit ceva clar... poate reusiti sa ma lamuriti dvs. Despre ce este vorba: doresc sa infiintez o asociatie sportiva fara personalitate juridica. Unul din membrii fondatori va fi primaria. Poate aceasta asociatie sportiva fara personalitate juridica sa primeasca sponsorizari astfel incat cei ce ofera sponsorizarile sa se scada de cheltuiala? Sau exista alt mod? Din pacate nu ma incanta infiintarea unui ong sau club cu pers. juridica, dureaza mai mult si mai ales este costisitor... Va multumesc anticipat!



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 November 2012 - 12:29 PM

cf. legii sponsorizarii nr. 32/1994, actualizata,
(1) Sponsorizarea este actul juridic prin care doua persoane convin cu privire la transferul dreptului de proprietate asupra unor bunuri materiale sau mijloace financiare pentru sustinerea unor activitati fara scop lucrativ desfasurate de catre una dintre parti, denumita beneficiarul sponsorizarii.

cf. cod fiscal, sponsorizarea nu este nicicum deductibila la sponsorul platitor de impozit pe profit, iar facilitatea se refera NUMAI la posibilitatea SCADERII DIN IMPOZITUL PE PROFIT DATORAT a sumelor sponsorizate, IN ANUMITE LIMITE, adica sponsorul calc. si vireaza la stat impozit pe profit mai putin si atata tot !!
prin urmare, chelt. cu sponsorizarea NU trebuie sa indeplineasca conditia de a fi facuta unei pers. juridice, ci trebuie sa se intruneasca urm. conditii cumulative :

cod fiscal, art. 21, alin (4) : urmatoare cheluieli nu sunt deductibile :
......................................
p) cheltuielile de sponsorizare şi/sau mecenat şi cheltuielile privind bursele private, acordate potrivit legii;
contribuabilii care efectuează sponsorizări şi/sau acte de mecenat, potrivit prevederilor Legii nr. 32/1994 privind sponsorizarea, cu modificările ulterioare, şi ale Legii bibliotecilor nr. 334/2002, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, precum şi cei care acordă burse private, potrivit legii, scad din impozitul pe profit datorat sumele aferente în limita minimă precizată mai jos:
1. 3 la mie din cifra de afaceri;
2. 20% din impozitul pe profit datorat.

Norme metodologice:

ART. 21 al. 4 p)

49^1. Contribuabilii care efectuează sponsorizări şi/sau acte de mecenat, potrivit Legii nr. 32/1994 privind sponsorizarea, cu modificările şi completările ulterioare, şi Legii bibliotecilor nr. 334/2002, republicată, cu modificările şi completările ulterioare şi/sau care acordă burse private, pe bază de contract, în condiţiile Legii nr. 376/2004 privind bursele private, cu modificările ulterioare, scad din impozitul pe profit datorat sumele aferente, dacă aceste cheltuieli însumate îndeplinesc cumulativ condiţiile prevăzute de art. 21 alin. (4) lit. p) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare.

:smile:





#3 catalinbani

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 06 November 2012 - 08:40 AM

Va multumesc pentru raspuns! Da, citisem acest lucru insa m-am exprimat gresit in prima postare. Am sunat la Agentia judeteana de fotbal si mi s-a indicat sa fac club sportiv cu personaliate juridica fara scop lucrativ deoarece asociatia sportiva fara personalitate juridica nu poate emite chitante sau facturi pentru sponsorizare. Aici este nedumerirea mea. Trebuiesc emise facturi si chitante? Nu este de ajuns contractul de sponsorizare incheiat intre parti iar firma care face sponsorizarea , in baza acelui contract sa-si faca calculele pentru impozitul pe venit datorat la stat? Pe mine nu ma intereseaza sa primesc sume din sponsorizare mai mari decat cele incadrate in conditiile cumulative.....Si daca ar depasi acele conditi cumulative ar trebui emise chitante? Nu ramane valabil tot acel contract? Aici nu inteleg eu..... Sper sa fi inteles ceea ce doresc. Va multumesc anticipat!



#4 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 06 November 2012 - 02:33 PM

Intre parti se incheie contractul de sponsorizare si in momentul platii banilor promisi, se taie chitanta daca plata e facuta in numerar. Plata poate fi facuta si prin contul bancar, cu ordin de plata. Nu are ce cauta factura in acest caz. Chiar daca se face sponsorizare in natura (diferite produse, echipamente sportive sau alimente) tot un contract de sponsorizare se incheie si apoi, la predarea efectiva a cantitatilor de produse promise, se incheie un proces verbal de predare primire pe cantitati si cu valoarea fiecaruia, care e si document de inregistrare in contabilitate a valorii sponsorizarii.
In rest sper ca v-ati lamurit definitiv cu prima problema.



#5 Anamapo

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 05 June 2013 - 12:48 PM

Buna ziua,
as dori sa va intreb daca v-ati lamurit cu privire la problema prezentata, deoarece si eu ma confrunt cu ceva asemanator si anume:
am infiintat o asociatie (conform OG 26/2000), am inregistrat-o in Registrul asociatilor si fundatiilor, iar apoi la ANAF de unde am obtinut CIF-ul. Astfel am dobandit personalitate juridica si asociatia mea este o persoana juridica fara scop patrimonial. Corect?
Deoarece am nevoie de certificatul de identitate sportiva pentru a accesa niste fonduri si pentru a participa la competitii m-am adresat Agentiei Judetene de fotbal a judetului in care asociatia isi are sediul. De aici au inceput neclaritatile. Ei mi-au spus ca nu-mi pot elibera certificatul pentru ca eu de fapt nu sunt asociatie sportiva ci sunt club sportiv, ba mai mult ca denumirea nu este corecta("Asociatia fotbal x") Mi-au spus ca daca vreau certificatul de la ei sa merg la notar sa infiintez o alta asociatie (acuma eu ma gandesc ca asta este o asociatie fara personalitate juridica despre care vorbiti si dvs.), iar pentru asociatia mea-care de fapt zic ei ca e club sportiv- sa cer acest certificat de la Bucuresti. Tot ei mi-au spus ca unele asociatii nu pot primi sponsorizari, donatii sau alte finantari. Nu inteleg de ce s-ar mai infiinta o asociatie(in speta de fotbal, care doreste sa formeze sportivi) daca nu poate primi fonduri din exterior.
Am povestit toate acestea pentru ca banuiesc ca si dvs. va intrebati daca exista 2 tipuri de asociatii sportive. Eu din toate informatiile primite am dedus urmatoarele: Exista 2 tipuri de asociatii: 1.fara personalitate juridica(cele infiintate doar la notar, dar nu-mi dau seama pentru ce) si 2.cele cu personalitate juridica(inscrise in registrul asoc. si fundatiilor si inregistrate la anaf). Cele fara personalitate juridica nu pot fi sponsorizate, celelalte pot fi (prin contract de sponsorizare, indiferent de suma, e treaba sponsorului daca sponsorizeaza mai mult decat plafonul de sponsorizare deductibil).
Va rog sa ma corectati daca gresesc undeva, sau sa-mi spuneti daca aveti alte informatii. Multumesc.
Dl. catalinbani de ce doriti sa infiintati o asociatie sportiva fara personalitate juridica? Daca este vorba despre costuri va spun ca am cheltuit cu infiintarea asociatie despre care va spuneam mai sus doar cateva taxe(maxim 50 lei) si capitalul social care trebuie depus la banca la infiintare de 750 lei=salariul minim brut pe tara)



#6 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 05 June 2013 - 07:32 PM

Pentru Anamapo:

Discutia de mai sus e despre o asociatie sportiva fara personalitate juridica, constituita ca societate civila si depune actele pentru obtinerea acelui certificat de identitate sportiva la nivel de judet.

Pentru cluburile sportive adica asociatii constituite pe og 26 din 2000 privind asociatiile si fundatiile, chiar daca au in titulatura cuvantul club, depunerea se face la secretariatul A.N.S.T. de la Bucuresti - serviciul de prognoza si statistica sportiva-compartimentul Registrul Sportiv a dosarului cu anexele nr.3 si 5 din Normele de aplicare a Legii 69/2000 si cu inscrisurile doveditoare prevazute in anexa. Apoi veti reveni la nivel de judet pentru a va lua in evidenta. pe forma pe care o aveti inregistrata ca ong puteti atrage sponsorizari.
















Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL