Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
retinere c/v CO necuvenit - D112 cu sume negative - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


retinere c/v CO necuvenit - D112 cu sume negative


14 replies to this topic

#1 ramoi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 06 November 2012 - 11:22 AM

Am un angajat care si-a luat mai multe zile de CO. Daca i le trec ca si zile de CON, imi apre pe stat cu valoare negativa ptr ca nu am din ce sa le retin. D112 stiu ca nu accepta sume negative. Cum pot regla ca angajatul sa plateasca acele zile? Din punct de vedere contabil cu se inchide?
VA MULTUMESC ANTICIPAT PENTRU RASPUNS!



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 November 2012 - 12:20 PM

din enuntul pbl. inteleg ca salariatul isi inceteaza CIM si ai de reglat CO.
aceasta reglare se face prin restuirea sumelor necuvenite nete si prin stornarea sumelor aferente contributiilor inreg.

baza legala pt retinerea acestor sume este urmatoarea :

codul muncii


ART. 169
(1) Nicio reţinere din salariu nu poate fi operată, în afara cazurilor şi condiţiilor prevăzute de lege.
(2) Reţinerile cu titlu de daune cauzate angajatorului nu pot fi efectuate decât dacă datoria salariatului este scadentă, lichidă şi exigibilă şi a fost constatată ca atare printr-o hotărâre judecătorească definitivă şi irevocabilă.
(3) ................
(4) Reţinerile din salariu cumulate nu pot depăşi în fiecare lună jumătate din salariul net.
ART. 170
Acceptarea fără rezerve a unei părţi din drepturile salariale sau semnarea actelor de plată în astfel de situaţii nu poate avea semnificaţia unei renunţări din partea salariatului la drepturile salariale ce i se cuvin în integralitatea lor, potrivit dispoziţiilor legale sau contractuale.


ART. 256
(1) Salariatul care a încasat de la angajator o sumă nedatorată este obligat să o restituie.

ART. 257
(1) Suma stabilită pentru acoperirea daunelor se reţine în rate lunare din drepturile salariale care se cuvin persoanei în cauză din partea angajatorului la care este încadrată în muncă.
(2) Ratele nu pot fi mai mari de o treime din salariul lunar net, fără a putea depăşi împreună cu celelalte reţineri pe care le-ar avea cel în cauză jumătate din salariul respectiv.
ART. 258
(1) În cazul în care contractul individual de muncă încetează înainte ca salariatul să îl fi despăgubit pe angajator şi cel în cauză se încadrează la un alt angajator ori devine funcţionar public, reţinerile din salariu se fac de către noul angajator sau noua instituţie ori autoritate publică, după caz, pe baza titlului executoriu transmis în acest scop de către angajatorul păgubit.
(2) Dacă persoana în cauză nu s-a încadrat în muncă la un alt angajator, în temeiul unui contract individual de muncă ori ca funcţionar public, acoperirea daunei se va face prin urmărirea bunurilor sale, în condiţiile Codului de procedură civilă.
ART. 259
În cazul în care acoperirea prejudiciului prin reţineri lunare din salariu nu se poate face într-un termen de maximum 3 ani de la data la care s-a efectuat prima rată de reţineri, angajatorul se poate adresa executorului judecătoresc în condiţiile Codului de procedură civilă.

.......................................

daca as fi in locul tau, as face asa - in luna curenta :

1. as storna sumele IN AFARA STATULUI DE SALARII
de ex. :
641=421 ......... -100
421 = % .......... - 31 (retinerile pe stat)
6451 = 431 ......- X
6452 = 437 ......-y
6453 = 431 ......- z

2. as transfera suma neta de recuperat de la salariat = 69 lei in contul 4282
421 = 4282 .... - 69 lei

in acest mod se scad cei 100 lei din rulajele tuturor conturilor implicate, iar contul 4282 va avea sod debitor de 69 lei.

3. as pune salariatul sa dea decl. pe proprie raspundere ca este de acord sa restituie aceasta suma de 69 lei si as incasa-o prin caserie cu chit. (sau DIC).

decl. poate fi de forma : "domnule director, subsemnata ... salariata ... in urma incheierii ctr. meu indiv. de munca rezulta ca am efectuat un nr de X zile CO necuvenit, pt care am incasat suma de ... .
declar pe proprie rasp. ca voi restitui aceasta suma, cf. art. 256, alin. (1) din codul muncii "Salariatul care a încasat de la angajator o sumă nedatorată este obligat să o restituie."
.........................................................

4. cat priveste decl. 112 cu sume negative, e adevarat ca formularul PDF nu le accepta - am incercat acum si nu preia semnul minus !!
in acest caz, desi nu e corect sa facem rectificativa la luna in care salariatul si-a luat CO fiindca chiar a fost in CO + ca reglarea se face acum, totusi nu stiu alta solutie decat rectificativa - si asta numai si numai fiindca D112 nu accepta sume negative.

.........................................................

atentie : zilele efectuate in plus de CO nu se pot trece in CFP fiindca acordarea CFP are loc pt alte motive decat CO necuvenit si nici nu se raporteaza in Revisal;
pur si simplu nu se mai pot recupera fizic sub nici o alta forma.




#3 ramoi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 06 November 2012 - 01:13 PM

Va multumesc pentru raspuns! Am peste 700 de angajati si din pacate nu prea am cum sa completez PDF-UL.
si din soft daca-l transmit imi apar erori.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 November 2012 - 01:31 PM

am inteles !! apar sumele negative DOAR la salariat (la CASS, CAS, SOMAJ), nu la total sume !

atunci nu e alta cale decat sa faci rectificativa la luna in care si-a luat CO... (eu nu vad alta cale acum :sad: )

in locul decl. pe proprie rasp. a salaritului, poti folosi angajamentul de plata.

Angajament de plata


1. Serveste ca:
- angajament de plata a unei sume ce reprezinta o paguba adusa unitatii;
- titlu executoriu pentru recuperarea pagubelor;
- titlu executoriu pentru executarea silita, in caz de nerespectare a angajamentului.

2. Se intocmeste intr-un exemplar, de persoana care isi ia angajamentul, in conditiile in care exista documente din care rezulta pagube sau alte obligatii de plata (proces-verbal de control, proces-verbal al comisiei de inventariere, referat de rebut sau alte documente).

3. Circula la persoana in fata careia s-a luat angajamentul (organ de control, jurisconsult sau alte persoane desemnate in acest scop) pentru semnare.

4. Se arhiveaza la compartimentul financiar-contabil.


ANGAJAMENT DE PLATA


Subsemnatul 1) ......................................... fiul lui ................................ si al ................................., nascut la data de .........................in localitatea ............................, sectorul/judetul .........................., domiciliatin ............................., str. ............................ nr. ........., bloc ........., scara .........., etaj ........, apart. ........, sectorul/judetul ................................................., posesorul buletinului/cartii de identitate seria ......................... nr. ................... eliberat/a de ............................... la data de ............................, cod numeric personal ........................, avand functia de2) ........................., luand cunostinta de faptul ca prin3) .................................. s-a constatat ca din vina mea am produs4) ........................... cu sediul socialin ................................, str. .................................... nr. ..........., sectorul/judetul .......................,inmatriculatain Registrul comertului sub nr. ....................../....................../......................, o paguba in suma de5) ................................. lei, provenita din ................................................................................. ............................................................................................................................................................... imi iau angajamentul de a plati aceasta suma societatii (unitatii) pagubite, astfel7) .............................. ...............................................................................................................................................................
Data .......................................
Semnatura .............................
Martori8) ..................................
................................................
NOTE
  • Seinscrie numele si prenumele complet al celui care si-a asumat angajamentul.

  • Se precizeaza functia si locul de muncain momentul semnarii angajamentului, indicandu-se si societatea (unitatea) la care este angajat, precum si sediul ei.

  • Se indica actul prin care s-a constatat prejudiciul (felul, numarul si data) .

  • Se arata denumirea societatii (unitatii) pagubite.

  • Valoarea pagubei seinscriein cifre si litere.

  • Provenienta, pe scurt, a pagubei.

  • Se precizeaza modalitatea de executare, care trebuie sa fiein conformitate cu dispozitiile legale.

  • Semnatura martorilor prezenti (la fiecarein parte se indica domiciliul si actul de identitate).




#5 ramoi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 06 November 2012 - 02:19 PM

Multumesc mult! Angajamentul de plata il am deja semnat de angajat. Rectificarea ramane singura varianta legala si ok.



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 November 2012 - 11:22 PM

cu drag ! :smile:
ma bucur ca , impreuna, am scos-o la capat ! :biggrin:



#7 irina_medet

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 12 November 2012 - 12:37 PM

Pentru zilele de concediu efectuate in plus se retine doar suma aferenta indemnizatiei de concediu efectuat necuvenit calculate conf. legii si evidentiat si pe nota de lichidare in rubrica de debite nelichidate, in baza unui angajament de plata scris de salariat, iar dvs eliberati in schimb chitanta pentru suma primita. Nici vorba de stornarea contributiilor pentru ca la momentul cand salariatul efectua concediul a platit si contributiile aferente indemnizatiei, nestiind la momentul respectiv ca o sa plece inainte de sfarsitul anului. A efectuat concediu, a platit contributii. punct. Acum doar va plateste dvs. prejudiciul creat prin plata unor zile de concediu efectuate necuvenit, in suma bruta ceea ce inseamna si cuprinderea contributiilor pe care dvs le-ati platit la momentul respectiv, deci sa va recuperati paguba creata de salariat prin efectuarea acelor zile de concediu.



#8 ani_moro

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 12 November 2012 - 12:47 PM

Corect.
In plus, trebuie sa va ganditi si la pontaj. Daca se rectifica statul de plata aferent lunii in care angajatul a efectuat co necuvenit, cum il veti trece in pontajul asa-zis "rectificat:...??
Deci se calculeaza suma neta reprezentand c/valoarea co necuvenit si se incaseaza pe baza de chitanta. Contributiile sociale trebuiau oricum platite pentru angajat, fie ca se afla la munca fie ca se afla in co, fie el si necuvenit. Necuvenit pentru ca la data cand si-a efectuat co nu stia, probabil, ca va inceta raporturile de munca incheiate cu angajatorul, inainte de expirarea anului calendaristic.



#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 November 2012 - 04:35 PM

parerea mea este ca per. in care salariatul a efectuat CO necuvenit (n-a venit la serviciu) se asimileaza - dpv al tratamentului contabil si fiscal - unui CFP si de aceea se storneaza ctb. sociale, iar angajatul returneaza suma incasata necuvenit.

mai, dragilor ... :smile:
salariatul resp. chiar nu a fost la lucru / a absentat motivat fiind vb atunci de CO (necuvenit, ulterior), deci dpv al realitatii economice / fenomenului economic petrecut, la momentul actual eu nu mai am de ce sa-i pastrez / sa-i acord acele ctb. sociale fiindca am constatat acum ca omu' - de fapt - nu s-a aflat in nici o situatie care sa reclame calc. / evidentierea si plata acestora.
tot ce pot si trebuie sa fac, ca angajator, e sa nu-l trec absent nemotivat, dar de lipsit - omu' a lipsit si evolutia lucrurilor arata ca (pana la urma) el nu s-a aflat in vreo sit. care sa impuna mentinerea ctb. sociale pt acele zile.

chiar daca reglarea se face dupa producerea "evenimentului" si la vremea resp. s-a efectuat CO legal (fapt pt care acum nu-i schimb per. resp. in absente nemotivate, ci il consider absent motivat), corectia sumelor se impune pt. toate elementele care au fost angrenate atunci, nu doar pt. suma incasata numerar.
in plus, daca fac numai corectia 641=421 in rosu si 421=5311 tot in rosu, restul datoriilor salariale - restul ctb. sociale nu se mai coreleaza cu baza la care ele s-au calc. , adica cu ct. 641 - deci chiar si de aici ne putem da seama ca ele trebuie stornate fiindca, altfel, legiutorul ar fi dat alta modalitate contabila de rezolvare, prin alte conturi.

altfel spus, nu pot ramane in conturi cheltuielile cu ctb. sociale (ba chiar si deductibile) "atasate" unei baze de calcul (val. afer. ct. 641) care a disparut din conta (prin stornare), mai, oameni buni ! :blink:
aici nu e vb ca a gresit casiera (n-a vazut bine cifrele) si i-a platit numerar 3 lei in loc de 2 lei cat era scris in statul de plata, pt a fi suficienta doar restutirea leului incasat in plus, ci vb. de o reincadrare completa a unei situatii economice (adica dpv contabil si fiscal).
va mai dau un ex. care mi se pare analog : cand faceti un retur de marfa pe care ati platit-o, dar care ulterior s-a dovedit ca nu este buna, fz. nu va storneaza si factura cu chelt. si TVA ?? va da doar banii inapoi si cu asta basta ?? nu merg toate corectiile impreuna (chelt., plata ...) ??

si inca ceva : daca la corectie nu folosim stornarea ct. 641 si 645, atunci suma aferenta CO necuvenit (deci, toate sumele necuvenite !!) ar trebui sa se constituie venit impozabil pt firma (bagate intr-un cont de clasa 7), asa cum, la generarea lor, chelt. au fost deductibile prin 641 si 645 (ct. de clasa 6).

dragii mei :smile: , haideti sa judecam situatia "in oglinda" si sa nu incarcam chelt. totale ale firmei afectand cuantumul celor corelate cu ct. 641 si baza de calcul a impoz. pe profit.

cat priveste pontajul ... desigur ca acela poate fi modificat la data reglarii, adica (alaturi de cel vechi care ramane ca justificare pt operatiunile contabile de atunci) va fi intocmit inca unul "rectificativ" avand la baza decizia de incetare a CIM (incetare care a generat toata aceasta pbl.).
se va face o nota explicativa din partea conta, pt rectificarea pontajului si pt. stornari.

sper ca acum m-am facut inteleasa mai bine ...
asta-i parerea mea, eu asa as face ! :smile:



#10 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 13 November 2012 - 08:06 PM

Codul muncii
ART. 272
(1) Salariatul care a incasat de la angajator o suma nedatorata este obligat sa o restituie.

Suma primita de angajat, reprezentand c/val. CO necuvenit se restituie de salariat la lichidarea drepturilor salariale, sub forma de retinere pe statul de plata (641=421 cu minus, cu recalcularea contributiilor), in limita sumei de incasat ca rest de plata si cu respectarea art. 169 alin.(4) CM, iar daca mai ramane suma de restituit se evidentiaza in Nota de lichidare(daca nu s-a incasat) si se plateste ulterior societatii. Nu se fac declaratii rectificative ale perioadei cu CO – Codul fiscal nu prevede acest procedeu si nu se considera CFP (acordat la cererea angajatului pentru motive personale)-drept urmare nu se declara in Revisal
In cazul tau, daca nu ai din ce venituri salariale sa scazi c/val. CO necuvenit, poti face D112 rectificativ pentru luna trecuta, in care sa aplici aceasta procedura angajatului respectiv, sau Angajament de plata si chitanta la incasare, pentru c/val CO necuvenit
5311=428
428=758
Contul 758 "Alte venituri din exploatare" -Ordin 3055/2009
Cu ajutorul acestui cont se tine evidenta veniturilor realizate din alte surse decat cele nominalizate in conturile distincte de venituri ale activitatii de exploatare.
In creditul contului 758 "Alte venituri din exploatare" se inregistreaza:
- sumele datorate de personal privind debite, salarii, sporuri sau adaosuri necuvenite, avansuri nejustificate (428);



#11 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 November 2012 - 11:01 PM

dragilor, pai ori facem rectificativa corectand chelt., ori lasam totul asa cum s-a facut si abia acum trecem totul pe venituri ...
nu se poate amandoua !! zau nu se poate !! :sad:

CFP se considera doar dpv contabil si fiscal, nu altceva !!
asa am explicat f. clar si de aceea nici n-am zis ca se raporteaza vreun CFP in Revisal, sau alte alea ... iar corectiile vizeaza numai acele contributii necuvenite - aferente unui CO necuvenit (am spus-o deja).

stornarile nu se pot face dpv. CONTABIL decat in luna in care s-a incheiat CIM - aceasta fiind operatiunea in urma careia s-a rasturnat situatia CO efectuat inainte, insa (repet !!) D112 trebuie si poate fi corectata pt. luna in care s-a produs evenimentul care se corecteaza, adica luna in care s-a efectuat CO necuvenit si nu o alta luna unde avem "loc" - de ex. luna trecuta - fara nici o leg. cu evenimentul economic produs.
mai, oameni buni, pai nu e mai logic si mai corect sa rectificam luna in care s-a efectuat CO necuvenit - daca tot facem rectificativa - decat o alta luna care n-are nici o leg. cu cele intamplate ?? acum, pe bune ... :blink2:
in plus, pe acelasi principiu (al per. / lunii in care s-a produs evenimentul) se corecteaza toate decl. fiscale care, ca soft si procedura, permit asta.
cred ca singura decl. care permite regularizari in luna curenta pt. lunile precedente e decontul de TVA si asta fiindca asa a vrut legiutorul; in rest se aplica rectificative, ca de aia sunt "rectificative" = ca sa rectifice ceva ce am constat ACUM ca n-a fost corect relativ la o per. anterioara specificata riguros.
in cazul pe care-l discutam, merg mai departe si spun ca si daca ar fi fost sume indestulatoare pt ca D112 sa nu iasa cu val. negative, tot o rectificativa a D112 la luna cu CO cred ca ar fi reflectat cel mai corect fenomenul economic produs.

ok, oameni buni , eu am obosit argumentand iar si iar ... :sad: de aceea chiar ma opresc aici fiindca cred c-am explicat-o pe toate fetele si indelung ...
desigur ca fiecare face dupa crede de cuviinta si poarta intreaga raspundere pt ce decizii ia.

spor in toate cele bune :smile:



#12 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 14 November 2012 - 10:20 AM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 13 November 2012 - 11:01 PM, a spus:

dragilor, pai ori facem rectificativa corectand chelt., ori lasam totul asa cum s-a facut si abia acum trecem totul pe venituri ...
nu se poate amandoua !! zau nu se poate !! :sad:
- mie nu-mi place metoda ta – rectificativa la D112 in luna/lunile cu CO, implica poate si recalcularea si declararea impozitului pe profit, plata cu penalitati-complicat;
- tie nu-ti place metoda mea – rectificativa D112 cu o luna in urma daca are zile lucrate si poti sa-i retii CO necuvenit din brut, asta daca nu ai actionat deja stiind ca pleaca – preaviz, demisie cu preaviz;
Nu ne mai ramane decat sa lasam declaratiile nemodificate – ele sunt corecte de fapt - si sa trecem pe venituri sumele recuperate de la angajat pt. CO necuvenit- asta in cazul in care mai recuperam ceva; de aceea mai bine recuperam ceva din cheltuieli, ca nu se stie daca putem trece ceva pe venituri
In practica, sunt societati cu o fluctuatie mare de personal, care au mari probleme cu angajatii: se angajeaza primavara, au grija sa-si ia CO pe tot anul, apoi spre iarna – cand poate e mai putin de lucru si castiga mai putin sau sunt muncile campului – pleaca si nici nu mai poti scoate un leu macar de la ei; si daca ai 10-15 astfel de angajati intr-o luna macar cheltuielile sa le reduci, ca de venituri nu mai poate fi vorba-macar sa fie cat mai mica suma de recuperat asa ca aplici si metode combinate daca altfel nu se poate-solutii exista.



#13 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 November 2012 - 10:52 AM

Vezi postareaLexiroxi, la 14 November 2012 - 10:20 AM, a spus:

- mie nu-mi place metoda ta – rectificativa la D112 in luna/lunile cu CO, implica poate si recalcularea si declararea impozitului pe profit, plata cu penalitati-complicat;
nu implica, tocmai asta am si spus + ca e vb doar de o reducere a ctb. sociale declarate pt. per. anterioara resp.

Vezi postareaOtilia Alupei, la 13 November 2012 - 11:01 PM, a spus:

stornarile nu se pot face dpv. CONTABIL decat in luna in care s-a incheiat CIM - aceasta fiind operatiunea in urma careia s-a rasturnat situatia CO efectuat inainte, insa (repet !!) D112 trebuie si poate fi corectata pt. luna in care s-a produs evenimentul care se corecteaza, adica luna in care s-a efectuat CO necuvenit si nu o alta luna

in cazul nostru, consider ca nu se pot aborda decat maxim 2 luni ca var. de corectie a sumelor din D112 :
* fie luna in care s-a efectuat CO necuvenit (rectificativa la D112),
* fie (in extremis) luna in care se face corectia contabila (prin reglarea sumelor inainte de declarare in D112),
dar aceasta ultima var. e doar o solutie de avarie care, din pacate, nici nu se poate aplica in aceasta speta din cauza unei pbl. pur tehnice cu sumele negative - dar care pbl. tehnica poate sa insemne ( o data in plus) si ca reglarile trebuie facute chiar in luna in care s-a produs evenimentul fiindca, oricum ar fi, acolo nu mai rezulta sume negative si .... fiindca atat de prosti sa fi fost cei de la ANAF incat sa nu fi prevazut o astfel de situatie ca cea de aici - eu nu pot sa cred ! mai mult eu cred ca prin acesta "piedica" cu sumele negative ANAF ne "impinge" sa corectam exact acolo unde s-au generat datele care nu mai corespund situatiei din momentul corectiei.

:smile:



#14 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 16 November 2012 - 02:33 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 14 November 2012 - 10:52 AM, a spus:

Vezi postareaLexiroxi, la 14 November 2012 - 10:20 AM, a spus:

- mie nu-mi place metoda ta – rectificativa la D112 in luna/lunile cu CO, implica poate si recalcularea si declararea impozitului pe profit, plata cu penalitati-complicat;
nu implica, tocmai asta am si spus + ca e vb doar de o reducere a ctb. sociale declarate pt. per. anterioara resp.

Trebuie recalculat - nu recalculezi tu impozitul pe profit retroactiv, dar la primul control iti recalculeaza ei- eu stiu ca orice „rectificativa” care afecteaza cheltuielile aferente unui anumit trimestru anterior, mai ales cand ai impozit pe profit de platit in plus, chiar daca inregistrarea contabila este facuta ulterior, implica recalcularea impozitului pe profit, in plus si penalitati.
De ex. corectii de cheltuieli pentru CO necuvenit in iunie, iulie, august....noi fiind in noiembrie.
Norme CF
13. Veniturile sau cheltuielile inregistrate eronat sau omise se corecteaza prin ajustarea profitului impozabil al perioadei fiscale careia ii apartin si depunerea unei declaratii rectificative in conditiile prevazute de Codul de procedura fiscala.
Patronii vor profit, in nici-un caz impozit pe profit platit in plus si penalitati, iar contabilii trebuie sa tina cont de acest lucru.
In Norme este prevazut cazul in care nu se poate recupera impozitul pe salarii de la angajati plecati (probabil si a contributiilor sociale), dar nu este specificata si procedura de aplicare a acestei proceduri:

129. În situaţia în care se constată elemente care generează modificarea veniturilor din salarii şi/sau a bazei de impunere aferente veniturilor unei persoane fizice, pentru care angajatorul/plătitorul a efectuat calculul impozitului lunar, recalcularea drepturilor respective şi stabilirea diferenţelor de impozit constatate se efectuează pentru luna la care se referă, iar diferenţele de impozit rezultate vor majora/diminua impozitul datorat începând cu luna constatării.
În situaţia în care la data efectuării operaţiunii de stabilire a diferenţelor de impozit de către angajator/plătitor există relaţii contractuale generatoare de venituri din salarii, între acesta şi persoana fizică, atunci se procedează astfel:
- impozitul reţinut în plus se restituie persoanei fizice prin diminuarea cu sumele respective a impozitului pe veniturile din salarii începând cu luna efectuării acestei operaţiuni şi până la lichidarea acestuia;
- impozitul nereţinut se reţine de angajator/plătitor din veniturile din salarii începând cu luna constatării şi până la lichidarea acestuia.
În situaţia în care persoana fizică pentru care angajatorul/plătitorul a efectuat calculul impozitului lunar/anual nu mai are relaţii contractuale generatoare de venituri din salarii şi angajatorul/plătitorul nu poate să efectueze operaţiunea de plată/încasare a diferenţelor de impozit, atunci acestea vor fi administrate de organul fiscal competent.



#15 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 November 2012 - 09:55 PM

e adevarat ca deseori suntem nevoiti sa adaptam, la legislatia contabila si fiscala, anumite situatii care apar in realitate.
facand astfel, eu mi-am bazat "teoria" pe data aparitiei "faptului generator" :smile: , adica data la care CO a devenit necuvenit = data incheierii CIM = luna curenta.

rectificativa la D112 e cea care a ridicat principala pbl. din cauza sumelor negative pe care nu le accepta, astfel incat reglarea dpv declarativ oricum nu se poate face in luna constatarii / curenta.
dpv. al art. 13 mentionat mai sus, chelt. nu au fost inreg. eronat atunci, ci ele (ctb. sociale) au devenit necuvenite ACUM (la data inchiderii CIM) si de aceea am considerat ca este suficienta corectia lor contabila si fiscala la data constatarii, adica la data producerii "faptului generator" - ca sa zic asa + rectificativa D112 la una dintre cele 2 luni care au legatura cu evenimentul si cum in luna constatarii ne ies sume negative care nu sunt acceptate (era solutia cea mai comoda), atunci m-am dus cu rectificativa la luna efectuarii CO devenit ulterior necuvenit.

dupa parerea mea, ca o solutie combinata a prev. legale in materie, adaptate situatiei efective de pe "teren" am propus varianta cu pontaj si D112 rectificative la luna efectuarii CO necuvenit + corectii contabile si fiscale in luna curenta, insa pt a genera rectificativa la D112 in cond. celor 700 angajati cat zice colega noastra ca are firma, banuiesc ca trebuie sa faca si un stat de plata rectificativ care sa-i genereze mai usor noua D112... si ma refer strict la solutia tehnica, de soft.

desigur ca si var. cu recalc. impozitului pe profit poate fi luata in calcul pt a fi extrem de prudenti, insa (repet) "faptul generator" al CO necuvenit (modif. sumelor de ctb. sociale) este incetarea CIM in luna curenta (fiindca la vremea resp. CO s-a efectuat corect / legal - deci nu e vb de o eroare comisa atunci) si de aceea cred ca acesta este luna in care se regleaza totul dpv. contabil si fiscal.

dragilor, eu asa am gandit-o ... :smile: , insa fireste ca decizia apartine fiecaruia dintre cei interesati !
oricum, sa stiti ca pana la momentul actual asta-i e cea mai ampla si mai completa discutie despre CO necuvenit, existenta pe net :biggrin2: si credeti-ma ca am rascolit mult netul in cautarea unor pct. de vedere argumentate legal ! nici pe departe nu se compara, vreo alta dezbatere, cu ce s-a analizat aici !!
multumesc tuturor pt. participare !






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL