Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
SCRISOARE GARANTIE BUNA EXECUTIE - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

SCRISOARE GARANTIE BUNA EXECUTIE

12 replies to this topic

#1 titza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 195 Postari:

Postat 14 November 2012 - 09:43 AM

In baza unui contract de prestari servicii furnizorul de servicii are obligatia de a garanta buna executie printr-o scrisoare de garantie bancare. Va rog sa ma ajutati cu monografie pentru inregistrarea in contabilitate a scrisorii de garantie primite de la furnizor.

Multumesc



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 November 2012 - 11:49 AM

nefiind o suma inscrisa pe factura si retinuta la plata facturii, ci o scrisoare de garantie bancara in urma careia furnizorul va incasa toti banii, dar nu va putea sa beneficieze de cei din contul de garantie pana la finalizarea termenului de garantie, parerea mea este ca operatiunile pot fi urm. :

a) la instituirea garantiei :

% = 5121 - instituirea garantiei la plata fz. (garantia nu este purtatoare de TVA)
401
2678

8021* ........... - giruri si garantii primite

b) la eliberarea garantiei :

401 = 2678 - eliberarea garantiei / disponibilizarea ei catre fz. la expir. per de garantie (fz. va solicita clientului acceptul scris catre banca unde este depusa scrisoarea de garantie bancara, pentru eliberarea garantiei).

............8021* - giruri si garantii primite

* pentru grupa 80 "Conturi in afara bilantului" se foloseste metoda de inregistrare in partida simpla, adica inregistrarile se fac in debitul si creditul unui singur cont, fara folosirea de conturi corespondente.

:smile:




#3 titza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 195 Postari:

Postat 15 November 2012 - 03:10 PM

Multumesc mult Otilia. Cred ca nu am explicat eu corect cum stau lucrurile:
-scrisoarea de garantie de buna executie este emisa de furnizor in favoarea clientului (eu)
-banii nu au intrat in contul nostru. Exista o scrisoare bancara emisa de furnizor si confirmata de banci (banca furnizor si banca noastra/client ) banii sunt blocati intr-un cont colateral in banca furnizorului iar banca lui confirma ca la solicitarea clientului (in cazul in care va nerespectarea conditiilor contractuale de catre furnizor) va plati clientului suma blocata si confirmata prin scrisoarea de garantie bancara.
-problema mea este cum inregistrez aceasta scrisoare de garantie care este doar un act care garanteaza ca in cazul in care furnizorul de servicii nu respecta contractul (nu presteaza serviciile, sau prestatia nu corespunde conditiilor din contract, etc) eu (clientul) am posibilitatea de a incasa garantia. Pot sa fac doar o inregistrare in cont in afara bilantului -8021??

Multumesc



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 November 2012 - 05:35 PM

ok :biggrin: , atunci parerea mea e sa faci asa :

1) instituirea garantiei :
2678 = 401
si
8021

2) eliberarea garantiei fara plata ei :
401 = 2678
si
..........8021

3) eliberarea garantiei cu plata ei :
401 = 2678
si
..........8021
si
5121 = 763 ............... incasarea efectiva

:smile:



#5 titza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 195 Postari:

Postat 16 November 2012 - 01:49 PM

Multumesc mult Otilia.



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 November 2012 - 09:02 PM

cu drag :smile:



#7 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 22 November 2012 - 11:16 AM

In mod normal, daca incasai garantia ar fi trebuit sa o inregistrezi in contul 167. Pentru ca nu este cu incasare, nu inregistrezi decat in 8021 si atat. Atasezi scrisoarea la contract si nu mai faci altceva nimic, decat daca se intampla ceva care solicita incasarea ei.
In contul 2678 inregistreaza doar cei care trebuie sa instituie garantia si doar daca este cu plata efectiva. 2678 = 5121/5311
Dupa parerea mea, inregistrarea 2678 = 401 nu are sens contabil.



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 November 2012 - 12:37 PM

"citind" inreg. 2678=401 despre care se afirma ca "nu are sens contabil", aceasta imi spune "am la dispozitie o imobilizare financiara de la un fz. care si-a recunoscut datoria fata de mine ( in acest caz, instituind in favoarea mea o scrisoare de garantie bancara pe care nu am incasat-o inca/ nu este eligibila la incasare)"

asadar, prin 2678=401 am transpus in conturi contabile exact ce s-a petrecut dpv economic : am primit o imob. financiara de la un fz. (suma pe care o am la dispoz., dar blocata si datoria recunoscuta a fz.)

pt. unii colegi probabil ca e suficienta doar inreg. in 8021 si nu spun ca ar fi gresit, insa eu cred ca este necesar sa am operatiunea evidentiata si in conturi bilantiere chiar daca asta poate fi considerata o inreg. in plus - insa lipsita de sens contabil nu mi se pare deloc a fi si am explicat de ce.




#9 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 22 November 2012 - 01:15 PM

Otilia, faci o eroare de interpretare. Imobilizarea este a furnizorului care are obligatia sa emita o garantie de buna executie. Clientul nu imobilizeaza nimic. Acest lucru este valabil indiferent de modalitatea de emitere a garantiei. in cazul in care furnizorul ar fi platit efectiv garantia, clientul (adica in cazul nostru cel care a pus intrebarea), nu facea altceva decat sa se inregistreze cu incasarea unor bani pe care la un moment dat trebuie sa-i returneze (contul 167)
Vezi mai jos si postarile 22, 24:
http://www.conta.ro/...ii/page__st__20



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 November 2012 - 02:09 PM

in link-ul dat este cu totul alta situatie si anume instituirea / retinerea garantiei pe factura ! eu am vazut doar vreo 2-3 randuri priv. scrisoarea de garantie si ele nu trateaza inreg. contabile ci tratamentul TVA.
" În cazul în care garanţia de bună execuţie se constituia prin scrisoare de garanţie bancară sau alte modalităţi, dar sumele constituite drept garanţie nu se reţineau din contravaloarea lucrărilor prestate şi nu se evidenţiau ca atare în facturile fiscale de către constructori, taxa pe valoarea adăugată devenea exigibilă la data prestării de serviciului."

desigur ca clientul nu imobilizeaza el insusi, dar primeste de la fz. o imobilizare (cum poate primi marfa sau prestari servicii).
in acest caz, imobilizarea aceasta e un bun primit - financiar, ce-i drept, dar pana la urma tot un bun este.
scrisoare de garantie bancara / suma blocata s-a instituit in favoarea mea - client, deci este pt. mine/ in leg. directa cu mine la acest moment, chiar daca nu a devenit exigibila la incasare.
ei, acest bun al meu primit de la un fz. consider ca trebuie evidentiat cumva in conturi bilantiere si eu am ales aceasta inreg. 2678 = 401 fiindca mi s-a parut ca reflecta corect fenomenul economic.

dragilor, cine nu este de acord ca operatiunea resp. se evidentiaza bine contabil fol. aceasta inreg., desigur ca e liber sa adopte alte solutii pe care le crede de cuviinta, insa de aici si pana la afirmatia ca inreg. nu are sens contabil ... parca e cam mult ... :sad:

consider ca sensul contabil al unei inreg. este dat in primul rand de fenomenul economic pe care aceasta il exprima si abia apoi de existenta ei in functiunea conturilor data de legiuitor.
in practica profesionala, mi se pare fortat si limitat sa acceptam f.strict ca daca inreg. este cf. cu ceea ce exista deja in functiunea conturilor - ea are sens contabil, iar daca nu - nu !
acest pdv este cf. OMFP 3055/2009 care ne spune ca " Functiunea conturilor prezentata în acest capitol nu este limitativa, fiind exemplificat modul de înregistrare contabila a principalelor operatiuni economico-financiare.
La reflectarea în contabilitate a operatiunilor economice derulate se are în vedere continutul economic al acestora, cu respectarea principiilor, bazelor, regulilor si politicilor contabile permise de reglementarea contabila aplicabila."


:smile:



#11 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 26 November 2012 - 08:54 PM

Garantia de buna executie se inregistreaza in contabilitatea beneficiarului daca garantia este constituita prin depozit colateral in banca furnizorului; se inregistreaza si extrabilantier in contul 8021; eu as inregistra astfel:

461=167 – sumele de incasat reprezentand alte imprumuturi si datorii asimilate (167); -Ordinul 3055/2009 – Plan de conturi

167=461 - nu se incaseaza garantia
sau
- la incasarea garantiei
5121=461 167=768

eventual 404=461 167=768 daca se renunta la incasarea efectiva si se compenseaza cu sumele de plata catre furnizor

Ghid practic privind aplicarea reglementarilor contabile conforme cu directivele europene – Ordin 3055/2009

2.3.3 Inregistrarea garantiilor de buna executie
Garantiile de buna executie retinute de beneficiarii lucrarilor executate reprezinta active imobilizate. Acestea se evidentiaza in categoria imobilizarilor financiare si se mentin in aceasta categorie pe toata durata prevazuta in contract.



#12 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 November 2012 - 12:15 PM

Lexiroxi, multumesc pentru interventie pentru ca eu ma dadusem batuta si renuntasem sa intru intr-o polemica care nu stiu ce rezultat ar fi avut. Mi se pare important totusi sa se intervina atunci cand sunt date sfaturi care nu sunt deloc in concordanta cu ceea ce prevad reglementarile legale sau chiar si manualele de contabilitae. Cei care intreaba sau citesc si se afla la inceput de drum pot ramane cu informatii incorecte. Ar trebui precizat pentru incepatori ca citatul dat din ghid se refera la cel care instituie garantia adica furnizorul. Asa cum ai scris si tu, la client/beneficiar se inregistreaza in 167 si la furnizor in 2678.
Acum ca o opinie personala in cazul garantiei data pe baza de scrisoare de garantie bancara, eu nu as inregistra nimic in conturile beneficiarului (decat in afara bilantului) pentru ca indiferent de modalitatea in care a obtinut furnizorul SGB de la banca, la beneficiar nu au loc nici cresteri nici scaderi de active sau pasive. Ar fi o datorie care nu este reala. De altfel eu daca as fi furnizor si clientul m-ar intreba daca am constituit depozit colateral nu as fi dispusa sa-i dau aceasta informatie. Dar asta este doar o opinie.
Definitie cont 167: Cu ajutorul acestui cont se tine evidenta altor imprumuturi si datorii asimilate, cum sunt: depozite, garantii primite si alte datorii asimilate. Contabilitatea analitica se tine pe feluri de imprumuturi si datorii asimilate.



#13 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 November 2012 - 01:00 PM

Cornelia, am sa-ti cer sa iti masori afirmatiile fiindca e a 2-a oara in acest topic cand exagerezi cu aprecierile ref. la opiniile mele si asta nu mai este o simpla intamplare ! daca nu ma insel, cred ca nici nu-i primul topic la care ai adoptat o asemenea atitudine in ceea ce ma priv. (parca a mai fost cel putin unul la impozit pe profit ... acum ceva timp in urma ... ) :angry2:

eu m-am referit la opinia ta folosind cuvinte moderate, chiar daca nu sunt de acord cu ea si cred ca acesta e modul respectuos de a "conversa" pe forum.
in plus, retine ca eu am scris f. clar ca "pt. unii colegi probabil ca e suficienta doar inreg. in 8021 si nu spun ca ar fi gresit ! ", deci ti-am respectat pct. de vedere .

se pare ca multumirile aduse aici lui Lexiroxi sunt doar pt ca mesajul ei ti-a dat ocazia de a-mi mai trimite niste "sageti" (destul de transparente, de altfel) - de vreme ce, dpv profesional, nici cu toate inreg. propuse de ea nu esti de acord (si desigur ca este dreptul tau sa nu fii).

pana la urma, aici sunt exprimate 3 puncte de vedere ! al meu si al lui Lexiroxi au cateva elem. comune si anume : garantiile de buna executie trebuie inreg. in contabilitatea beneficiarului, evidentierea lor se face in categoria imobilizarilor financiare si faptul ca in cadrul operatiunii se naste un element de activ si unul de datorie (deci, folosim si conturi bilantiere, nu doar ct. 8021).
ea a ales sa exprime aceste oper. economice in alte conturi decat am propus eu si consider ca are un pct de vedere interesant - demn de luat in seama, insa elem. principale de abordare (conturile bilantiere, ct. de imob. financiare si nasterea elem. de activ/pasiv) sunt aceleasi cu ale mele.

deci, ca sa fiu sincera, chiar daca ne inselam si eu si ea, mie nu mi-e clar de ce esti atat de multumita privitor la mesajul ei ... decat daca am intuit corect motivul real (ocazia unui nou atac la persoana) :tongue2: ...
dpv profesional aveti pareri diferite, in esenta ... :huh: fiindca ce folos ca agreezi ct. 167 in locul lui 2678 de vreme ce nu esti de acord cu inreg. operatiunii in vreun cont bilantier, oricare ar fi acela ?

... si pt ca nu vrei sa intri in polemici care nu stii ce rezultat pot avea, vin in intampinarea dorintei tale si consider discutia inchisa, cu atat mai mult cu cat deja exista in ea toate elem. necesare formarii unei opinii personale a celui interesat de speta, indiferent de solutia contabila pe care acesta o va adopta !

topic inchis !






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL