Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Tratamentul fiscal in vanzarea auto dupa 1 iulie 2012 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Tratamentul fiscal in vanzarea auto dupa 1 iulie 2012


6 replies to this topic

#1 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 November 2012 - 01:08 PM

Care este tratamentul fiscal al valorii ramase neamortizate la vanzarea unui autoturism care a fost luat in leasing financiar dupa achitarea tuturor ratelor si a valorii reziduale ? Mentionez ca, autoturismul nu este utilizat doar in scopuri economice deci, conform OG.24/2012 se limiteaza toate cheltuielile aferente autoturismului la 50% si al TVA-ului.
- valoare de inventar = 264.636 lei
- valoare amortizare la data vanzarii = 92.622 lei
- valoare neamortizata = 172.014 lei
- si pot avea 2 situatii (de exemplu) :
a) valoare de vanzare (fara TVA) = 200.000 lei => se va realiza un castig de 27.986 lei
b) valoare de vanzare (fara TVA) = 140.000 lei => o pierdere de 32.014 lei

Din prevederile art.21, alin (1) din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal reiese ca pentru determinarea profitului impozabil sunt considerate cheltuieli deductibile numai acele cheltuieli care sunt efectuate in scopul realizarii de venituri impozabile, de aici si intrebarea mea : cheltuiala cu valoarea neamortizata este deductibila integral sau doar 50 % in cele doua situatii mentionate de mine ?

Parerea mea este ca, in ambele situatii cheltuiala cu valoarea neamortizata este deductibila in limita de 50%, iar in situatia in care autoturismul se vinde in pierdere (b) cheltuiala este deductibila 50% la nivelul valorii de vanzare (adica, 70.000 lei) urmand ca diferenta de 102.014 lei (70.000 + 32.014) sa fie cheltuiala nedeductibila fiscal.
Va rog sa-mi spuneti daca rationamentul meu este corect ? Va multumesc anticipat .
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#2 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 26 November 2012 - 09:32 PM

Nu gasesc de ce s-ar considera cheltuielile cu 50% nedeductibile, deoarece CF la art 21 alin. (4) lit t) prevede ca nu sunt deductibile 50% din cheltuielile aferente vehiculelor rutiere motorizate care NU sunt utilizate exclusiv in scopul activitatii economice; cheltuiala cu amortizarea nu intra in sub incidenta acestei prevederi.
Cf. art 21 alin (1) din CF, pentru determinarea profitului impozabil sunt considerate cheltuieli deductibile numai cheltuielile efectuate in scopul realizarii de venituri impozabile, ori prin vanzarea autoturismului (indiferent cum a fost achizitionat) cheltuiala aferenta valorii neamortizate este in totalitate, intergal deductibila la calculul profitului impozabil deoarece este considerata cheltuiela efectuata in scopul realizarii de venituri impozabile-vezi pct. 3 din Decizia Comisiei Centrale Fiscale nr. 2/2004
„In aplicarea prevederilor art. 24 alin. (15) din Legea nr. 571/2003, cheltuielile inregistrate ca urmare a casarii sau cedarii unui mijloc fix amortizabil sau terenurilor, calculate ca diferenta intre valoarea fiscala de intrare a acestora si amortizarea fiscala, dupa caz, sunt cheltuieli efectuate in scopul realizarii de venituri impozabile.”.




#3 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 November 2012 - 12:21 PM

Art.21 alin(4) spune la punctul (t) ca urmatoarele cheltuieli nu sunt deductibile : 50% din cheltuielile aferente vehiculelor rutiere care nu sunt utilizate exclusiv in scopul activitatii economice.......Modalitatea de aplicare a acestor prevederi se stabileste prin norme.

Intrebare : are cineva normele de aplicare ale acestor prevederi ??

Eu tot nu inteleg, Lexiroxi conform art.21, alin (1) imi spui ca, cheltuielile sunt integral deductibile dar, conform art.21, alin (4) la punctul (t) se spune ca 50 % din cheltuieli sunt nedeductibile fiscal .... in plus interpretarea care a dat-o DGFP Arges la HG 670/04.07.2012 spune ca, nu sunt deductibile la calculul profitului impozabil 50% din cheltuielile atribuibile unui vehicul printre care enumera: asigurarea obligatorie, impozite locale, diferente curs, etc. ......

Multumesc anticipat , Lexiroxi pentru orice informatie pe care mi-o vei da fiindca am citit multe interpretari date acestor articole si de aceea am dat cele doua exemple concrete pentru a putea veni in sprijinul meu si a altor colegi care nu stiu cum sa rezolve aceasta speta !

Aceasta postare a fost editata de cristina5859: 28 November 2012 - 12:21 PM

Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#4 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 28 November 2012 - 04:18 PM

Vezi postareacristina5859, la 28 November 2012 - 12:21 PM, a spus:

Art.21 alin(4) spune la punctul (t) ca urmatoarele cheltuieli nu sunt deductibile : 50% din cheltuielile aferente vehiculelor rutiere care nu sunt utilizate exclusiv in scopul activitatii economice.......Modalitatea de aplicare a acestor prevederi se stabileste prin norme.

Intrebare : are cineva normele de aplicare ale acestor prevederi ??
Norme CF
49^2. În sensul prevederilor art. 21 alin. (4) lit. t) din Codul fiscal, regulile de deducere, termenii şi expresiile utilizate, condiţiile în care vehiculele rutiere motorizate, supuse limitării fiscale, se consideră a fi utilizate exclusiv în scopul activităţii economice sunt cele prevăzute la pct. 45^1 din normele metodologice date în aplicarea art. 145^1 din Codul fiscal din titlul VI «Taxa pe valoarea adăugată».


Vanzarea autovehiculului se face in scopul desfasurarii activitatii societatii, deci folosesti vanzarea autoturismul exclusiv in scopul desfasurarii activitatii economice, in scopul revanzarii( in scop comercial), care este o operatiune exceptata de la aplicarea limitarii a 50% a dreptului de deducere.
Si in privinta TVA-ului, poti face ajustarea taxei pentru taxa nededusa aferenta valorii ramase neamortizate.
Circulara nr. 420167 din 7 februarie 2012 - „Info TVA”- Circulare, de pe mfinante.ro
“In cazul in care, ulterior achizitiei, vehiculele care au facut obiectul limitarii partiale (50%) a dreptului de deducere sunt livrate in regim de taxare sau sunt utilizate exclusiv pentru activitatile exceptate de la limitarea dreptului de deducere prevazute la art. 145.1 alin. (1) lit. a) – d) (CF actual: alin (3) lit. a)-f)) din Codul fiscal, persoana impozabila poate ajusta taxa nededusa la momentul achizitiei acestora astfel:…………..”



#5 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 December 2012 - 09:07 AM

Multumesc mult, Lexiroxi !
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#6 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 03 December 2012 - 07:52 PM

Cristina – cu multa placere :smile: dar vad ca nu faci niciun comentariu, deci repet:
schimbi utilizarea auto, de la utilizarea pentru care ai aplicat limitarea de 50% a dreptului de deducere si o utilizezi pentru vanzare, care este o operatiune exceptata de la aplicarea limitarii a 50% a dreptului de deducere.
De fiecare data cand se schimba utilizarea auto se analizeaza daca se incadreaza in cazurile prevazute in CF pentru limitarea deducerii sau se incadreaza la exceptii
Achizitionare in leasing-50% deductibil, apoi utilizare mixta-50% deductibil (putea fi considerat 100% nedeductibil sau 100% deductibil in functie de utilizare), apoi vanzare – utilizare in scop comercial -100% deductibil-este utilizat exclusiv in scopul activitatii economice. Daca nu-l vindeai si-l dateai in folosinta exclusiva unui agent de vanzari – de ex., schimbindu-i utilizarea la un moment dat, schimbai si deductibilitatea – din limitarea de 50% in deductibilitate 100% sau daca era in folosinta exclusiva pentru alte activitati decat cele economice schimbai deductibilitatea in nedeductibil 100%.



#7 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 December 2012 - 09:31 AM

Iti multumesc inca o data pentru precizari, Lexiroxi !
Am citit tot felul de analize si pareri pe aceasta tema ca m-au ametit, de aceea am cerut si parerea colegilor de pe acest forum ! ...apreciez faptul ca mi-ai raspuns fiindca, intotdeauna dai dovada de multa competenta si raspunsurile tale sunt extrem de bine documentate.
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL