Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
bilet de avion -asociat strain - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


bilet de avion -asociat strain

25 replies to this topic

#1 ralsera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 309 Postari:

Postat 08 June 2005 - 10:26 AM

voi cum procedati cu biletele de avion ?se pot deconta?si baza legala care este?multumesc
serafimescu



#2 silvia stanciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 247 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 June 2005 - 09:28 AM

Da, le decontez, nu pot scapa asa o ocazie. Este cheltuiala cu deplasarea, cf Cod Fiscal nu? Se face un ordin de deplasare si un decont. In functie de destinatie cheltuielile le consider deductibile sau nu.




#3 pcl

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 16 June 2005 - 09:45 AM

Sunt 2 aspecte aici:
- daca firma este entitate distincta adica SRL, SA - cu specific romanesc, cu toate ca este asociat (strain), cheltuiala cu deplasarea lui nu este considerata o cheltuiala deductibila, pentru ca acel asociat nu este angajatul firmei romanesti.Daca suma ar putea fi recuperata de la el ai putea sa inregistezi pe un cont care sa nu afecteaze cheltuielile, pe 461;
- daca firma este un punct de lucru pe teritoriul Romaniei si toate situatiile se tin in tara straina , atunci cred ca este considerata deductibila....

Parerea mea :lol:
Claudia P.
Numai la noi se poate intampla



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 June 2005 - 09:49 AM

silvia stanciu a spus:

Da, le decontez, nu pot scapa asa o ocazie. Este cheltuiala cu deplasarea, cf Cod Fiscal nu? Se face un ordin de deplasare si un decont. In functie de destinatie cheltuielile le consider deductibile sau nu.

Da, Silvia, insa atentie ca incepand cu acest an chelt. in favoarea asociatului nu se mai trateaza ca o chelt. neded. ci ca dividend !!!



#5 ralsera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 309 Postari:

Postat 16 June 2005 - 11:08 AM

Oana , spune-mi si mie , te rog , unde scrie ca se considera dividend?si sa-ti povestesc putin despre situatia mea:administratorul este italian si merge foarte des acasa , dar avem si foarte multi furnizori din Italia cu care se poate considera ca merge sa incheie contracte , in acest caz eu ce fac cu biletele de avion?
serafimescu



#6 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 16 June 2005 - 03:00 PM

asociatul ala e si administrator? ca daca este atunci nu conteaza ca nu e angajat, chelt cu deplasarea e deductibila



#7 ralsera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 309 Postari:

Postat 16 June 2005 - 03:04 PM

este asociat unic
serafimescu



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 June 2005 - 08:50 PM

ralsera a spus:

Oana , spune-mi si mie , te rog , unde scrie ca se considera dividend?si sa-ti povestesc putin despre situatia mea:administratorul este italian si merge foarte des acasa , dar avem si foarte multi furnizori din Italia cu care se poate considera ca merge sa incheie contracte , in acest caz eu ce fac cu biletele de avion?

Mielutu' pt. "Oana"... :lol:

Daca dovedesti ca merge in interes de serviu, chelt. sunt deductibile. Ca sa reusesti asta iti trebuie niste dovezi, cum ar fi:
*invitatie,
* ordin de deplasare care sa-ti fie adus cu cateva stampile de firme italiene (fct. de cate zile sta),
* chiar si cate o minuta (ca un proces verbal de intalnire = cu cine s-a vazut din compania straina respectiva, ce business au discutat - in termeni f. largi si doar daca nu s-a semnat vre-un contract),
* minuta sa fie stampilata si de firma vizitata,
* sa aibe stampile pe delegatie de la firme cu care aveti relatii comerciale deja stabilite in scris, etc..
Cat poti mai multe din ce ti-am enumerat. Asa poti sa-i decontezi si niscava chelt. de protocol... (note de plata de pe la restaurante, baruri...) Bine, acum ?

Cat despre art. de lege priv. partea cu dividendele, iata-l:

Text extras din: Ordonanta nr. 83/2004 - pentru modificarea Âşi completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal

1. La articolul 7 alineatul (1) punctul 12, paragraful 2 al literei d) va avea urmatorul cuprins:
"Daca suma platita de o persoana juridica pentru bunurile sau serviciile furnizate catre un participant la persoana juridica depaseste pretul pietei pentru astfel de bunuri sau servicii, atunci diferenta se trateaza drept dividend. [b]De asemenea, daca suma platita de o persoana juridica pentru bunurile sau serviciile furnizate în favoarea unui actionar sau asociat al persoanei juridice este efectuata în scopul personal al acestuia, atunci suma respectiva este tratata ca dividend.

Numai bine.



#9 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 17 June 2005 - 08:14 AM

va fi mai mult decat dificil sa vina asociatul cu delegatii stampilate...in primul rand ca strainii nu pun stampile si in al doilea rand ca asta e considerata drept "luat din nas"....asociatii in general nu vin cu foi stampila nici din tara....reactie: "cum sa scot io foaia si sa merg la o secretara sa mi-o stampileze ca orice om de rand, cand pana atunci am avut o super imagine si am discutat afaceri de miliarde cu directorul general de la firma X?" si ii dau dreptate
fiind vorba de extern sa aduca ceva pliante sau altceva care sa dea dovada ca a fost pe acolo.....plus vizele de pe pasaport
sau....ai nostrii merg pe la diverse expozitii si pastrez legitimatiile de intare....care oricum vin pe posta la noi, si nu dau dovada ca afost intr-adevar acolo...dar...ce mai conteaza



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 June 2005 - 08:30 AM

tony a spus:

...in primul rand ca strainii nu pun stampile ...

Ba pun, tony, crede-ma. Si asta fara fitze si talente, stiu din proprie exp. si nu numai. Apoi, mai sunt si alte variante enuntate... Vrea sa-si deconteze deplasarea, trebuie sa indeplineasca niste conditii !
Sigur ca poti avea dreptate cu latura "umana", dar si-o face cu mana lui. Trebuie sa i se explice serios ce documente sunt necesare. Le aduce - bine, nu - bye, bye bani decontati pe firma.



#11 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 17 June 2005 - 08:40 AM

pun stampila doar unii dintre ei....asa avem si noi dar doar anumiti clienti sau furnizori din anumite tari....marea majoritate semneaza....pana si contractele sunt doar semnate....pt ca...daca-i spui unui american sa puna o stampila crede ca l-ai injurat de neam.....
so....poate sa spuna ca a fost la firma x din tara y cu decontul nostru si sa-i traga o semnatura....sa vedem daca garda va telefona peste 1 an la firma x sa intrebe daca exista acolo cineva care are o semnatura cam asa ".....", sau daca intr-adevar a fost asociatul tau pe acolo sa intrebe de buna-ziua
parerea mea...sa deconteze tot ce prinde.....
e preferabuil biletul asociatului de avion decat bonurile lui de protocol



#12 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 June 2005 - 08:48 AM

tony a spus:

....sa vedem daca garda va telefona peste 1 an la firma x sa intrebe daca exista acolo cineva care are o semnatura cam asa ".....", sau daca intr-adevar a fost asociatul tau pe acolo sa intrebe de buna-ziua
parerea mea...sa deconteze tot ce prinde.....
e preferabuil biletul asociatului de avion decat bonurile lui de protocol

Garda nici nu se deranjeaza sa sune-cum zici tu- sau altceva, ti le scoate pur si simplu, le trateaza ca dividend si-ti da si o amenda de plangi cu vorbe. Nu vorbeam de chelt. decontate alternativ; bilet de avion sau chelt. de protocol si asta pt. ca daca dovedeste ca s-a deplasat in interesul seviciului le poate deconta pe amandoua, daca nu- nici una din ele.
Am experienta destul de mare cu controalele, stiu bine ce spun, crede-ma! :P



#13 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 17 June 2005 - 08:56 AM

aia cu experienta cu controalele o pot spune si eu...si nu mi-a scos nici un bilet de avion si nu mi-a dat nici o amenda....ai sa spui probabil ca am fost norocoasa....dar am fost de prea multe ori sa nu sustin ca ceva samanta de adevar are povestea asta
dar am o idee.....cred ca cine a deschis aces subiect a vazut ce s-a scris....sa faca asa cum considera ca e mai bine, nu atat pt contabil cat pt asociat si firma....iar daca asociatul stie ca i se pot scadea din dividende si totusi insista....sa isi acopere spatele cu minimum de hartii.....



#14 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 25 June 2005 - 06:43 AM

Daca asociatul strain este si adm., atunci mai mult ca sigur ca biletele de avion si alte chelt.de deplasare nu sunt facute pt. "delegatie", ci pt.ca el sa vina in RO sa "administreze" firma. Adica nu pleaca la el in tara in interesul firmei, ci vine de la el din tara in interesul firmei.
Asa ca chelt.de deplasare sunt ded.fara delegatie semnata si stampilata.
Cine sa i-o stampileze? firma care a emis-o? cine sa o semneze? el insusi?
Doar n-o sa-i fac delegatie ca sa se duca acasa la el...
Tot asa, cazarea adm.strain in RO e deductibila.

Daca pleaca cu treaba sau intre doua veniri in RO mai rezolva si ceva contracte, etc., poate i-as da o delegatie... sau un snop pt.tot anul, sa le stampileze la firmele tuturor partenerilor/prietenilor lui, ca de semnat poate sa semneze oricine, nu verifica nimeni, cu atat mai putin garda.
Iar garda nu are dreptul sa aprecieze daca chelt.e ded.sau nu, ca nu (mai) are atributii in domeniul stabilirii taxelor si impozitelor.

Stampile se fac pe computer foarte usor. Multe tari, e adevarat, nu folosesc. Asa ca daca vreti sa ajutati patronii (dar nu pe cei de teapa ex-patronului Otiliei), se poate. Si fara riscuri. Dar trebuie sa "vindeti" bine chestiile delicate. Mai ales patronilor romani.



#15 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 June 2005 - 01:36 PM

lorenzo a spus:

Tot asa, cazarea adm.strain in RO e deductibila.

Vrei sa spui ca, chiria la apartamentul inchiriat drept locuinta, in care sta patronul, nu este chelt. facuta in favoarea patronului (chiar daca este si administrator) si, prin urmare este deductibila? Nu e asa!! Vezi normele la Codul Fiscal in care se specifica clar ca nu sunt deduct. chelt. cu chiria si intretinerea spatiilor puse la dispoz. acestora.

lorenzo a spus:

Iar garda nu are dreptul sa aprecieze daca chelt. e deduct. sau nu, ca nu (mai) are atributii in domeniul stabilirii taxelor si impozitelor.

Oricum, un control de fond de la Adm. Fin. produce aceleasi efecte.

O zi frumoasa.



#16 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 25 June 2005 - 02:00 PM

Art. 21 alin.(2) CF:

Codul fiscal:
e) cheltuielile de transport si cazare in tara si in strainatate efectuate de catre salariati si administratori, in cazul in care contribuabilul realizeaza profit in exercitiul curent si/sau din anii precedenti;


Norme metodologice:
27. Calitatea de administrator rezulta din actul constitutiv al contribuabilului sau contractul de administrare.
28. Analiza in vederea acordarii deductibilitatii cheltuielilor de transport si cazare in tara si strainatate, efectuate de catre salariati si administratori, se efectueaza pe baza rezultatului contabil curent, respectiv reportat. Rezultatul contabil curent reprezinta soldul contului "Profit si pierdere" la nivel de luna, respectiv trimestru, dupa caz, urmand a se efectua regularizari periodice. In cazul in care, prin cumularea rezultatului curent cu cel reportat, contribuabilul inregistreaza profit contabil, cheltuielile prevazute la art. 21 alin. (2) lit. e) din Codul fiscal sunt deductibile. Profitul din anii precedenti reprezinta sodul contului "Rezultatul reportat" la data de 31 decembrie a anului anterior anului curent, indiferent de natura conturilor analitice.@
__________
@Pct. 28 de la Titlul II a fost modificat prin art. I pct. 2 pct. 4 din H.G. nr. 1840/2004.



#17 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 June 2005 - 03:24 PM

Art. 21.
....
(4) Urmatoarele chelt. sunt nu sunt deductibile:
....
e) cheltuielile facute in favoarea actionarilor sau asociatilor, altele decat cele generate de plati pt. bunurile livrate sau serviciile prestate contribuabilului, la pretul de piata pentru aceste bunuri sau servicii;

Norme metodologice:
43. Sunt considerate cheltuieli facute in favoarea participantilor urmatoarele:
....
c) cheltuielile cu chiria si intretinerea spatiilor puse la dispozitia acestora;

+ art. cu tratarea ca dividend.

Tu tratezi asociatul strain ca si cum ar fi in delegatie in Romania. In delegatie de unde? de la el de acasa?
Ah, daca ar fi aici o reprezentanta a firmei mama= firma straina, atunci da!



#18 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 25 June 2005 - 11:21 PM

[quote=lorenzo][size=18][b]Daca asociatul strain este si adm.

Otilia, ce spui tu e foarte adevarat, dar pentru asociati/actionari CARE NU SUNT SI ADMINISTRATORI.
Daca asociatul este si administrator, atunci se aplica ce zic eu.
Sau daca persoana nerezidenta este NUMAI administrator.



#19 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 June 2005 - 09:48 PM

Cu tot respectul, raman la parerea mea.
Nu era nevoie de text marit si in rosu, sesizasem aspectul si fara sa fii agresiv... ceea ce nu mi-a schimbat pererea!

Numai bine!



#20 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 26 June 2005 - 10:08 PM

Nu intentionez sa schimb parerea nimanui.
Ceea ce am intentionat si, mai jos, am specificat, era ca vorbim despre doua lucruri diferite.

Cat despre agresivitate, am sa-l rog pe Alex sa puna si niste culori pastelate.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL