Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
revenire la impozit micro 3 % / topic 2012 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


revenire la impozit micro 3 % / topic 2012


10 replies to this topic

#1 ETIC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 January 2012 - 07:16 PM

Am doua firme care la 31.12.2010 nu au optat ca in 2011 sa devina microintreprindere.
Dar ar dori sa devina in 2012.
Conditiile sunt indeplinite.
M-am dus cu 010 la Sectorul 5 si 6 si raspunsul a fost la ambele : " Nu pot sa fie microintreprindere deoarece au mai fost ".
Este adevarat ca au mai fost dar inainte de aparitia OUG117/2010 care a introdus din nou microintreprinderile.
Deci logica mea este ca momentul zero este aparitia OUG117/2010 si dupa aceasta data nu au mai fost microintreprinderi.
De altfel titlul de lege spune : " Microîntreprinderile plătitoare de impozit pe profit pot opta pentru plata impozitului reglementat de prezentul titlu începând cu anul fiscal următor, dacă îndeplinesc condițiile prevăzute la art. 112^1 și dacă nu au mai fost plătitoare de impozit pe veniturile microîntreprinderilor, potrivit prevederilor prezentului titlu.".
Deci conform prezentului titlu nu au mai fost...
Tot pe logica daca ar fi ce spun doamnele de la Fisc atunci in 2011 nu mi-ar fi acceptat la mai multe firme sa devina iarasi micro ( inclusiv la a mea ) deoarece mai fusesera inainte de aparitia OUG 117/2010.
Poate cineva sa ma lamureasca unde gresesc eu?
Am recitit inca o data textul de lege si nu am gasit nimic specificat in acest sens.
Am de gand sa ma duc inca o data dupa 25 cand se mai linistesc apele si sa le rog sa-mi arate unde scrie ca nu pot sa fie si daca se leaga de textul postat mai sus sa-mi explice de ce atunci au fost facute micro o multime de firme.
Parca in 2011 am avut si o interpretare de la Anaf care spunea exact ce spun eu. = ca momentul zero este aparitia OUG117/2010, dar din pacate nu o mai gasesc...
Poate ma ajuta cineva...



#2 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 January 2012 - 09:39 PM

OUG 117

Fisiere atasate





#3 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 19 January 2012 - 06:41 PM

Vezi postareaETIC, la 18 January 2012 - 07:16 PM, a spus:

Am doua firme care la 31.12.2010 nu au optat ca in 2011 sa devina microintreprindere.
Dar ar dori sa devina in 2012.
Conditiile sunt indeplinite.
M-am dus cu 010 la Sectorul 5 si 6 si raspunsul a fost la ambele : " Nu pot sa fie microintreprindere deoarece au mai fost ".
Este adevarat ca au mai fost dar inainte de aparitia OUG117/2010 care a introdus din nou microintreprinderile.
Mentiunea de a opta pt. microintreprindere a fost facuta doar ptr. anul 2011; din 2012 nu mai poti opta pentru acest sistem de impunere daca ai mai fost candva microintreprindere si ai trecut la impozit pe profit.
Codul fiscal
Art. 112^2 Optiunea de a plati impozit pe veniturile microintreprinderii
(1) Impozitul reglementat de prezentul titlu este optional.
(2) Microintreprinderile platitoare de impozit pe profit pot opta pentru plata impozitului reglementat de prezentul titlu incepand cu anul fiscal urmator, daca indeplinesc conditiile prevazute la art. 112^1 si daca nu au mai fost platitoare de impozit pe veniturile microintreprinderilor, potrivit prevederilor prezentului titlu.
(3) Pentru anul 2011, persoanele juridice romane pot opta pentru plata impozitului reglementat de prezentul titlu daca indeplinesc, la data de 31 decembrie 2010, conditiile prevazute la art. 112^1.

Aceasta postare a fost editata de Lexiroxi: 19 January 2012 - 06:43 PM




#4 AOPRIS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Location:Pitesti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate

Postat 19 January 2012 - 08:26 PM

Pe site-ul Finante Valcea, specifica ca nu se ia in considerare statutul de microintreprindere avut inainte de 31.12.2009. Deci s-ar putea opta si in 2012 pt micro, chiar daca societatea a fost microintrprindere inainte de 31.12.2009.

http://www.finanteva...ilor190112.html

Deci, inca o data, fiecare administratie financiara interpreteaza legea in felul ei...



#5 ETIC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 January 2012 - 08:04 PM

Astazi am depus la sectorul 5 F10 de care va ziceam. L-au primit de data asta fara comentarii.
La sectorul 6 nici azi nu a mers.
Maine mai incerc o data si daca nu, am pregatit si un memoriu pe care sa-l depun la Registratura.
Am aflat ca si sectorul 4 primeste.
Probabil pana in 31 se lamuresc toti, dar eu am facut 2 cozi degeaba.....
:angry2:



#6 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 23 January 2012 - 10:12 PM

Vezi postareaAOPRIS, la 19 January 2012 - 08:26 PM, a spus:

Pe site-ul Finante Valcea, specifica ca nu se ia in considerare statutul de microintreprindere avut inainte de 31.12.2009. Deci s-ar putea opta si in 2012 pt micro, chiar daca societatea a fost microintrprindere inainte de 31.12.2009.
Deci, inca o data, fiecare administratie financiara interpreteaza legea in felul ei...
Ar fi bine daca toate Administratiile financiare ar avea acelasi pct. de vedere; acest lucru s-ar putea intampla daca s-ar da un comunicat comun in acest sens pana la 31 ianuarie, altfel nu cred ca punctul de vedere dat prin comunicatul Finantelor Valcea este acceptat de catre toate Administratiile financiare si nici nu poate fi adus ca argument.



#7 barbuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 27 January 2012 - 12:56 PM

S- mai aflat ceva despre depunerea decl.010 ptr.2012,cu optiunea micro?



#8 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 31 January 2012 - 01:05 PM

C O M U N I C A T D E P R E S A
In atentia contribuabililor, persoane juridice romane, incadrate in categoria microintreprinderilor

Microintreprinderile platitoare de impozit pe profit in anul 2011, pot opta pentru plata impozitului pe veniturile microintreprinderilor incepand cu anul fiscal 2012, daca indeplinesc cumulativ conditiile prevazute la art. 112^1 din Codul fiscal, respectiv:
- are de la 1 pana la 9 salariati inclusiv;
- a realizat venituri care nu au depasit echivalentul in lei al 100.000 euro;
- capitalul social al acesteia este detinut de persoane, altele decat statul si autoritatile
locale.
- realizeaza venituri, altele decat cele provenite din:
a) activitati in domeniul bancar;
b) activitati in domeniile asigurarilor si reasigurarilor, al pietei de capital, cu exceptia persoanelor juridice care desfasoara activitati de intermediere in aceste domenii;
c) activitati in domeniile jocurilor de noroc, consultantei si managementului;

http://static.anaf.r...treprinderi.pdf



#9 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 31 January 2012 - 01:08 PM

Deci Finante Valcea au avut dreptate. Nu se ia in considerare statutul de microintreprindere avut inainte de 31.12.2009.



#10 dannad001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 March 2012 - 07:54 PM

Am o firma care la sfarsit de 2011 se afla in urmatoarea situatie :

- platitoare de impozit pe profit
- 2 salariati
- venituri sub 100000 eur.

Am depus Declaratia 010 si am modificat vectorul fiscal astfel ca firma a devenit platitoare de imp.pe venitul microintreprinderilor (3%).

Azi mi-am dat seama ca veniturile din 2011 au fost obtinute prin prestarea de servicii de consultanta (in tehnologia informatiei) - care nu permit statutul de microintreprindere (3% pe venit).

In 2012 firma presteaza, de asemena, servicii de consultanta.

Cum fac sa corectez vectorul fiscal ?



#11 csabibalazs

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 09 November 2012 - 05:34 PM

Buna ziua,
Detin un SRL la care platesc 16% impozit pe profit. As dori sa stiu daca pot sa trec la impozitare 3% pe venit ,ca microintreprindere avand cod CAEN 7112 Activitati de inginerie si consultanta tehnica legate de acestea, si ne ocupam cu proiectare si executie.
cu respect, Balazs






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL