Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Casare mijloace fixe - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Casare mijloace fixe


18 replies to this topic

#1 ioana1976

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 16 May 2012 - 08:34 AM

Buna,

am un CALCULATOR cu MONITOR 15", al carui monitor s-a stricat.

Eu pot casa monitorul potrivit prevederilor OMF 3055 : "Dacă o entitate recunoaște în valoarea contabilă a unei imobilizări corporale costul unei înlocuiri parțiale (înlocuirea unei componente), atunci ea scoate din evidență valoarea contabilă a părții înlocuite, cu amortizarea aferentă, dacă dispune de informațiile necesare.", dar cum inregistrez noul monitor???

Nu pot considera ca fiind o investitie, deoarece noul monitorul asigură utilizarea continua a acestuia, si ar trebui recunoscut ca o cheltuială în perioada în care este efectuată.

Nu stiu cum sa procedez....sa nu casez monitorul si sa-l consider ca "piesa de schimb"???
sau...pot face aditie la calculatorul respectiv cu valoare noului monitor????



#2 mihael@

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 May 2012 - 04:28 PM

Buna ziua,

Stie cineva daca exista reglementa un nr de ani dupa care se poate casa un echipament care a benefiaciat de exonerarea TVA la import? Sau alte restrictii?

Multumesc




#3 G David

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:

Postat 24 May 2012 - 08:50 AM

Duratele normale de functionare ale activelor fixe sunt prevazute de HG nr. 2139/2004.



#4 FLORINA85

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 05 October 2012 - 08:08 AM

Buna ziua, ma impiedic de o problema aparent simpla. La 1 ianuarie 2012 am receptionat un mijloc fix cumparat de la un furnizor si am facut urmatoarele inregistrari:
% = 401 10000
231 7600
4426 2400
apoi
213 = 231 7600 ( inclusiv accesorii)
Mijlocul fix s-a amortizat liniar (4 ani) pana la 31.08.2012 inclusiv:
681 = 213 1267
La 01.09.2012 mijlocul fix s-a stricat si s-a trimis la furnizor pentru reparatii dar nu a mai putut fi reparat si l-am restituit si am primit banii inapoi, dar nu si cei pe aceesoriile cu care l-am receptionat. Furnizorul mi-a facut si factura de storno pe suma mijlocului fix dar fara valoarea accesoriilor.
Factura am inregistrat-o astfel:

% = 401 - 7000
231 - 1680
4426 - 5320
iar restituirea sumei catre mine:

512 = 401 7000

Cum trebuia inregistrata factura de storno si restituirea sumei si cum imi scot din gestiune mijlocul fix? Pot sa il casez? Care sunt operatile corecte?
Va multumesc si astept sa ma ajutati pentru ca nu am gasit nicaieri un astfel de exemplu si nu stiu cum sa procedez.



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 October 2012 - 11:49 AM

ai multe greseli in inregistrari, amesteci conturile si calc. gresit tva-ul aferent stornarii ( de ce nu il inreg. asa cum e in factura ?? )

deci, s-o luam metodic :

1. contul de fz. este 404 " Furnizori pentru investitii" si NU 401
* poti transfera rulajele acolo, astfel :
401 = 401 ... - 10.000
404 = 404 ..... 10.000

2. inreg. amortizarii este : 6811=2813 si NU 6811=213 !!!

3. in nota contabila pt fact. storno fol. ct. 213 si 404 :
% = 404 ............ -7.000
213 (nu 231) ....... - .......
4426 ....................- .....

pt a sti cat si unde inreg. sumele, va trebui intai sa separi cota de amortizare aferenta mijl. fix in total amortiz. cu accesorii - foloseste regula de 3 simpla.

de ex., daca val, totala a mijl. fix + accesorii este de 7600, din care 600 sunt acesoriile, adica 7.89%, atunci din 1267 lei amortiz., pt accesorii sunt (1267 x 7.89%) 99,96 lei, ~ 100 lei.
dif. pt mijl. fix este de 1167 lei si, la scoaterea din gestiune a mf, va fi inreg. asa :
2813 = 213 .......... 1167.

fact. storno a mijl. fix va fi ca mai jos (de unde ai scos tu sumele alea... nu-mi pot imagina !) :
% = 404 ........ -7000
213 ................-5.645,16
4426 ..............- 1.354, 84 (24% cota de tva din 7.000 lei)

si, totodata : 6588 = 213 .. 187,84 lei (7000-1167-5645,16)

4. incasarea banilor e corecta in principiu, insa eu as face-o tot prin "stornare", adica 404=5121 .. -7.000 fiindca astfel mi se "sterg" ambele rulaje de 7.000 lei de la ct. 404 (si Rd si Rc), iar soldul ct. 5121 nu este afectat.

asa ajungi la sold zero (0) pt. acest mijloc fix si ramai sa amortizezi in continuare doar accesoriile !!
daca sumele sunt altele, adapteaza metoda asta la acele sume si vei ajunge tot la soldul zero pt ct. 213 aferent acestui mijl. fix scos din gestiune.

intrebare : ce mai faceti cu accesoriile alea fara mijl. fix aferent ?? :wacko: se pot folosi separat ?? fiindca daca nu se mai pot folosi aveti urm. variante :
- vanzarea lor
- casarea lor
- mentinerea pe stoc FARA AMORTIZARE fiindca daca nu le mai folositi, atunci nici amortiz, nu mai aveti dreptul sa ii inreg. pe chelt.

daca mai este ceva ce nu ti-e clar, revino cu intrebari :smile:



#6 FLORINA85

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 08 October 2012 - 09:26 AM

Accesoriile se folosesc acum impreuna cu alt mijloc fix. Cum sa procedez in cazul acestora? Se pot transforma in obiecte de inventar?
Iar referitor la scoaterea din gestiune in cazul meu cu restituirea mf si stornarea facturii care sunt documentele contabile ce trebuie intocmite? PV Casare? sau..??



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 October 2012 - 11:41 AM

1. accesoriile pot fi transformate in ob. de inventar, dar e cam multa hartzogaraie de facut si eu cred ca nu are sens sa te complici, dar daca vrei ... de ce nu ? mai ales ca le poti trece pe chelt. si restul valorii ramasa neamortizata.
conditiile de trecere la ob. de inventar sunt indeplinite de vreme ce accesoriile nu mai indeplinesc CUMULATIV cond. pt mijl. fixe, si anume :
* cf. legii 15/1994 (art. 3, alin. 2) si OMFP 3055/2009 ( art. 92) sunt considerate mijloace fixe obiectul sau complexul de obiecte care se utilizeaza ca atare si indeplineste cumulativ urmatoarele conditii:
- sunt detinute de o persoana juridica, fizica sau asociatie fara personalitate juridica care desfasoara activitati in scopul realizarii de venituri, pentru a fi utilizate in productia proprie de bunuri sau prestarea de servicii, pentru a fi inchiriate tertilor sau pentru a fi folosite in scopuri administrative,
- are o valoare de intrare mai mare decat limita stabilita prin hotarare a Guvernului (n.n. actualmente 1.800 lei fata tva, cf HG
105/2007)
- are o durata normala de functionare mai mare de un an.



2. pt. mf restituit nu ai cum sa faci PV de casare fiindca tu nu l-ai casat ci l-ai restituit.
va trebui sa intocmesti un Proces-verbal de scoatere din functiune a mijloacelor fixe / de declasare a unor bunuri materiale
Ordinul 3512/2008 prevede modelul si modul de completare a Procesului verbal de scoatere din functiune a mijloacelor fixe.
OMFP 3512/2008 il gasesti la acest link, pozitia 5. : http://www.conta.ro/...__fromsearch__1

:smile:

Fisiere atasate





#8 stoiansimona

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 07 February 2013 - 11:33 AM

in 2006 societatea a achizitionat o structura metalica in vederea constructiei unui depozit(hale),pretul acesteia fiind atunci de 23.000 lei. Aceasta structura a fost montata , dar nu s-au mai continuat lucrarile , la momentul actual aceasta structura metalica sa degradat(fiind montata pe un camp) si nu mai corespude normelor actuale pentru a putea finaliza constructia . ,În concluzie societatea a decis sa o scoata din uz si sa o vanda unei persoane fizice la un pret de aprox 2000 lei.
poate ma ajutati sa-mi spuneti care ar fi documentele ce trebuiesc intocmite (factura nu pot intocmi intrucat societate nu lucreaza cu persoane fizice), care ar fi procedura corecta de vanzare a acestei structuri ?
multumesc



#9 the_same

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Garnic
  • Interests:Contabilitate Financiara

Postat 23 September 2013 - 02:11 PM

buna ziua,

va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema.
un autoturism, amortizat integral, dauna totala, incasare dauna prin banca, dezmembrare, obtinere piese si vanzare piese.

am facut urmatoarele inregistrari pana acum:

5121-7581 incasare despagubire
6583-213 scoaterea din functiune

461-% vanzarea pieselor
758
4427


ar trebui sa mai fac inregistrarile aferente obtinerii pieselor din dezmembrare si descarcare din gestiune a pieselor.

multumesc mult de tot
Am invatat ca atunci cand sunt suparat am dreptul sa fiu suparat, dar nu am dreptul sa fiu si rau!



#10 gabiignat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Gender:Male

Postat 05 January 2016 - 06:43 PM

Buna ziua si LA MULTI ANI !
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema.Avem mij fixe amortizate complet pe care vrem sa le casam.Adica sa le scot de la mij fixe ,acestea nu mai sunt utilizabile deloc,cum procedez si ce inregistrez.Mentionez ca nu le pot valorifica ca si piese.Sunt obligatoriu sa ramana pe inventar .Va rog o monografie contabila.



#11 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 January 2016 - 10:28 AM

exista o procedura destul de stricta pt. casarea mijl. fixe, trebuie intocmite o serie de documente si anume :
- proces verbal de constatare a deprecierii si formularea propunerii de casare cu motivarea acesteia;
- aprobarea casarii de catre conducatorul unitatii;
- eminterea unei decizii de numire a membrilor comisiei de casare;
- proces verbal de casare in care sa se mentioneze piesele sau materialele rezultate din casare si modul de valorificare a acestora ( prin vanzare/ prin folosirea in unitate ca piese de schimb sau materiale sau prin predarea acestora la firmele de colectare a deseurilor).

formularul PV de casare se gaseste in OMFP 3512/2008.

daca bunurile respective nu sunt valorificate, se vor preciza motivele nevalorificarii acestora şi de ce nu au fost predate ca deseuri unitatilor specializate. acest lucru este important fiindca predarea deseurilor dovedeste fiscului ca mijl. fixe respective au fost casate si nu sunt bunuri lipsa in gestiune - caz in care tratamentul fiscal se schimba.
mai mult, societatea, in calitate de detinator de deseuri rezultate ca urmare a casarii mijloacelor fixe, are obligatia valorificarii acestora, cf. art. 13 din Legea 211/2011 privind regimul deseurilor, iar nerespectarea acestei obligatii poate fi sanctionata de Garda Nationala de Mediu cu amenda de la 20.000 lei la 40.000 lei.

sumele rezultate din valorificarea deseurilor sunt impozabile (cu 3% la microintrep. si 16% la cele platitoare de impozit pe profit).

nota contabila pt scoaterea din evidenta contabila : 281x = 21x



#12 bs09

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:

Postat 18 July 2017 - 01:34 PM

Buna ziua,

Se da urmatorul studiu de caz:
- un mijloc fix nu mai e necesar unitatii si neavand posibilitatea vanzarii, se hotaraste scoaterea din uz si dezmembrarea acestuia, in consecinta rezultand deseu de fier care se valorifica la societate de colectare a fierului vechi la pret de fier vechi sub costul de achizitie/productie si o sumedenie de piese care se reintroduc in magazie la un pret stabilit in functie de gradul de uzura al mijlocului fix.

Se realizeaza urmatoarele note contabile:
- la casare
28131 = 2131
6583 = 2131
- la introducere in gestiune a pieselor rezultate
3024 = 758
- la predarea si vanzarea deseului de fier
346 = 711
411 = 703
711 = 346

In opinia mea cheltuiala rezultata este deductibila fiscal si nu se impune ajustarea TVA. As dori totusi o confirmare.



#13 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 July 2017 - 02:36 PM

Consider ca notele contabile sunt corecte. :smile:

Incepand cu 2016, ajustarea TVA la casarea unui mijloc fix a fost eliminata, vezi art. 305, lit. d), pct. 4, CF.

SECȚIUNEA a 9-a - Dispoziții tranzitorii privind ajustarea
80. (2) Ajustarea taxei se efectuează numai dacă intervin evenimentele prevăzute la art. 305 alin. (4) din Codul fiscal, respectiv:
..........
d) în situația în care bunul își încetează existența, cu următoarele excepții:
.....
4. în cazul casării bunului;

De asemenea, cf. NM,
art. 29. (1) În aplicarea prevederilor art. 28 alin. (17) din Codul fiscal, cheltuielile înregistrate ca urmare a casării unui mijloc fix cu valoarea fiscală incomplet amortizată sunt cheltuieli efectuate în scopul desfășurării activității economice.
(2) Prin casarea unui mijloc fix se înțelege operația de scoatere din funcțiune a activului respectiv, urmată de dezmembrarea acestuia și valorificarea părților componente rezultate, prin vânzare sau prin folosirea în activitatea curentă a contribuabilului.

Deci, te inscrii in conditiile necesare. :smile:



#14 bs09

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:

Postat 18 July 2017 - 02:57 PM

Multumesc Otilia, nu mai gaseam prevederea pe care ai mentionat-o, am crezut ca a disparut. Era si in codul fiscal vechi, tot in norme, enuntata la fel, dar nu am reusit sa o identific in codul fiscal nou, poate ca nu am vazut-o de ochi.

Mai jos enuntul din vechiul cod fiscal:

" 71^6. În aplicarea prevederilor art. 24 alin. (15) din Codul fiscal, cheltuielile înregistrate ca urmare a casării unui mijloc fix cu valoarea fiscală incomplet amortizată sunt cheltuieli efectuate în scopul realizării de venituri impozabile.
Prin casarea unui mijloc fix se înţelege operaţia de scoatere din funcţiune a activului respectiv, urmată de dezmembrarea acestuia şi valorificarea părţilor componente rezultate, prin vânzare sau prin folosirea în activitatea curentă a contribuabilului."



#15 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 July 2017 - 03:25 PM

Cu drag si alta data ! :smile:

Sa stii ca si eu am cam cautat-o si pana la urma am gasit-o dupa cuvantul "casarii" :biggrin: fiindca altfel nu reuseam sa dau de ea mai repede. Asa ca te inteleg perfect si ai dreptate, articolele din CF nou nu mai corespund cu cele din CF anterior si trebuie sa scotocesti dupa ele ...



#16 tati_chi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 08 May 2018 - 01:36 PM

Buna ziua,

Imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie, dar ma puteti ajuta cu un proces verbal de casare a unui autoturism.

Multumesc anticipat!

O zi buna!



#17 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 May 2018 - 03:39 PM

Vezi mai sus, la postul 7. E acelasi.
Modelul si instructinile de completare/ folosire le gasesti in OMFP 2634/2015, Anexa 2 (- Proces-verbal de scoatere din functiune a mijloacelor fixe/de declasare a unor bunuri materiale, cod 14-2-3/aA). Formularul este in lista la pozitia 8.



#18 Judas Judas

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 19 June 2019 - 12:04 PM

Buna ziua,
Nu sunt contabila sunt pe dinafara cu legiile...
Va rog din suflet ... contabila cauta in inventarul meu 3 calculatoare din 2003... se poate ca de atunci nu sa amortizat?
CALCULATOR ALPIS PLATINIXP1.7G 2003 pret :2799.20
Multumesc anticipat
Judit



#19 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 June 2019 - 01:30 PM

Da, Judit :smile:, se poate sa nu se fi amortizat daca nimeni nu le-a calculat si mai ales inregistrat amortizarea in contabilitate, pana la concurenta valorii lor de intrare (de achizitie / de inventar).
Chiar daca s-au amortizat complet, daca calculatoarele nu au fost scoase din evidenta cu PV de casare, ele figureaza in continuare in gestiunea ta (asa amortizate 100% cum eventual sunt).
Trebuie sa se uite contabila ta in inventarele din urma sau sa vada in fisa de cont analitica a contului de amortizare. Stie ea unde sa se uite !






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL