Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Arhivarea documentelor - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Arhivarea documentelor

arhivare
2 replies to this topic

#1 Agota87

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 19 December 2012 - 09:48 AM

Buna,

am o intrebare legata de arhivarea documentelor (stiu ca nu este o problema contabila, dar nu am gasit alta categorie unde sa o incadrez).

Am inceput reorganizarea arhivei si am gasit foarte multe comenzi. Problema este a nu am gasit in lege nicio precizare cu privire la arhivarea acestora. Acum sunt in ceata: pot sa le elimin sau trebuie sa la pastrez? Din pct de vedere contabil nu au nicio valoare (adica nu sunt documente justificative care stau la baza inregistrarilor in contabilitate).

Aceste comenzi se gaseste oricand in sistemul ERP pe care-l foloseste unitatea.

Va multumumesc pt ajutor.



#2 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 December 2012 - 04:16 PM

Comenzile nu e necesar sa le arhivati, deoarece chiar daca sa facut o comanda nu inseamna ca sa si onorat acea comanda.




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 December 2012 - 02:11 PM

... daaar, in caz de neclaritati / reclamatii / litigiu, comenzile va pot ajuta sa justificati prod. expediate / facturate.

de obicei, 1 ex al facturii sta (la biroul comercial) impreuna cu comanda aferenta.
daca nu aveti birou comercial separat, atunci puteti arhiva comenzile la contabilitate, anexandu-le la facturile cu care s-a livrat ce s-a comandat - astfel va este f usor sa aveti, la un loc, toate datele "comerciale" ale acelei tranzactii, chiar daca datele din comanda nu se contabilizeaza.

:smile:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL