Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
tva la chizitie intracomunitare pentru neplatitor de Tva - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


tva la chizitie intracomunitare pentru neplatitor de Tva


2 replies to this topic

#1 asorina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 20 December 2012 - 05:01 PM

Sunt societate neplatitoare de TVA, dar inregistrat in ROI pentru achizitii intracomunitare. Am cumparat o masina noua din Germania cu 20.000 euro.Am platit Tva in tara . Am mai achizitionat in aceeasi zi de la acelasi furnizor din Germania , accesorii auto in valoare de 1800 euro. Pentru aceste accesorii trebuie sa platesc TVA in tara, depun declaratia 301 si 390?



#2 brenda_sv_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 249 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava
  • Interests:sa invat cat mai multe

Postat 21 December 2012 - 08:40 AM

TVA de plata e valabil in cazul tau pentru orice achizitie de bunuri, indiferent de ca e masina, accesorii, telefon. mobilier, etc.
Declaratiile 301 si 390 se depun pentru sumele de la ambele achizitii.

Daca cumva factura de accesorii e cu TVA (adica ai platit si Germania tva), mai platesti tva o data si aici, dar depui aici numai 301, nu si 390.

sunt un mic invatacel, dar o sa cresc si eu mare ca voi



#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 December 2012 - 01:43 PM

Vezi postareabrenda_sv_ro, la 21 December 2012 - 08:40 AM, a spus:

Daca cumva factura de accesorii e cu TVA (adica ai platit si in Germania tva), nu mai platesti tva o data si aici, dar depui aici numai 301, nu si 390.
am corectat bine cu albastru ?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL