Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PFA la inceput de drum ... - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


50 replies to this topic

#41 Macaret

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 09 October 2017 - 06:27 PM

In PayPal trimit un Invoice cu o suma si primesc un raspuns de tranzactie finalizata. La acel pdf de tranzactie finalizata ma gandeam sa il trec in RJIP. Altceva ce as putea sa trec ca document justificativ?

Vezi postareaOtilia Alupei, la 09 October 2017 - 02:14 PM, a spus:

Vezi postareaMacaret, la 09 October 2017 - 12:37 PM, a spus:

Iar in RJIP am hotărât sa trec invoiceurile din PayPal. .
Nici in paypal nu ai invoice-uri, ci tot bani.
eu iti spun ca nu se trec invoice-urile in RJIP, tu o tii intr-una ... :sad: sau folosesti gresit termenii si eu nu sunt sigura ce informatii vrei.




#42 Macaret

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 09 October 2017 - 06:36 PM

Am cumparat, multumesc!

Vezi postareaSERBAN MARIANA, la 09 October 2017 - 01:46 PM, a spus:

Nu uita sa cumperi Registrul Unic de Control de la Administratia Financiara de sector in 30 zile pentru sediul social al PFA




#43 laureti30

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:

Postat 28 April 2018 - 08:31 PM

Sunt pfa norma de venit neplatitor de tva si doresc sa trec la sistem real,se poate sau trebuie sa astept pana la sfarsit de an?
Multumesc



#44 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 14154 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 April 2018 - 12:28 PM

Se poate si in cursul anului daca incepi sa desfasori o activitate care nu-i inclusa in Nomenclatorul normelor de venit.

Cof fiscal 2018, Norme metodologice la art. 69 : https://static.anaf....3042018.htm#B69
(12) În aplicarea prevederilor art. 69 din Codul fiscal, contribuabilii care în cursul anului fiscal își completează obiectul de activitate cu o altă activitate care nu este cuprinsă în nomenclator vor fi impuși în sistem real, pentru veniturile realizate din întreaga activitate, de la data respectivă, venitul net anual urmând să fie determinat prin însumarea fracțiunii din norma de venit aferentă perioadei de impunere pe bază de normă de venit cu venitul net rezultat din evidența contabilă.



#45 laureti30

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:

Postat 01 May 2018 - 12:43 PM

Va multumesc frumos...



#46 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 14154 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 May 2018 - 12:45 PM

Cu drag si alta data ! :smile:



#47 laureti30

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:

Postat 14 May 2018 - 10:29 PM

Rog consiliere in a lua decizia cea mai buna
1-Sunt PFA norma de venit pe un singur cod caen
2-Vreau sa mai adaug doua activitati la care am calculat gastig f mic la inceput
3-Nu vreau sa trec la sistem real ca pierd,nu am de unde sa bag cheltuieli ...doar benzina...
4-Pot sa-mi deschid un srl fara angajati pt cele doua activitati noi si sa raman si cu pfa la norma de venit?
5-Ce cheltuieli ar fi la un srl
Multumesc



#48 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 14154 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 May 2018 - 11:42 AM

Da, poti sa-ti deschizi un SRL fara angajati, pt cele doua activitati noi, si sa ramai si cu PFA la norma de venit - nu exista interdictii de acest gen.
SRL-ul iti va fi microintreprindere, cu siguranta, avand in vedere prevederile legale privind conditiile in care societatile comerciale cu raspundere limitata sunt obligate sa functioneze ca microintreprinderi.
Exista si posibilitatea de a opta pt sistemul de impozitare cu impozit pe profit, insa plafoanele sunt f mari, cf OUG 25/2018. Cum tu nu indeplinesti simultan acele conditii pt a putea opta, SRL-ul tau va fi sigur microintreprindere si va aplica o cota de impozitare de 3% din cifra de afaceri (impozit pe venitul micro, fara salariati), indiferent de nivelul cheltuielilor.



#49 laureti30

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:

Postat 15 May 2018 - 08:41 PM

Din nou ajutor din partea dv...,va multumesc



#50 Catalin Alexandru

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 26 February 2019 - 07:24 PM

Bună! Am deschis PFA cu codul CAEN 5320 ”Alte activități poștale și de curier”. Este prima dată când intru în contact cu contabilitatea reală (în afara cursurilor) și am întrebări destul de diverse.
1. Am primit actele: certificatul de înregistrare, certificatul constatator, rezoluția, scanate prin email. Trebuie să le am și în format fizic original? În sensul că nu am fost la ONRC să le ridic.
2. Registrul -jurnal de încasări și plăți și registrul inventar, e tot de ce am nevoie pentru contabilitatea în partidă simplă?
3. Aceste registre trebuie să le am fizic sau pot fi create fișiere excel simple?
4. În registrul - jurnal încasări și plăți introduc toate veniturile pe care le obțin inclusiv bacșisul?
5. Registrul - inventar, poate fi gol?
6. Știu că am acces imediat la bani, însă, atunci când îi folosesc trebuie să notez în registrul - jurnal?
7. Trebuie să dețin o ștampilă?
8. PFA-ul e înregistrat pe Bihor dar eu îmi desfășor activitatea în județul Cluj. Urmează să merg la ANAF pentru a completa declarația unică. Din moment ce ANAF Cluj este ”peste” ANAF Bihor, pot să depun declarația aici în Cluj?
9. Declarația unică de care am nevoie este cumva aceasta: https://static.anaf....atie_unica.html ?

Îmi cer scuze dacă unele topic-uri s-au mai discutat, din ce am căutat eu, nu am găsit răspunsul.



#51 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 14154 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 February 2019 - 11:45 AM

1. da
2. nu
3. si da si nu (unele da, unele nu)
4. da, daca fiscalizezi si bacsisul
5. nu
6. da, ridicarea din banca sau casierie
7. da
8. DU se depune doar online
9. da

sfat : ai f multe necunoscute (cam toate), asa ca ia-ti un contabil pana incepi sa le mai inveti cat de cat, ca sa te descurci singur fara riscuri fiscale mari. In stadiul in care esti acum poti face greseli care sa te coste mult mai mult decat plata contabilului.
Scopul acestui site nu este sa inlocuim contabilul !

Succes ! :smile:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL