Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ATENTIE ! S-AU MODIFICAT UNELE DECLARATII ! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


ATENTIE ! S-AU MODIFICAT UNELE DECLARATII !


23 replies to this topic

#1 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 January 2013 - 03:43 PM

Dragilor, s-au modificat unele decl. si f important este ca cele modif. sunt D100, D101, D104, D120 si D130 !!

Modificarile s-au facut prin OPANAF 1950/2012, aici : http://static.anaf.r...F_1950_2012.pdf



#2 Iulian Manea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 07 January 2013 - 11:32 AM

Multumesc pentru legatura.

Chiar aveam o nelamurire legata de declaratia 100 aferenta impozitului pe profit, daca se mai depune pana pe 25/01/2013 pentru trimestrul al-IV-lea 2012 .

Citind O.P.A.N.A.F. nr. 1952 din 2012 am tras concluzia ca nu se mai depune ci se face calculul direct prin declaratia 101.

Aceasta postare a fost editata de Iulian Manea: 07 January 2013 - 11:35 AM




#3 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 08 January 2013 - 04:27 PM

Termenul de depunere a Declaratiei 101 este 25 martie 2013 si nu se depune Declaratia 100 aferenta trim. IV 2012 pt. impozit pe profit
Codul fiscal 2013
ART. 35 Depunerea declaratiei de impozit pe profit
(1) Contribuabilii au obligatia sa depuna o declaratie anuala de impozit pe profit pana la data de 25 martie inclusiv a anului urmator, cu exceptia contribuabililor prevazuti la art.34 alin. (5) lit. a) şi b), alin. (14) si (15), care depun declaratia anuala de impozit pe profit pana la termenele prevazute in cadrul acestor alineate.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 January 2013 - 02:41 PM

Notificare privind modificarea sistemului anual/trimestrial de declarare si plata a impozitului pe profit !

In temeiul art. 12 alin. (3) din Hotararea Guvernului nr. 109/2009 privind organizarea si functionarea Agentiei Nationale de Administrare Fiscala, cu modificarile si completarile ulterioare, al art. 34 alin. (2) si (3) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare si al art. 228 alin. (2) din Ordonanta Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedura fiscala, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare,

presedintele Agentiei Nationale de Administrare Fiscala emite urmatorul ordin:

Art. 1. -
Se aproba modelul si continutul formularului (012) "Notificare privind modificarea sistemului anual/trimestrial de declarare si plata a impozitului pe profit", cod 14.13.03.13, prevazut in anexa nr. 1.
Art. 2. -
Instructiunile de completare a formularului precizat la art. 1 sunt prevazute in anexa nr. 2.

Art. 3. -
Caracteristicile de tiparire, modul de utilizare si de arhivare ale formularului precizat la art. 1 sunt prevazute in anexa nr. 3.
Art. 4. -
Anexele nr. 1-3 fac parte integranta din prezentul ordin.
Art. 5. -
Prezentul ordin se publica in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I.
Art. 6. -
Directia generala proceduri pentru administrarea veniturilor, Directia generala de tehnologia informatiei, Directia generala de administrare a marilor contribuabili, precum si directiile generale ale finantelor publice judetene si a municipiului Bucuresti vor lua masuri pentru ducerea la indeplinire a prevederilor prezentului ordin.


Presedintele Agentiei Nationale de Administrare Fiscala,
Serban Pop

Bucuresti, 27 decembrie 2012.

Nr. 1.994.


ANEXA Nr. 2
INSTRUCTIUNI
de completare a formularului (012) "Notificare privind modificarea sistemului anual/trimestrial de declarare si plata a impozitului pe profit"


Formularul (012) "Notificare privind modificarea sistemului anual/trimestrial de declarare si plata a impozitului pe profit" se utilizeaza de catre contribuabilii, platitori de impozit pe profit, pentru efectuarea optiunii de aplicare a sistemului anual de declarare si plata a impozitului pe profit, respectiv pentru renuntarea la aceasta optiune.

Formularul (012) "Notificare privind modificarea sistemului anual/trimestrial de declarare si plata a impozitului pe profit" se depune la organul fiscal competent, pana la data de 31 ianuarie inclusiv a anului fiscal pentru care se solicita aplicarea sistemului anual de declarare si plata a impozitului pe profit, respectiv a anului fiscal pentru care se renunta la optiunea de aplicare a acestui sistem.

Optiunea efectuata pentru aplicarea sistemului anual de declarare si plata a impozitului pe profit este obligatorie pentru cel putin 2 ani fiscali consecutivi.

Formularul se completeaza in doua exemplare, inscriindu-se cu majuscule, citet si corect toate datele prevazute:

-un exemplar, semnat si stampilat conform legii, se depune la unitatea fiscala, direct la registratura sau la posta, prin scrisoare recomandata;

-un exemplar se pastreaza de catre contribuabil.

Completarea formularului se face astfel:

Sectiunea"I. Date de identificare a contribuabilului"

Caseta "Denumire/Nume, prenume" se completeaza cu denumirea contribuabilului platitor de impozit pe profit.

Caseta "Cod de identificare fiscala" se completeaza cu codul de identificare fiscala atribuit contribuabilului, potrivit legii.

Inscrierea cifrelor in caseta se face cu aliniere la dreapta.

Caseta "Domiciliul fiscal" se completeaza cu datele privind adresa domiciliului fiscal al contribuabilului.

Sectiunea "II. Date de identificare a imputernicitului"

Caseta "Denumire/Nume, prenume" se completeaza cu denumirea/numele, prenumele imputernicitului desemnat de contribuabil, potrivit legii.

Caseta "Cod de identificare fiscala" se completeaza cu codul de identificare fiscala atribuit imputernicitului, pentru activitatea proprie.

Inscrierea cifrelor in caseta se face cu aliniere la dreapta.

Sectiunea III se completeaza bifand, dupa caz, caseta corespunzatoare:

a) exprimarii optiunii de aplicare a sistemului anual de declarare si de plata a impozitului pe profit, cu plati anticipate trimestriale, potrivit art. 34 alin. (2) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare.

Optiunea efectuata pentru aplicarea sistemului anual de declarare si plata a impozitului pe profit este obligatorie pentru cel putin 2 ani fiscali consecutivi;

b) renuntarii la optiunea de aplicare a sistemului anual de declarare si de plata a impozitului pe profit, cu plati anticipate trimestriale, si solicitarii aplicarii sistemului de declarare si plata trimestriala a impozitului pe profit, potrivit art. 34 alin. (1) din Legea nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare.


ANEXA Nr. 3


Caracteristicile de tiparire, modul de utilizare si de arhivare ale formularului (012) "Notificare privind modificarea sistemului anual/trimestrial de declarare si plata a impozitului pe profit"



1. Denumire: (012) "Notificare privind modificarea sistemului anual/trimestrial de declarare si plata a impozitului pe profit"

2. Cod: 14.13.03.13

3. Format: A4/t1

4. Caracteristici de tiparire:

-pe o singura fata;

-se poate utiliza echipament informatic pentru editare.

5. U.M.: set (doua file)

6. Se difuzeaza gratuit.

7. Se utilizeaza la comunicarea optiunii privind modificarea sistemului anual/trimestrial de declarare si plata a impozitului pe profit.

8. Se intocmeste in doua exemplare de contribuabil/imputernicit/reprezentant legal.

9. Circula:

-originalul la organul fiscal;

-copia la contribuabil.



#5 gigi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Male

Postat 22 January 2013 - 07:08 PM

la un AFP se cere in locul declaratiei 094 privind cifra de afaceri pe 2012, o "declaratie" tip care se gaseste, dupa informatiile primite de la fisc, la nu stiu ce "birou de copiat acte". :rolleyes:
aveti cumva modelul?



#6 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 23 January 2013 - 10:44 AM

Eu am depus 094 fara probleme.. poate se refera la noua declarare, pentru microintrepinderi, si aceea se depune pana la 25.03.2013..



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 January 2013 - 11:34 AM

si eu am depus ieri, la AF2, pe formularul de la ANAF : http://static.anaf.r...parenta/094.pdf



#8 gigi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Male

Postat 23 January 2013 - 05:52 PM

eu am depus (ca asa s-a cerut de fiscu' asta - in olt) azi o declaratie cifra de afaceri 2012 in lei si euro (formular de la "copiat acte") in locul D094... ciudatenii

Aceasta postare a fost editata de gigi: 23 January 2013 - 05:54 PM




#9 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 24 January 2013 - 10:51 AM

E interesant, pe site-ul anaf la calendar, 25 ianuarie:
http://static.anaf.r...le_2013.htm#ian

Depunerea unei notificări din care să rezulte că cifra de afaceri din anul calendaristic precedent, determinată potrivit prevederilor art. 134^2 alin. (3), nu depășește plafonul de 2.250.000 lei.

separat de 094 si 097, poate despre asta este vorba, si atunci depunem din nou cei care au depus pana la 25 oct 2012??? nu este nici un formular trecut
Sau e vorba de calendarul general, si atunci e valabil pentru anul viitor???



#10 gigi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Male

Postat 24 January 2013 - 07:58 PM

mie mi-a refuzat D094 si a cerut si acceptat declaratia aia de la "xerox" cu cifra de afaceri 2012 in lei si euro... fara explicatii, sa fie sanatosi.



#11 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 24 January 2013 - 09:23 PM

parerea mea este sa trimiti in termen D094 - prin posta, cu confirmare de primire si "inventar", nu te baza pe refuzuri la ghiseu fara o baza legala.
cred ca aproape toti am trecut prin "faze" dintrastea - incurcaturi si balbaieli si e mai bine sa te aperi de viitoare neplaceri
vorba Otiliei

Vezi postareaOtilia Alupei, la 23 January 2013 - 11:42 AM, a spus:

si, neaparat, cu declaratie inventar !
desigur, fiecare face cum crede, insa putina prudenta nu strica... zic eu ... :smile:




#12 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 January 2013 - 05:12 PM

Daca anul trecut societatea a avut perioada de declarare luna si nu trimestrul, era vreo obligatie de a trece iarasi la trimestru in materie de declaratie TVA ( D 300 si D394)? Cifra de afaceri a fost cam mica, sub 100.000 eu.
Mie imi convine tot lunar :cool:
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#13 eugenia popescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:

Postat 26 January 2013 - 12:58 PM

Daca o firma nu este inregistrata in scopuri de plata TVA,mai trebuie depusa decl.094?



#14 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 January 2013 - 09:56 PM

nu



#15 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 29 January 2013 - 09:41 AM

stiu ca e tardiv dar daca am depus 094 in octombrie mai trebuia si acum in ianuarie?
am vazut de doua ori aceasta intrebare si nici-un raspuns :wacko:



#16 studenta IV

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 01 February 2013 - 07:13 PM

Astia ne zapacesc de tot cu atatea declaratii :wacko:. In octombrie ai depus D097 pt aplicarea TVA la incasare. Pana in 25 ianuarie se depunea D094 pt a ramane cu TVA-ul trimestrial de catre cei care in anul 2012 au utilizat trimestrul ca perioadă fiscală, nu au efectuat achiziții intracomunitare de bunuri și nu au depășit plafonul de 100.000 euro calculat la cursul BNR din 31 dec 2012.



#17 scheaua

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 03 February 2013 - 11:22 AM

pt fboji. da, te obliga cifra de afaceri sa treci la trimestru, chiar dc iti convine la luna. vei depune 010 cu tva la trim si o declaratie de mana in care spui ca societatea nu a avut achizitii intracomunitare anul trecut.
numai bine.



#18 dana22

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:

Postat 07 February 2013 - 03:03 PM

Am preluat o firma care face constructii de apartamente . Exista vanzari de apartamente in baza unui antecontract prin care se plateste un avans.Nu s-a facturat, s-au facut platile in baza acestui antecontract, s-a colectat tva , iar contarea s-a facut ca si venituri in avans (472) nu in avansuri (419).
Cand am facut delaratia 094 nu am luat in calcul si suma inregistrata in ct 472.
1-Trebuia sa o iau in calcul?
2-Daca da, se poate corecta declaratia 094?
Daca iau in calcul si acesta suma, cifra de afaceri depaseste 65.000 de euro si atunci nu ar trece la micro.Ar avea totusi sub 100.000 de euro si ar ramane platitor trimestrial de tva.
Cum ma sfatuiti sa procedez?
Va multumesc mult!



#19 danniela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 18 February 2013 - 11:51 AM

Va rog,stie cineva de unde pot copia Declaratie 394 pentru anul 2013



#20 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 18 February 2013 - 03:11 PM

O descarci de aici:
http://static.anaf.r...atii_R/394.html






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL