Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
refacturare cheltuieli catre chirias - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


refacturare cheltuieli catre chirias


5 replies to this topic

#1 violeta gorduza

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 04 January 2013 - 05:07 PM

Sunt PFA scutit de TVA si am in derulare un contract de inchiriere a unui spatiu proprietatea PFA. Conform contractului de inchiriere cheltuielile vor fi platite prin refacturare. Noul chirias este platitor de TVA si din alta localitate ca urmare era singura varianta in care sa pot obtine banii pe cheltuielile cu utilitati fara sa bat la usa chiriasului. Dar nu stiu cum sa facturez cheltuielile sa imi recuperez intreaga suma platita la utilitati. Totalul utilitatilor pe 1 luna a fost de 500 lei( inclusiv TVA).
Intrebare:
Pe factura scriu: Refacturare cheltuieli conform contract si scriu suma de 500 ( care include TVA ) si atasez anexa cu copii dupa factura ??? Sau cum ?

Multumesc anticipat.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 January 2013 - 11:29 AM

te-ai gandit f bine ! asa faci ! :smile:




#3 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 January 2013 - 09:50 PM

Dar factura o faci fara tva.



#4 violeta gorduza

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 07 January 2013 - 12:23 PM

Multumesc de raspuns :) Dar nu am inteles exact raspunsul.

Suma de 500 lei include TVA-ul de pe facturile de cheltuieli ( tva-ul de pe factura de gaz, tva-ul de pe factura de curent, etc), adica este suma totala pe care am dat-o din buzunar. La rubrica TVA nu am scris nimic.



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 January 2013 - 12:30 PM

repet : te-ai gandit f bine, asa faci ! :smile:

Vezi postareavioleta gorduza, la 04 January 2013 - 05:07 PM, a spus:

Pe factura scriu: Refacturare cheltuieli conform contract si scriu suma de 500 ( care include TVA ) si atasez anexa cu copii dupa factura ......

daca nu esti platitoare de TVA, NU ai dreptul sa fol. conturi de tva, nici la achizitie, nici la vanzare / refacturare ... prin urmare, nu poti emite factura cu TVA.



#6 violeta gorduza

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 07 January 2013 - 05:45 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 07 January 2013 - 12:30 PM, a spus:

daca nu esti platitoare de TVA ... nu poti emite factura cu TVA.
Multumesc :)






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL