Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Ce declaratii trebuie sa depun? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Ce declaratii trebuie sa depun?

intracomunitare ue
8 replies to this topic

#1 reginaangliei

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 07 January 2013 - 05:18 PM

Mi-am infiintat o mica firma de comert cu ridicata al produselor de papetarie (in special hartie) pe internet. Am deschis firma in dec 2012, nu am avut inca activitate, nu am angajati, sunt unic asociat, nu am punct de lucru. In prezent astept sa vina controlul de la ANAF si sa imi dea acordul pentru a putea fi platitor de tva. Apoi o sa incep activitatea. Eu stiu sa tin contabilitatea primara, dar mai departe nu m-am ocupat. Imi puteti spune -1.cu ce program de contabilitate simplu as putea sa lucrez
2.ce declaratii trebuie sa depun lunar cand nu am activitate
3. ce declaratii trebuie sa depun lunar cand am activitate.
Momentan astea af ri nelamuririle mele. Va multumesc anticipat pentru ajutor.



#2 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 08 January 2013 - 03:14 AM

citeste regulamentul si foloseste functia "cautare"




#3 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 10 January 2013 - 04:26 PM

Buna ziua, am niste nelamuriri in legatura cu unele declaratii care trebuiesc sau nu depuse pana la 25.01.2013
1. am citit pe www.asistenta-contribuabili. ro ca declaratia 012 se depune de cei care opteaza pentru plata anticipata a impozitului pe profit , termenul este 31.01.2013
a) daca firma are pierdere la 31.12.2012 nu poate aplica plata anticipata si nu depune declaratia 012, corect?
b) firma are profit, deci poate aplica plata anticipata, dar doreste sa mearga pe sistemul cu plata trimestriala din prezent, in acest caz, declaratia nu trebuie depusa, corect?

2. declaratia 097 pentru trecerea la sistemul TVA la incasare nu se mai depune daca am depus pana la 25.10.2012, corect? adica pentru a reconfirma ce am declarat in oct 2012

3. pentru firma ce plateste obligatiile salariale si depune 112 lunar, prin optiune, mai trebuie depusa declaratia 010, asa cum am facut in ian.2012, sau se considera ca se mentine optiune de depunere si plata lunara?

Multumesc si spor la declaratii!



#4 dannad001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 January 2013 - 12:20 AM

Pentru intrebarea 3) :


Conform cod fiscal art. 296^19 :

1) regula de baza : toate firmele depun Decl. 112 LUNAR
2) exceptie la 1) : daca media lunara a salariatilor este mai mica de 3 SI Venitul total este mai mic de 100.000 euro, Decl.112 se depune TRIMESTRIAL
3) daca te incadrezi la 2) poti OPTA pentru a depune LUNAR decl. 112 - optiune care se realizeaza depunand OBLIGATORIU decl. 010 pana la 31.01.2013.
Eu voi alege "obligatoriu" aceasta optiune de fiecare data. Altfel, consider ca e mai complicat.


Ce face Fiscul (parerea mea) :
- extrage Venitul total obtinut in 2012 din situatiile financiare
- face media lunara a salariatiilor din Declaratiile 112 depuse pentru 2012
- te incadreaza la LUNAR sau TRIMESTRIAL in ceea ce priveste declararea si plata imp.salarii+contributii sociale
- verifica vectorul fiscal al firmei respective si daca nu "corespunde", iti trimite notificari/ameanzi. Daca ar trebui sa fii Trimestrial dar ai optat pentru "Lunar prin optiune", te lasa in pace.

Mai concret :
- ai fost "Lunar conform legii" si la 31.12.2012 este eligibil pentru Lunar => Nu depui decl. 010
- ai fost "Lunar conform legii" si la 31.12.2012 este eligibil pentru Trimestrial => depui decl. 010 bifand "Trimestrial" sau "Lunar prin optiune"

- ai fost "Lunar prin optiune" si la 31.12.2012 este eligibil pentru Lunar => Nu depui decl. 010
- ai fost "Lunar prin optiune" si la 31.12.2012 este eligibil pentru Trimestrial => depui decl. 010 bifand "Trimestrial" sau "Lunar prin optiune"

- ai fost "Trimestrial" si la 31.12.2012 este eligibil pentru Lunar => depui decl. 010 bifand "Lunar conform legii"
- ai fost "Trimestrial" si la 31.12.2012 este eligibil pentru Trimestrial => ai 2 optiuni : daca vrei sa ramai "Trimestrial" NU depui decl. 010 SAU daca vrei sa devii Lunar bifezi "Lunar prin optiune"

Corectati-ma, va rog, daca am gresit.

Desigur Decl.010 se depune si daca sunt modificari privind de TVA lunar/trimestrial, Imp.profit/venit microintreprinderi, etc.

Aceasta postare a fost editata de dannad001: 11 January 2013 - 12:21 AM




#5 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 21 January 2013 - 04:45 PM

Corect, intr-o singura fraza- depui 010 doar daca esti obligat sa schimbi in 2013 sistemul de raportare sau ai raportat in 2012 trimestrial si, indeplinind conditiile de trimestrial, vrei sa raportezi lunar in 2013.



#6 dannad001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 January 2013 - 12:56 PM

Vedeti adresa de la DGFP Arges : http://www.finantear...t%20d%20112.pdf

Atentie la punctul 2) : daca esti obligat (la final de 2012 pe baza indicatorilor : < 3 salariati si < 100000 euro ) sa declari/platesti TRIMESTRIAL si
vrei sa optezi pentru Lunar, trebuie sa depui declaratia 010 (conform cod fiscal) indiferent de modul in care ai figurat in vectorul fiscal pana la 31.12.2012 (legat de imp.salarii+contributii).

Asa intelegeti si voi din comunicatul celor din Arges ?

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 31 January 2013 - 01:50 PM
+ link si fisier, - adresa site prop. privata




#7 dannad001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 January 2013 - 01:08 PM

La punctul 6) se face lumina :

- daca ai fost Lunar conf.legii pana la 31.12.2012, si esti eligibil la 31.12.2012 pentru Trimestrial dar optezi pentru Lunar prin optiune, depui declaratia 010

(NU se depune 010 daca ai fost Lunar prin optiune si vrei sa ramai tot cu Lunar prin optiune)



#8 dannad001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 January 2013 - 01:54 PM

Ha, Ha, Ha ! Astazi am vrut sa depun la sectorul 5 o declaratie 010 cu "Lunar prin optiune" si desi in precedenta 010 figura cu "Lunar conform legii", nu mi-a primit

declaratia argumentand ca "este deja Lunar". Cred ca va fi distractie !


( Firma s-a infiintat in 2012, a avut 2 salariati si cifra de afaceri infima. In 010 initiala am bifat "Lunar conform legii" pentru imp.salarii+contributii sociale. )



#9 ioanatodi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 25 November 2013 - 09:18 AM

Buna ziua ,

Am o situatie pe care, sincer, nu stiu cum sa o tratez.
Firma (beneficiar) din Romania este platitoare de TVA inscrisa in VIES , firma din Germania (prestator servicii) este din Germania, TVA , VIES. (DE269729024)

Firma din Germania mi-a facturat cu tot cu TVA 19% si acum nu stiu cum sa inregistrez factura.
Stiu ca exista posibilitatea pana la 30 sept anul urmator sa recuperez TVA prin intermediul firmelor specializate - si in astfel de caz cum trebuie sa le inregistrez.

Ce declaratii trebuie sa depun ?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL