Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
D112 / topic 2013 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


D112 / topic 2013


29 replies to this topic

#21 corneliuss

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Gender:Male

Postat 27 June 2013 - 10:13 AM

Va rog frumos, un raspuns:

Un angajat se pensioneaza la limita de varsta si i se face incetarea contractului de munca cu data de 27.06.2013. Insa patronul vrea sa il angajeze din nou, incepand cu data de 27.06.2013 sau 28.06.2013 (cred ca o sa fie 28.06.2013, ca sa am timp pentru Revisal)

Cum voi reflecta acest lucru (incetarea si reangajarea) in D112, dat fiind faptul ca aceste operatiuni au loc in aceeasi luna. In D112 exista data intrarii si data iesirii. Cum completez acolo? Mai este si faptul ca o perioada din luna nu este pensionar, iar alta perioada este pensionar.

Multumesc mult!



#22 Ionut83

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 22 August 2013 - 11:52 AM

In declaratia 112, este un plafon care limiteaza contributia indiv de asigurari sociale la suma de 5 salarii medii.
In cazul in care brutul este mai mare de aceasta suma, ce trebuie facut ca si in declaratie sa apara procentul de 10,5 % calculat conform statului de plata?
Multumesc!




#23 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 22 August 2013 - 09:13 PM

In PDF-ul ANAF-ului nu trebuie sa faci nimic, calculeaza "inteligentul" contributia plafonata (corect).

Daca insa este vorba despre un program de salarii , nu pe noi trebuie sa ne intrebi :))



#24 lumi78

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 06 September 2013 - 02:13 PM

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu o informatie. Cumva se mai poate depune declaratia 112 la ghiseu in Bucuresti? Stie cineva?

Multumesc



#25 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 September 2013 - 04:10 PM

in mod curent, NU ! :sad:
se poate depune doar in mod exceptional - adica numai daca dovedesti ca te afli in curs de achizitie a unui certificat digital (semnatura electronica).

eu asa stiu ... si ii rog pe colegii care au (alte) informatii sa ne ajute cu un raspuns absolut sigur.

ms frumos ! :smile:



#26 lumi78

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 09 September 2013 - 10:19 AM

Multumesc mult pentru ajutor.
Mai are altcineva alte informatii? M-ar interesa in mod special la sectorul 1 daca primesc 112.



#27 narcis82

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 17 September 2013 - 10:35 AM

Am in decl 112 o persoana in concediu medical toata luna. La optiunile :
"Asigurat / neasigurat pentru concedii şi indemnizaţii de asigurări sociale de sănătate" si
"Asigurat în sistemul de asigurari pentru şomaj" am doua variante asigurat si neasigurat.
Intrebarea mea este cum completez in luna in care persoana este in CM toata luna.
Multumesc.



#28 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 17 September 2013 - 03:30 PM

Ramane asigurat, nu modifici chiar daca nu are sume.



#29 pitik

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 04 October 2013 - 01:47 PM

Am si eu o intrebare, daca patronul nu achita salariile la timp ci cu intarziere de o luna sau doua pot sa depun declaratiea D112 pe 0 in luna care nu s-au achitat salariile si sa fac declaratie cu contributii in momentul cand se achita salariile?



#30 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 October 2013 - 03:42 PM

Declaratia 112 nu are legatura cu plata efectiva a salariilor, ci cu intocmirea statului de plata cu drepturile aferente unei luni.

Deci, depui declaratia in fiecare luna, iar de platit salariile ... le platesti cand ai bani.
Contributiile insa trebuie platite lunar/trimestrial :))






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL