Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
D200 pt PFA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


D200 pt PFA


14 replies to this topic

#1 remus2009

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 15 January 2011 - 05:58 PM

Buna ziua! Vreau sa intreb daca s-a mai confruntat cineva cu urmatoarea situatie: am fost la Administratia financiara sa depun declaratiile 200 si 220 pentru un PFA( deschis in 2008 sub alte prevederi legale) cu obiect de activitate -instructor auto autorizat ARR , ambele in zero. Asta pentru ca detinatorul PFA nu poate desfasura inca aceasta activitate fiind conditionat de vechime, pe care nu o are, in fine. Si din acest motiv anul trecut a realizat 0 lei venituri si 0 lei cheltuieli. Tot din acest motiv (schimbarea in 2009 a legii care le permite instructorilor sa desfasoare activitate ca PFA - respectiv vechimea de mai sus) declaratia privind venitul estimat pentru 2011 este tot in zero, omul stie ca nici anul asta nu va intruni conditiile de vechime.
Si surpriza la ghiseu: doamna de acolo nu mi le-a primit ca cica nu are voie, pe motiv ca sunt in zero (ambele nu mi le-a primit) si ca sa ma duc la registrul comertului sa suspend PFA si sa vin cu rezolutia si apoi mi le primeste. Nu am gasit nicaieri baza legala a acestui refuz, daca stie cineva ceva. Mentionez ca nu i-am spus doamnei de acolo motivul pentru care declaratia privind estimatul e in zero. Pana la urma o sa le trimit prin posta, dar vreau sa ma conving daca ea are dreptate sau nu.
Multumesc!



#2 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 15 January 2011 - 09:33 PM

PFA neplatitor de TVA si fara salariati (activitate de reparatii) a depus la infiintare in august 2010 declaratia estimativa.
Ce declaratii trebuie sa depuna PFA`ul in anul 2011 si care sunt termenele? 200 si 220 pana cand? altceva?
Daca persoana respectiva este pensionar, trebuie sa mai plateasca sanatatea ? Multumesc!




#3 timip10

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 15 January 2011 - 09:40 PM

depuneti declaratia 200 venituri realizate pe 2010,dar o sa va ceara iarasi declaratia 220 venit estimativ la Administratia Fin si pe anul 2011(in cazul meu asa a fost),termenul de depunere este 15 mai dar e bine sa-l depuneti acum ca primul termen de plata este 15martie,in legatura cu cotizatia la sanatate eu asa stiu ca trebuie platit dar cel mai sigur daca intrebati de la ei...



#4 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 15 January 2011 - 09:53 PM

declaratia la sanatate nu se depune, ci se face un contract de asigurari sociale de sanatate, in functie de decizia de impunere emisa de ANAF (Fisc), cu termene de plata pana pe data de 15 ale fiecarui trimestru (15 martie, 15 iunie, 15 septembrie, 15 decembrie), la fel ca si impozitul pe PFA. Contributia de snatate se achita la sediul Casei de Sanatate din judetul unde aveti inregistrata PFA. Plata impozitului pe baza normei de venit se achita la sediul Trezoreriei de care apartine PFA.

Activitatea pe care o desfasoara pensionarul pe PFA reprezinta un venit suplimentar pe care il obtine acesta, fapt pentru care este obligat la plata contributiei de sanatate.



#5 Tatiana_Topan

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 18 January 2011 - 09:14 AM

Vezi postarearemus2009, la Jan 15 2011, 05:58 PM, a spus:

Buna ziua! Vreau sa intreb daca s-a mai confruntat cineva cu urmatoarea situatie: am fost la Administratia financiara sa depun declaratiile 200 si 220 pentru un PFA( deschis in 2008 sub alte prevederi legale) cu obiect de activitate -instructor auto autorizat ARR , ambele in zero. Asta pentru ca detinatorul PFA nu poate desfasura inca aceasta activitate fiind conditionat de vechime, pe care nu o are, in fine. Si din acest motiv anul trecut a realizat 0 lei venituri si 0 lei cheltuieli. Tot din acest motiv (schimbarea in 2009 a legii care le permite instructorilor sa desfasoare activitate ca PFA - respectiv vechimea de mai sus) declaratia privind venitul estimat pentru 2011 este tot in zero, omul stie ca nici anul asta nu va intruni conditiile de vechime.
Si surpriza la ghiseu: doamna de acolo nu mi le-a primit ca cica nu are voie, pe motiv ca sunt in zero (ambele nu mi le-a primit) si ca sa ma duc la registrul comertului sa suspend PFA si sa vin cu rezolutia si apoi mi le primeste. Nu am gasit nicaieri baza legala a acestui refuz, daca stie cineva ceva. Mentionez ca nu i-am spus doamnei de acolo motivul pentru care declaratia privind estimatul e in zero. Pana la urma o sa le trimit prin posta, dar vreau sa ma conving daca ea are dreptate sau nu.
Multumesc!


Nici eu nu stiu vre-o baza legala pentru refuzul acestor declaratii, iar faptul ca ti-a spus sa suspenzi PFA-ul si apoi sa ti le primeasca iar este gresit, pentru ca daca suspenzi PFA-ul poti beneficia si de regimul derogatoriu aferent, conform OMF nr. 864/2005 . Trimite-le prin posta, ptr ca Fiscul nu poate decide daca un PFA o sa aiba venit sau nu.



#6 luflee

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 12 March 2011 - 11:08 PM

buna tuturor!
va rog mult sa-mi spuneti si mie care este termenul de depunere pt declaratiile 200 si 220 in 2011 ?
va multumesc anticipat!



#7 G David

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:

Postat 13 March 2011 - 10:00 AM

15 mai 2011



#8 psycho.ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 05 May 2011 - 05:32 PM

PFA neplatitor de TVA cu norma de venit, trebuie sa depun declaratia 200 ?



#9 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 06 May 2011 - 10:05 AM

Fraților, intrați pe mfinante.ro, ca nu mușcă și citiți !!!
[attachment=5857:dec_200_2011.pdf]

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 06 May 2011 - 10:06 AM

Dana




#10 topala_gustav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 06 May 2011 - 10:45 AM

Vezi postareaDana42, la 06 May 2011 - 10:05 AM, a spus:

Fraților, intrați pe mfinante.ro, ca nu mușcă și citiți !!!
Atasament dec_200_2011.pdf
Am intrat si n-a muscat. Deci, trebuie depusa sau nu ?



#11 cristina1969

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 May 2011 - 11:18 AM

Nu trebuia doar sa intri, trebuia sa si citesti, ca sa afli raspunsul !



#12 psycho.ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 06 May 2011 - 12:18 PM

un raspuns simplu si la obiect era mai de folos si mai apreciat.

din ce am citit, cel putin in cazul meu, NU este nevoie sa o depun.

majoritatea intrebam pentru ca avem nelamuriri, nu pentru ca ne e lene sa citim.

Aceasta postare a fost editata de psycho.ro: 06 May 2011 - 12:19 PM




#13 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 06 May 2011 - 04:56 PM

Citeaza

psycho : un raspuns simplu si la obiect era mai de folos si mai apreciat.

Psycho, in primul rand nimeni nu este obligat sa raspunda, deci poti sa nu primesti nici un raspuns, in al doilea rand am postat exact ceea ce trebuia (sursa de necontestat si informatia care se gaseste in Instructiuni), in al treilea rand poti primi oricand un raspuns gresit, neintentionat fireste si lista cu argumente poate continua.
Crezi daca se face trimitere la legislatie nu se depune absolut nici un efort ? Sau toata lumea stie absolut tot, fara sa se mai consulte legislatia ? Cu atat mai mult cu cat, in ultimii ani, legislatia a fost si este extrem de schimbatoare: astazi este intr-un fel, maine altfel etc.
Nu te supara, dar ar trebui sa iti revizuiesti putin sistemul de aprecieri, nu pentru mine, eu m-am lamurit, doar pentru tine.
Numai bine !

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 06 May 2011 - 04:57 PM

Dana




#14 psycho.ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 06 May 2011 - 05:14 PM

nu a obligat nimeni pe nimeni sa raspunda, de aia este un forum. raspunde cine vrea.

dar si cine raspunde, in loc de "mai cauta" sau "mai citeste" poate mai bine sa nu raspunda.



#15 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 06 May 2011 - 05:22 PM

Vezi postareapsycho.ro, la 06 May 2011 - 05:14 PM, a spus:

nu a obligat nimeni pe nimeni sa raspunda, de aia este un forum. raspunde cine vrea.

dar si cine raspunde, in loc de "mai cauta" sau "mai citeste" poate mai bine sa nu raspunda.

Asa sa fie ! Dar si cine intreaba mai bine sa caute inainte, corect ?

Dana







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL