Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
sfarsit an (profit /pierdere) - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


sfarsit an (profit /pierdere)

pierdere
7 replies to this topic

#1 Silvia5

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 23 January 2013 - 03:21 PM

buna ziua
am si eu o intrebare ,daca nu am de plata impozit profit la sfarsit de an,(am de recuperat ) (se evidentiaza in daclaratia 101) cum pot evidentia in balanta la 441, pentru a putea face reglaj la trimestrul urmator in2013?

sa inteleg (in program sava ) dupa ce dau calcul profit contul 441 e cu sold debitor in balanta zic bine ?
imi cer scuze sunt cam la inceput cu contabilitatea

va multumesc



#2 Silvia5

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 29 January 2013 - 12:47 PM

rectific am dat imperecherea in balanta si contul 441 a iesi cu sold creditor cu -, dar am iesit pe profit(contul 121 e cu sold creditor )
se poate asa ,acum are aceleasi valori din formularul 96 calcul impozit profit




#3 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 January 2013 - 01:30 PM

De evidentiat in 441 n-avea grija. Il evidentiaza soldul .

Pai daca ai sold creditor cu minus nu face trecerea automat pe debit? In balanta initiala la 2013 cum apare?
Nu ma pricep la alte programe de conta :rolleyes:
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#4 Silvia5

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 29 January 2013 - 04:05 PM

multumesc pt. raspuns, fboji.

nu imi ramine pe credit cu suma de recuperat cu minus (in rosu)
contare 691=441 sa zicem 1000-
si 691 sa inchis cu 121 1000-
in balanta la 31.12.2012 441 e pe credit cu 1000-
ce parere ai?



#5 marydona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 29 January 2013 - 05:00 PM

Daca la 31.12.12 am pierdere (numai cheltuieli, nici un venit), nu am treaba cu inregistrare de rezerve legale, provizioane, dividende, sau vreo declaratie privitoare la vreunul din aceste aspecte sau altele, nu?
Acestea se calculeaza si inregistreaza doar anual (dupa finalizarea situatiilor financiare)? in ce termene?

Multumesc.



#6 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 30 January 2013 - 10:19 AM

O sa trebuiasca sa depuneti declaratia 101 pana la 25 martie 2013 si apoi bilantul pana la sfarsitul lunii mai 2013.



#7 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2013 - 03:03 PM

Vezi postareaSilvia5, la 29 January 2013 - 04:05 PM, a spus:

multumesc pt. raspuns, fboji.

nu imi ramine pe credit cu suma de recuperat cu minus (in rosu)
contare 691=441 sa zicem 1000-
si 691 sa inchis cu 121 1000-
in balanta la 31.12.2012 441 e pe credit cu 1000-
ce parere ai?

Aici m-ai incuiat :laugh: Eu stiam ca exista sold debitor sau sold creditor, numar pozitiv.
contul 441 ... Soldul creditor al contului reprezintă sumele datorate de unitate, iar soldul debitor, sumele vărsate în plus.

Nu poti face o nota ca sa treci soldul pe debit? Ceva gen:
441=441 1000
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2013 - 04:51 PM

Vezi postareafboji, la 31 January 2013 - 03:03 PM, a spus:

Nu poti face o nota ca sa treci soldul pe debit? Ceva gen:
441=441 1000
.. ce inseamna sa fii inventiv :biggrin2: !!

dar nu-i mai simplu sa setezi contul 441 ca fiind bifunctional in planul de conturi din program ?? caz in care sumele se duc DOAR CU + atat pe debit cat si credit (dupa cum rezulta din oper.)... si nu mai ai nici o grija sa le tot muti ...






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL