Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
revenire la impozit micro 3% / topic 2013 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


revenire la impozit micro 3% / topic 2013

impozit
46 replies to this topic

#21 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 05 February 2013 - 08:59 AM

Vezi postareaLexiroxi, la 04 February 2013 - 06:10 PM, a spus:

Conditia de a trece la impozitul pe veniturile microintreprinderilor este ca la data de 31 decembrie a anului fiscal anterior societatea sa nu fi declarat in situatiile financiare anuale-Bilant 2012, venituri de natura celor enumerate. Daca in anul 2012 societatea a obtinut venituri de natura celor enumerate va ramane platitoare de impozit pe profit.

Dar mai exista si luna ianuarie 2013, ca un exercitiu financiar separat. Poate ca in anul 2012 nu am avut venituri din consultanta, dar in cursul lunii ianuarie 2013 am realizat venituri din consultanta, de exemplu. De ce sa mai trec la impozit pe venit micro incepand cu februarie 2013?

Sau voi face ca Otilia, in februarie depun 010 pentru microintreprinderi si in martie 010 ca sa trec din nou la impozit profit? E cam aiurea, nu?

Aceasta postare a fost editata de kmkz: 05 February 2013 - 09:01 AM




#22 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 06 February 2013 - 12:57 PM

Daca in cursul anului 2013 ai asemenea activitati, trecea pe imp.pe profit se va face din 2014.

Singurul caz in care trecerea la impozit pe profit se face in cursul anului este depasirea plafonului de 65.000

Mai ramane insa un semn de intrebare pt cei care fac factura de consultanta doar in ianuarie, cand sunt platitori de impozit pe profit .... desi teoretic si ei s-ar intoarce la imp.profit in 2014




#23 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 06 February 2013 - 01:32 PM

Nu stiu, nu mai inteleg nimic:
ART. 112^2
(6) Nu sunt obligate să aplice sistemul de impunere reglementat de prezentul titlu persoanele juridice române care:
...c) desfășoară activități în domeniile jocurilor de noroc, consultanței și managementului.

In Norme:
7. Microîntreprinderile care în cursul unui trimestru încep să desfășoare activități de natura celor prevăzute la art. 112^2 alin.(6) din Codul fiscal datorează impozit pe profit luând în calcul veniturile și cheltuielile înregistrate începând cu trimestrul respectiv.



#24 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 06 February 2013 - 01:54 PM

Ai dreptate, se bat cap in cap acele 2 formulari "incepand cu anul fiscal urmator" din CF si "incepand cu trimestrul respectiv" din Norme.

Dumnezeu mai stie ce sa inteleaga!



#25 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 06 February 2013 - 02:53 PM

mgabi, nu-ti mai spun ca:
ART. 112^8
(3) În cazul în care, în cursul anului fiscal, una dintre condițiile impuse nu mai este îndeplinită, microîntreprinderea comunică organelor fiscale teritoriale ieșirea din sistemul de impunere pe veniturile microîntreprinderilor, potrivit prevederilor Codului de procedură fiscală, până la data de 31 ianuarie inclusiv a anului fiscal respectiv. :blink:



#26 VRANCEA MARIANA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:CS
  • Interests:DISCUTII PE TEME LEGISLATIVE

Postat 07 February 2013 - 01:28 PM

Eu nu mai inteleg nimic!Cu ce curs se calculeaza plafonul de 65.000 euro pt trecerea la micro cu 01.02.2013?Am gasit un articol care explica calculul folosind cursul de la data aderarii cf art 152 COD FISCAL?! adica CA=220.000 lei??? Si inca ceva,un SRL cu activitate servicii contabile dar care face si consultanta plateste IVM?????



#27 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 07 February 2013 - 05:58 PM

@VRANCEA MARIANA
- articolul ala e nu e corect, cursul folosit e cel de la 31.12.2012 (4.4287 lei pentru 1 euro)
- referitor la activitatea de consultanta si IVM, daca te-ai fi uitat mai sus, ai fi vazut ca asta intrebam si noi de ceva timp si inca nu am ajuns la o concluzie, poate se va lamuri prin normele de aplicare. Din pacate, va fi de Pasti sau de Rusalii si nu va mai folosi nimanui.

Altfel, ai dreptate, astia de la Finante parca au scris Codul Fiscal pe genunchi, in parc, pe o banca, in timp ce mancau un langos cu dreapta, iar cu stanga....



#28 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 February 2013 - 01:14 PM

Vezi postareakmkz, la 07 February 2013 - 05:58 PM, a spus:

Altfel, ai dreptate, astia de la Finante parca au scris Codul Fiscal pe genunchi, in parc, pe o banca, in timp ce mancau un langos cu dreapta, iar cu stanga....
:laugh:

poti s-o mai spui o data !!

aceeasi impresie o am si eu fiindca este inadmisibil sa "dai drumul" unui document cu caracter eminamente fiscal de un asemenea impact, pt. ca mai apoi sa-l modifici de n-spe ori - inclusiv cu modificarea modificarii ... :angry2: si chiar nu-mi vine sa cred ca MF nu are (macar in colaborare) capete luminate care sa fie capabile sa faca un cod fiscal corect si usor utilizabil de la bun inceput - ceea ce ma face sa ma gandesc ca de fapt nu a fost un interes real ca acest cod fiscal sa aiba calitatile enuntate si strict necesare fiindca, daca lucrurile ar sta altfel si interesul ar fi existat, atunci ar insemna ca suntem o tara de incompetenti la varf in materie fiscala. :sad:



#29 SANDA V.

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 13 February 2013 - 10:22 PM

intrebare: Societate platitoare de impozit pe profit, trimestrial, a realizat venituri care nu au depăşit 65000 Euro in 2012, cu cod CAEN 7112-"Activitati de inginerie si consultanta tehnica legate de acestea" - trece obligatoriu sau nu la statut de microintreprindere?



#30 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 04 March 2013 - 05:05 PM

potrivit Proiectului de modificare a Normelor CF nu sunt obligate sa aplice de la 1.02.2013 sistemul de impunere pe veniturile microintreprinderilor persoanele juridice romane care desfasoara activitatile prevazute la art. 112.2 alin. (6)-pct.6
Microintreprinderile care in cursul unui trimestru incep sa desfasoare activitati de natura celor prevazute la art. 112.2 alin.(6) din Codul fiscal datoreaza impozit pe profit luand in calcul veniturile si cheltuielile inregistrate incepand cu trimestrul respectiv-pct. 7 din Norme-care ramane neschimbat.

6. Persoanele juridice romane care nu sunt obligate sa aplice sistemul de impunere pe veniturile microintreprinderilor sunt urmatoarele:
a) persoanele juridice care se organizeaza si functioneaza potrivit legilor speciale de organizare si functionare din domeniul bancar (societatile comerciale bancare, casele de schimb valutar, societatile de credit ipotecar, cooperativele de credit etc.);
b) persoanele juridice care se organizeaza si functioneaza potrivit legilor speciale de organizare si functionare din domeniul asigurarilor (de exemplu, societatile de asigurare-reasigurare), al pietei de capital (de exemplu, bursele de valori sau de marfuri, societatile de servicii de investitii financiare, societatile de registru, societatile de depozitare), cu exceptia
persoanelor juridice care desfasoara activitati de intermediere in aceste domenii (brokerii si agentii de asigurare);
c) persoanele juridice care desfasoara activitati in domeniile jocurilor de noroc, consultantei si managementului.
In aplicarea prevederilor art.112.2 alin.(4) si (6) din Codul fiscal, persoanele juridice romane nou-infiintate in cursul unui an fiscal, nu sunt obligate sa aplice sistemul de impunere pe veniturile microintreprinderilor.



#31 lili6771

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 06 March 2013 - 01:37 PM

Am citit toate comentariile dar nu m-am lamurit.Daca am o societate care are 100% consultanta IT trece sau nu la micro de la 01.02.2013?



#32 sisgog

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 08 March 2013 - 09:57 AM

Se incadreaza la 6.c)
Incadrarea in 6c) consultanta si management se face dupa natura contractelor/facturilor, indiferent de codul CAEN
Deci, daca cifra de afaceri e sub 65.000 euro, nu este obligata = poate opta.
Daca vrea, trece, daca nu vrea, nu trece.

- Vezi in care situatie platesti impozit mai putin si decide in functie de aceasta.
+ micro: vezi ca de la 01.01.14, D101 va trebuie vizata de consultant fiscal. Nu stiu cat va costa. Daca treci la micro, nu vei mai avea D101 si deci nici probleme/costuri cu vizarea.
- micro: daca treci la micro si crezi ca in viitor ai sanse sa ajungi pe pierdere, pierdera obtinuta in perioada cat esti micro nu va fi deductibila fiscal



#33 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 11 March 2013 - 02:25 PM

Vezi postareasisgog, la 08 March 2013 - 09:57 AM, a spus:

Se incadreaza la 6.c)
Deci, daca cifra de afaceri e sub 65.000 euro, nu este obligata = poate opta.
Daca vrea, trece, daca nu vrea, nu trece.
Societatea nu poate sa aplice sistemul de impunere pe veniturile microintreprinderilor, daca realizeaza venituri din consultanta si management.
„Nu sunt obligate”=nu pot trece la impozit pe venitul microintreprinderilor societatile comerciale platitoare pe impozit pe profit care desfasoara activitatile de consultanta si management. In sistemul „obligatoriu” de aplicare, daca nu indeplinesti conditiile nu poti fi obligat sa aplici sistemul-nu este optional.



#34 ighioaca

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 14 March 2013 - 03:18 PM

Daca am activitate principala cf cod CAEN 5520 "facilitati de cazare pt vacante si perioade de scurta durata", si activitate secundara cf cod CAEN 7022 "Activitati de consultanta pentru afaceri si management", nu am depasit plafonul de 65.000euro, nu am salariati, trec sau nu la impozit pe venit?



#35 carmen83

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 15 March 2013 - 10:56 AM

trimestrul fiscal pt microintreprindere incepe de la 01.02.2013 pana la 31.03.2013....asa am inteles eu din lege...iar 01012013-31012013 este declaratie distincta pt impozit pe profit



#36 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 18 March 2013 - 08:44 PM

1) 01.01.2013 - 31.01.2013 este perioada distincta pt impozit pe profit, cu declaratie 101 pana la 25.03.Dar care e termenul de plata: 25.03 sau 25.04?

2) Nu am gasit o definitie clara a termenului de "consultanta". O firma de contabilitate mica se considera ca face consultanta, daca face contabilitate obisnuita, declaratii fiscale si salarii? Mie nu mi se pare deoarece eu inteleg termenul de consultanta ca pe niste sfaturi (chiar scrise). Ar putea fi si consultanta
la unele puncte din contract, ocazional, care nu sunt facturate distinct.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#37 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 20 March 2013 - 08:15 PM

1. termen depunere declaratie si plata impozitului pe profit - 25.03.2013
2. in cazul in care societatea efectueaza doar evidenta primara poate ca nu acorda consultanta contabila, altfel nu poti face nicio delimitare- indrumare si asistenta, un sfat, o opinie tot acorzi;
desfasurarea acestor activitati de consultanta sunt excluse de CF de la obligativitate platii impozitului pe veniturile microintreprinderilor; analiza contractelor este obligatorie
Norme CF
ART. 112^1
Pentru incadrarea in conditia prevazuta la art.112^1 lit. a) din Codul fiscal, persoana juridica romana nu trebuie sa inregistreze venituri din activitatile prevazute la art.112^2 alin. (6) din Codul fiscal. Incadrarea in categoria veniturilor din consultanta si management se efectueaza prin analiza contractelor incheiate si a altor documente care justifica natura veniturilor.

Explicatii privind activitatea de consultanta gasesti in Codul CAEN 2008



#38 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 March 2013 - 08:40 PM

Banuiesc ca totusi se refera la cei care factureaza "consultanta" si au si codul caen in lista de activitati.

Pt. ca altfel, si un instalator , cand vine sa-ti schimbe tevile sau robinetii sau sa repare ceva, mai intai evalueaza situatia, iti ofera o consultanta in domeniu, recomanda 1-2 solutii iar la sfarsit alegi ce crezi ca este mai bine.
Nu cred ca exista domeniu in care furnizorul (de produse sau servicii) sa nu dea o consultanta , daca este profesionist.



#39 MIHAELA1971

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 21 March 2013 - 07:44 AM

Ieri am depus dec.101 varianta v103_120313 pentru luna ianuarie 2013,am bifat PJ care indeplinesc conditiile....si in recipisa spune ca am depus o declaratie tip 101 pentru perioada decembrie 2013....si nu exista erori de validare.Asa trebuie sa scrie,,decembrie 2013"?



#40 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 March 2013 - 10:13 AM

Da, la ei asa se inregistreaza, D101 pe 2013 ... cu decembrie. Pt. anul 2013 se termina tot in decembrie ( serverele nu stiu inca ce ameteala fac romanaii si ca anul 2013 se termin in ianuarie pentru unii si in decembrie pentru altii)

Puteau lasa ca si pana acum, sa facem un D100 cu 2 impozite pe trim.I, si un D101 la sf.anului.
Dar era prea simplu si nici nu ar fi incasat impozitul pe ianuarie in avans!






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL