Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Contul 609 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Contul 609

2 replies to this topic

#1 mikidutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 05 February 2013 - 04:06 PM

Buna ziua,
Am si eu o neclaritate referitoare la functionalitatea contului 609.Eu l-am gasit in ordinul 3055 ca fiind de pasiv,insa in programul contabil a fost creat de activ si functioneaza prin operatiunea :
609=401 suma cu minus.
Imi puteti spune,va rog,cum este corect?
Va multumesc!
[b]Dintre toate zilele, pierduta e aceea in care nu ai ras. ( Chamfort )



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 February 2013 - 11:27 PM

da, se crediteaza conf. O.3055
Dar eu fac asa:

473 = 401 cu -1000 lei
473 = 609 cu +1000 lei

... si asa am si 609 un trebuie ... si 401 cu rulajul corect (si nu umflat cu cei 1000 lei)




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 February 2013 - 03:40 PM

cred ca prg. face oper. cu semnul minus pt a putea inscrie fact de reducere in jurnalul de cumparari pastrand acelasi mod de operare ca si pt fact. cu plus, adica pastrand ct. 401 la credit (nu la debit)

prg. face inreg.

% = -401
-609
-4426

in mod normal, inreg. pt reducerile comerciale acordate dupa momentul livrarii, sunt :
401 = 609
401 = 4426

se considera ca are loc ajustarea bazei de impozitare cf. art. 138, lit. c) CF
baza de impozitare se reduce daca reducerile de pret prevazute la art. 137 alin. (3) lit. a) sunt acordate dupa livrarea bunurilor sau prestarea serviciilor.

dupa parerea mea, reducerea comerciala facturata dupa livrare este vazuta ca o reducere a datoriei clientului fata de fz. si de aceea legiuitorul a adoptat acest mod de inreg. (cu ct 401 pe debit)
prin urmare, prg. ar trebui sa efectueze corect aceste operatiuni si sa duca sumele cum trebuie in jurnalul de cumparari, drept pt care cred ca este necesar sa iei leg. cu fz. de soft contabil.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL