Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Ajustare stoc de marfa la anulare inregistrari tva - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Ajustare stoc de marfa la anulare inregistrari tva


6 replies to this topic

#1 acici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 07 February 2013 - 01:43 PM

Am devenit neplatitor de TVA de la 15.01.2013 si am o nelamurire. Cineva de la finante mi-a spus ca nu trebuie sa fac ajustare la stocul de marfa si la mijloace fixe, sa o cred,nu stiu cum este corect? Poate ma ajuta cineva care s-a aflat intr-o situatie similara.

Daca trebuie sa fac ajusatrea imi iese o suma foarte mare de plata si nu am de unde sa o platesc. Daca nu fac ajustarea si imi vine control dupa o anumita perioada si imi spune ca trebuie sa platesc TVA plus penalizati dau faliment. Ce sa fac?



#2 lewy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 07 February 2013 - 06:07 PM

Si eu sunt in aceeasi situatie . Poate ne raspunde cineva care s-a confruntat cu aceasta problema ! Daca trebuie platita suma rezultata din ajustarea tva la stocul de marfa macar sa o platim la vanzarea marfii si nu toata suma o data




#3 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 February 2013 - 11:06 PM

Se face ajustarea pt. marfuri, materiale, mijl.fixe, servicii "neconsumate" ... etc.
Toat ce ai cumparat cu tva, ai dedus, dar n-ai "consumat" inca.

Ca si cum ai returna "neconsumatele" inapoi la furnizori (cu sacturi storno) si le-ai re-cumpara dupa scoaterea de la tva.

Sigur ca vor sa le platesti :))
Si cu un an-doi in avans daca se poate !



#4 acici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 09 February 2013 - 10:22 AM

Multumesc pentu raspuns.

Dupa calculele mele ar trebui sa returnez tva in valoare de 10.500 lei. De unde sa scot banii pana la 25 februarie in conditia in care cifra de afaceri intr-o luna este de 9000 lei.



#5 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 April 2013 - 10:02 AM

Apropos de ajustare tva la stocuri.
Numai intr-o tara de nebuni se schimba modul de impozitare la jumatea lunii !!!

Voi ati urmarit evolutia K-ului dupa ajustarea de rigoare? Cum arata?

Si sigur ca trebuie sa platesti mult, au nevoie de bani la buget, de aceea te roaga sa iesi de la tva (daca nu te obliga cum este cazul unora)



#6 hlli

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 27 December 2015 - 10:18 AM

Ce inregistrari contabile ar trebui sa fac pentru ajustarea tva-ului la marfa din stoc in cazul in care mi s-a anulat inregistrarea in scopuri de tva?



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 December 2015 - 02:51 PM

stocul la care se efectueaza ajustarea este cel de la data deciziei de anulare a inregistrarii in scopuri de TVA.
635 = 4426
cheltuiala este deductibila la calculul impozitului pe profit.
trebuie intocmita autofactura.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL