Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Declaratia 390 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Declaratia 390


7 replies to this topic

#1 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 February 2013 - 11:56 AM

Imi cer scuze daca am dechis gresit acest topic, dar am vazut ca cel de pe 2012 este inchis.
Vreau sa va intreb daca s-a mai confruntat cineva cu o problema asemanatoare:
- am transmis online rectificative la declaratiile 390 aferente lunilor noiembrie si decembrie 2012.
- transmisia s-a facut ok...numai ca la scoaterea recipisei am constatat ca pe ea scria ca perioada de raportare decembrie 2012, pentru ambele declaratii.
Sunt foarte sigura ca nu am transmis aceeasi declaratie de doua ori.
Este posibil, avand in vedere Codul de procedura fiscala, cum ca ....corectarea declaratiei se face pana la termenul urmatoarei declaratii, sa mi se preia in baza ANAF, ca declaratie pentru decembrie??
Nu as risca sa mai trimit inca o data rectificativa pe noiembrie, pt ca mi-e teama sa nu-mi zapaceasca sumele!!
elenacca



#2 dexa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 21 February 2013 - 10:03 AM

Buna,

Am primit o fact de inchiriere stand la un targ ce se va desfasura intr-un stat din comunitate si as avea doua intrebari:

1. Cf HG 1071/2012 am inteles ca acest gen de servicii nu se declara in 390, corect?
2. Fiind serviciu prestat in comunitate este obligatoriu sa cer furnizorului certificat de rezidenta fiscala pentru a nu-i retine impozit, corect?

Si inca o speta:
O firma din comunitate (Spania) ne-a facturat o prestare de serviciu, pe care noi am refacturat-o unui client din aceeasi tara (Spania). Ambele facturi, atat cea de achizitie serviciu cat si de refacturare serviciu se vor declara in 390?

Care este opinia dvs?




#3 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 25 February 2013 - 01:07 PM

Inteleg ca atat furnizorul cat si prestatorul sunt persoane impozabile inregistrate in scopuri de TVA
Serviciile prevazute la art. 133 alin. (4) din CF fac exceptie de la regulile generale in ceea ce priveste stabilirea locului prestarii serviciului- locul prestarii serviciului este la prestator, in UE, locul unde este situat standul la targ- operatiunea nu este impozabila in Romania; aceste servicii nu se declara in declaratia recapitulativa D390.
Conform carui articol din CF trebuie sa-i soliciti furnizorului certificat de rezidenta fiscala?


Pentru serviciul refacturat trebuie sa ai in vedere locul prestarii serviciului.



#4 dexa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 03 March 2013 - 11:45 AM

Multumesc pentru raspuns!

Certificat fiscal ii cer pt a nu aplica prevederile din CF art 115, pct 1, lit k) potrivit caruia se considera venituri obtinute de nerezidenti, impozabile in Romania?!

Referitor la speta 2, serviciul a fost prestat in Spania.



#5 anita.t

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 13 March 2013 - 10:22 AM

Buna ziua,
am primit o factura din Germania cu data de 20.02.2013 pe care am si platit-o in aceeasi data , iar marfa in 11.03.2013, in ce luna trebuie sa o declar in 390 februarie sau martie.
multumesc!



#6 PEI

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 21 March 2013 - 07:45 AM

Buna,
Societate romaneasca, cu obiect de activitate " comert cu ridicata al produselor cosmetice si de parfumerie", cu asociat unic cetatean strain ( UE ) achizitioneaza marfa de pe teritoriul unui stat din comunitate ( Germania ). Binenteles, urma sa o aduca in Romania, la sediul firmei, punct de lucru autorizat, ma rog...Intre timp , in doar 3 zile, gaseste tot pe teritoriul statului de unde a achizitionat produsele un cumparator. Intocmeste factura de vanzare si expediaza marfa printr-o firma de curierat. Ca si documente doveditoare ca acea firma de curierat a transportat marfa respectivaexista factura emisa de catre acestia, unde la expeditor este trecut efectiv cel care a vandut marfa iar la destinatar...destinatarul ! la explicatii : produse conform facturi xxxx, SOCIETATEA ROMANEASCA NEAPARAND NICAIERI.
1.Nu ar fi trebuit sa existe macar un CMR atasat facturii in care sa apara toate cele trei firme implicate in operatiune?!
2. Este posibila o astfel de operatiune si daca da, cum se declara pentru ca este clar ca nu discutam despre o operatiune triunghiulara deorece marfa nu a ajuns pe teritoriul Romaniei, practic locul unde este inregistrata entitatea care a facut aceasta operatiune?!
3. Binenteles, toate cele trei societati implicate sunt inregistrate in VIES. Din informatiile pe care eu le am despre contabilitate la nivel european este posibila o astfel de operatiune, dar nu sunt sigura daca si legea romaneasca permite asa ceva, desi teoretic ar trebui...



#7 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 March 2013 - 10:19 AM

Dupa cum stiu eu, daca marfa nu paraseste teritoriul tarii de provenienta, nu este considerat export (livrare intracomunitara)

Deci nu este 390, nu este cu taxare inversa ... nu este nimic din "intracomunitar"

Dar poate ma insel!



#8 PEI

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 21 March 2013 - 01:08 PM

Vezi postareamgabi, la 21 March 2013 - 10:19 AM, a spus:

Dupa cum stiu eu, daca marfa nu paraseste teritoriul tarii de provenienta, nu este considerat export (livrare intracomunitara) Deci nu este 390, nu este cu taxare inversa ... nu este nimic din "intracomunitar" Dar poate ma insel!
Multumesc pentru raspuns, dar atunci cum declar valorile aferente vanzarii in decont? Ar fi trebuit intocmita factura de vanzare cu tva?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL