Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
impozitare servicii prestate de nerezidenti - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


impozitare servicii prestate de nerezidenti


8 replies to this topic

#1 dexa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 16 February 2013 - 10:04 PM

Buna,

Am si eu o nelamurire referitoare la impozitarea serviciilor prestate de nerezidenti in afara Romaniei (gen inchirieri spatii, prelucrare bunuri, cazari, etc):

Cf art 115, pct 1, lit k) din codul fiscal trebuie impozitate in RO inclusiv veniturile mentionate mai sus, in cazul in care furnizorul nu ne prezinta certificat de rezidenta fiscala.

In cazul in care NU primim certificatul de rezidenta fiscala cum inreg si calculam impozitul aferent unei fact de 1000 eur?

Multumesc



#2 titza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 195 Postari:

Postat 27 February 2013 - 11:52 AM

In cazul in care nerezidentul nu prezinta certificat de rezidenta se aplica prevederile Codului Fiscal (art 118): se retine impozit 16% daca nerezidentul are sediul intr-o tara care are incheiata Conventie de evitarea dublei impuneri cu Romania sau 50% daca nerezidentul este dintr-o tara in care nu exista conventie (art 115 alin 2c1).
Retinerea se face si in functie de contractul cu partenerul:
-din suma bruta a venitului nerezidentului (1000 x 16% sau 50%) = EUR 160 sau eur 500 .Partenerului ii platesti eur 840/eur 500 si restul la stat eur 160/eur500 in RON la cursul BNR valabil in data platii facturii catre nerezident. Plata catre stat se face la 25 ale lunii urmatoare.
inreg contabile :
factura partener 6xxx = 401
plata factura 401 = %
512
446
plata impozit 512=446

-daca prin contract esti obligat sa-i platesti furnizorului toata suma (EUR 1000) atunci va trebui sa aplici metoda sutei majorate si impozitul va fi suportat de voi / cheltuiala este nedeductibila
EUR 1000 -suta majorata = eur 1190,50 -impozit 119.50 plata furnizor eur 1000 (calculul este doar ptr varianta 16%)
factura partener 6xxx = 401 1000
plata factura 401 = 512 1000
impozit 635 = 446 190,50
plata impozit 512=446 190,50

Atentie si la obligatia de a inregistra contractele/orice doc la Adm Fin (ORD 1400/sept 2012, MO 695/10.10.2012)

Sper sa te ajute.




#3 dexa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 03 March 2013 - 11:18 AM

Multumesc pentru raspuns!
Nu este cazul sa inreg contractul, este serviciu prestat in afara tarii.



#4 titza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 195 Postari:

Postat 04 March 2013 - 04:02 PM

Vezi si art 8 pct 7-1 Cod Fiscal/norme

(71) Persoanele juridice române, persoanele fizice rezidente, precum și sediile permanente din România aparținând persoanelor juridice străine beneficiare ale unor prestări de servicii de natura activităților de lucrări de construcții, montaj, supraveghere, consultanță, asistență tehnică și orice alte activități, executate de persoane juridice străine sau fizice nerezidente pe teritoriul României, au obligația să înregistreze contractele încheiate cu acești parteneri la organele fiscale competente, potrivit procedurii instituite prin ordin al președintelui Agenției Naționale de Administrare Fiscală. Contractele încheiate pentru activități desfășurate în afara teritoriului României nu fac obiectul înregistrării potrivit prezentelor dispoziții. Pentru încadrarea ca sediu permanent a unui șantier de construcții sau a unui proiect de construcție, ansamblu ori montaj sau a activităților de supraveghere legate de acestea și a altor activități similare se va avea în vedere data de începere a activității din contractele încheiate sau orice alte informații ce probează începerea activității. Perioadele consumate pentru realizarea unor contracte conexe care sunt legate în mod direct cu primul contract ce a fost executat se adaugă la perioada care s-a consumat la realizarea contractului de bază.
.

211. Prin sintagma orice alte activități din alin. (71) al art. 8 din Codul fiscal se înțelege serviciile prestate în România, care generează venituri impozabile. 212. Atunci când nu este încheiat contract în formă scrisă, se înregistrează documentele care justifică prestările efective de servicii pe teritoriul României: situații de lucrări, procese-verbale de recepție, rapoarte de lucru, studii de fezabilitate, studii de piață sau orice alte documente corespunzătoare.





#5 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 22 March 2013 - 08:03 PM

Vezi postareadexa, la 16 February 2013 - 10:04 PM, a spus:

Am si eu o nelamurire referitoare la impozitarea serviciilor prestate de nerezidenti in afara Romaniei (gen inchirieri spatii, prelucrare bunuri, cazari, etc):
Cf art 115, pct 1, lit k) din codul fiscal trebuie impozitate in RO inclusiv veniturile mentionate mai sus
Serviciile de cazare externa, de inchiriere spatii si prelucrare bunuri nu fac parte din serviciile stabilite la pct. 3^1 din Normele CF care se impoziteaza - cf. art 115 pct 1 lit k)



#6 crissav

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 28 March 2013 - 11:11 AM

Am o societate de transport international care a incheiat un contract de recuperare de tva externa pentru care se percepe un comision. ( societatea de recuperare este din Danemarca). Ei imi vireaza mie suma in cont mai putin comisionul. Acest comision este supus impozitului pe veniturile nerezidentilor?
vieriu



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 March 2013 - 01:50 PM

HG 84/2013 :


Norme metodologice:

3^1. Din punctul de vedere al titlului V din Codul fiscal sunt considerate venituri obținute din România pentru servicii prestate în afara României numai veniturile din prestarea următoarelor servicii: servicii de management, servicii de consultanță în orice domeniu, servicii de marketing, servicii de asistență tehnică, servicii de cercetare şi proiectare în orice domeniu, servicii de reclamă şi publicitate indiferent de forma în care sunt realizate şi servicii prestate de avocați, ingineri, arhitecți, notari, contabili, auditori."



deci, inteleg ca acel comision obtinut de firma din Danemarca in afara Romaniei (pt. serv. de recuperare TVA, prestate in afara Romaniei) NU este considerat venit realizat in Romania, deci NU se impoziteaza.
_______________________________________________________________

in cazul in care veniturile ar fi fost obtinute din Romania de catre firma din Danemarca, atunci am fi putut avea unul dintre urm. 3 cazuri :
1. daca societatea din Danemarca nu prezinta certificatul de rezidenta fiscala eliberat de catre autoritatea competenta din acest stat, valabil la momentul realizarii venitului, firma din Romania are obligatia de a retine impozit pe veniturile obtinute de aceasta din Romania, in cota de 16%,
2. daca societatea din Danemarca prezinta certificatul de rezidenta fiscala in Danemarca pentru toata perioada in care s-au realizat veniturile din Romania, se vor aplica prevederile conventiei de evitare a dublei impuneri.
3. daca firma din Danemarca nu prezinta certificatul valabil in per. obtinerii veniturilor din Romania, dar prezinta ulterior certificatul pentru toata perioada in care s-au realizat veniturile din Romania, atunci se vor aplica prevederile conventiei de evitare a dublei impuneri si se va face regularizarea impozitului in cadrul termenului legal de prescriptie.




#8 crissav

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 12 April 2013 - 01:35 PM

Multumesc mult.
vieriu



#9 rtx

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 23 April 2013 - 04:01 PM

Am si eu cateva intrebari:

- pentru o firma de IT care are achizitii externe de soft precum si servicii de gazduire site (de la furnizori atat membri UE cat si non UE) trebuie calculat impozit pe veniturile nerezidentilor ?

Daca da, ce documente ar trebui sa depun la administratie ?


Multumesc,






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL