Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Restituire plata din anii precedenti - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Restituire plata din anii precedenti

3 replies to this topic

#1 camir

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 21 February 2013 - 10:47 AM

Buna ziua,
va rog sa ma ajutati in rezolvarea urmatoarei probleme :
dupa un control al curtii de conturi , trebuie sa ni se restituie dintr-o lucrare efectuata anul trecut suma de 2000 lei nu am mai avut aceasta situatie in spital si nu stiu cum se procedeaza.
1. Trebuie sa deschidem cont la Trezorerie pt. depunerea acestei sume de catre constructor . sau se vireaza in 5041, dar penalizarile de la data incasarii , la suma respectiva unde se vireaza ?
2. Pe buget , unde se inregistreaza respectivul venit ?
3. Pe cheltuieli , se pot repartiza pe orice cont bugetar ?
4. Ce inregistrari contabile trebuie sa fac ?
Am gasit un Ordin 1199/2008, insa nu am gasit raspunsul la aceste probleme.
Va multumesc foarte mult



#2 costinel062000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:targu jiu

Postat 23 February 2013 - 05:16 PM

se deschide contul 85 la trezorerie ,,venituri din anii precedentii,unde se vireaza banii
in buget la cheltuieli la contul 85 .va apare cu minus suma de 2000




#3 Jojo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:

Postat 07 June 2013 - 09:03 PM

Este o recuperare de cheltuială.daca investitia e data pe cheltuiala in anii trecuti 560 la 117 daca nu s_a facut recepția finala si o ai in 231 faci 560 la 231. Dobânzile le faci venit 560 la 719 .Parerea mea.





#4 Alexandru-Ciprian

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 22 July 2014 - 02:45 PM

Salut! Ce cont se foleseste in loc de 719, acum in 2014? ca sa fac inregistrarea la retineri curtea de conturi in anii precedenti faceam nc 461 = 719.91 dar acum in planul de conturi 2014 nu mai am contul 719.91. Operez pe contabilitate publica.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL