Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Procedura de accesare a informatiilor cuprinse in dosarul fiscal - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Procedura de accesare a informatiilor cuprinse in dosarul fiscal

dosarul fiscal
23 replies to this topic

#1 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 11 March 2013 - 02:38 PM

ANAF a publicat Procedura de accesare a informatiilor cuprinse in dosarul fiscal. Pentru accesarea dosarului fiscal, contribuabilii trebuie sa detina un certificat digital, iar cei care nu detin acest cerificat digital pot solicita emiterea unuia prin completarea si depunerea on-line a formularului 152.

Ordinul 230/1.03.2013, publicat in MO 126/7.03.2013 pentru aprobarea Procedurii de accesare a informatiilor cuprinse in dosarul fiscal, puse la dispozitia contribuabililor pe pagina de internet a ANAF, in spatial privat al contribuabilior.

I. Dispozitii generale
1. In vederea reducerii contactului direct dintre contribuabili ai functionarii publici din cadrul organului fiscal si simplificarii accesului la o informatie rapida si exacta, informatiile cuprinse in evidenta creantelor fiscale, care fac parte din dosarul fiscal al contribuabilului, se publica pe pagina de internet a Agentiei Nationale de Administrare Fiscala, asigurandu-se astfel transparenta datelor cuprinse in fisa pe platitori.
2. Contribuabilii pot accesa informatiile prevazute la pct. 1, de pe pagina de internet a Agentiei Nationale de Administrare Fiscala, prin autentificare in baza certificatului digital.
3. Pentru utilizarea accesului controlat la dosarul fiscal, contribuabilii pot solicita emiterea unui certificat digital in baza formularelor 152 si 153, prevazute in anexele nr. 1 si 2, care fac parte integranta din prezenta procedura, aplicandu-se in mod corespunzator prevederile Ordinului ministrului economiei si finantelor nr. 858/2008 privind depunerea declaratiilor fiscale prin mijloace electronice de transmitere la distanta, cu modificarile si completarile ulterioare.
4. Dupa autentificarea in baza certificatului digital, contribuabilul are acces la spatiul sau privat, unde vizualizeaza informatii din dosarul fiscal prin accesarea aplicatiei "Dosar fiscal".

IV. Dispozitii finale
12. Lunar, pentru fiecare zona de informatii se realizeaza actualizarea acestora, iar data ultimei actualizari a acestora se mentioneaza ori de cate ori sunt solicitate aceste informatii.
13. In vederea asigurarii accesului contribuabililor la informatiille cuprinse in submeniul SITUATIE SINTETICA, organul fiscal competent afiseaza, pana la data de 20 a fiecărei luni calendaristice, pe pagina de internet a Agentiei Nationale de Administrare Fiscala toate aceste informatii.
14. Dupa luarea la cunostinta de catre contribuabili a informatiilor cuprinse in submeniul SITUATIE SINTETICA, acestea pot fi utilizate in vederea corelarii evidentei fiscale cu evidenta contabila a contribuabilului.



#2 bolba

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 12 March 2013 - 03:28 AM

Multumesc.
Necazul ca nu ma pot autentifica pe site-ul ANAF,in baza baza certificatului digital.
Declaratii transmit ,fara probleme ,dar la dosar fiscal inca n-am intrat,nu m-am putut autentifica.Acum chiar am o problema,dar nu pot vedea dosarul fiscal al contribuabilului.
Un sfat ,va rog !
Multumesc




#3 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 12 March 2013 - 04:38 AM

Neaparat sa folosesti Internet Explorer. Si multa rabdare.



#4 bolba

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 12 March 2013 - 12:29 PM

Multumesc!Folosesc Internet Explorer,rabdare am ...,dar sunt avertizata ca certificatul lor de securitate nu e de incredere, ca nu e emis de o autoritate certificata si ca certificatul digital nu e valabil.



#5 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 12 March 2013 - 04:38 PM

Nu exista nicio problema ca certificatul finatelor apare ca nefiind de incredere.
Te duci inainte. Chiar daca iti e frica.


Selectezi "Continue to this website (not recomended)"
Apoi: "Prezentare certificat"
Te loghezi.
Intri pe "Dosar fiscal" (stanga)
Intri pe "Dosar fiscal" (dreapta)
Alegi "Cod fiscal"
Dupa care ai tot meniul la dispozitie.



#6 bolba

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 12 March 2013 - 09:24 PM

Cu ajutor,indemn si-un pic de curaj ,am ajuns si la dosarul fiscal.
Mare lucru n-am gasit ,datele nu sunt actualizate .
Ma interesa vectorul fiscal.

Am depus in 21.01.2013 D010 pentru schimbarea perioadei fiscale la TVA ,din luna la trimestru,declaratia de mentiuni nu apare operata .
In 08.02.2013 am depus o D010 pentru trecerea ,,obligatorie ",cu 01.02.2013,
de la impozit pe profit la impozit pe veniturile microintreprinderilor,declaratie neoperata pana azi.
Nu stiu ce sa mai inteleg sau ce-ar trebui sa mai fac !!??
Va multumesc de ajutor.



#7 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 March 2013 - 11:52 PM

Doar nu-ti inchipuiai ca-s la zi informatiile :))



#8 bolba

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 13 March 2013 - 12:47 AM

Asa ar fi fost frumos,din partea lor.
.Eu ce ma fac cu D300 si D394?In vectorul fiscal figurez cu perioada lunara si-ar trebui trimestriala.Pe ianuarie am facut declaratiile,mi-a fost frica de amenda desi D010 era inregistrata la ei,am numar,dar.......



#9 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 13 March 2013 - 09:10 AM

Vezi postareamgabi, la 12 March 2013 - 11:52 PM, a spus:

Doar nu-ti inchipuiai ca-s la zi informatiile :))

:biggrin:



#10 pansy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Gender:Male

Postat 27 March 2013 - 02:50 PM

Am incercat sa accesez dosarul fiscal, ma loghez, insa cand trebuie sa aleg cui-ul pentru care vreau sa vizionez informatiile fiscale imi apare mesajul : cod fiscal eronat sau inexistent. Nu stiu care poate fi cauza, poate ar trebui sa mai astept..? S-a mai confruntat cineva cu situatia asta? Multumesc!



#11 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 March 2013 - 12:05 PM

http://www.anaf.ro/p...1EN1BWUTMwMDA!/

Imagine postataMINISTERUL FINANTELOR PUBLICE Imagine postata
AGENTIA NATIONALA DE ADMINISTRARE FISCALA
Directia Generala a Finantelor Publice Dambovita

Numar de operator de date cu caracter personal:19935

Nr.17985/15.03.2013



PROCEDURA DE ACCESARE A INFORMATIILOR CUPRINSE IN DOSARUL FISCAL


In Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 126/07.03.2013 a fost publicat Ordinul preşedintelui Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală (ANAF) nr. 230/2013 pentru aprobarea Procedurii de accesare a informaţiilor cuprinse în dosarul fiscal, puse la dispoziţia contribuabililor pe pagina de internet a ANAF, în spaţiul privat al contribuabilului.
În materialul de mai jos, prezentăm procedura de accesare de către contribuabili a informaţiilor cuprinse în dosarul fiscal.

Generalităţi
Pentru a obţine mai rapid şi mai exact informaţii despre creanţele fiscale existente în fişa pe plătitor din dosarul fiscal, contribuabilii pot accesa aplicaţia informatică Dosar fiscal de la adresa: www.anaf.ro, pagina Acasă, meniul Servicii on-line, submeniul Acces dosar fiscal/Instrucţiuni Dosar fiscal.

Pentru accesul controlat la dosarul fiscal, contribuabilii trebuie să solicite un certificat digital completând formularul 152 „Cerere pentru utilizarea unui certificat calificat”.
După autentificarea în baza certificatului digital, contribuabilul are acces la spaţiul său privat, unde vizualizează informaţii din dosarul fiscal prin accesarea aplicaţiei Dosar fiscal.
În cazul în care se revocă dreptul de utilizare a serviciului acces controlat la dosarul fiscal se completează formularul 153 „Cerere pentru revocarea dreptului de utilizare a serviciului acces controlat la informaţiile cuprinse în dosarul fiscal”.

Cerinţe sistem
Serviciul Acces controlat la dosarul contribuabilului funcţionează pe calculatoare cu sistem de operare Windows. Programul de Internet (ex. Internet Explorer) trebuie să aibă prima opţiune limba engleză. În caz contrar, trebuie parcurşi următorii paşi: se alege din meniul Tools opţiunea Internet Options, se apasă butonul Languages şi se alege English (United Status).

Accesarea aplicaţiei
După autentificarea pe portalul ANAF, prin funcţia Logare, va apărea pagina cu spaţiul privat al contribuabilului, de unde se accesează aplicaţia din meniul Dosar fiscal. În continuare, se dă click pe textul „Dosar fiscal” şi se obţine deschiderea aplicaţiei.
Pe ecran se va afişa meniul principal care conţine patru submeniuri de lucru astfel:
- submeniul Date Identificare;
- submeniul Vector Fiscal;
- submeniul Situaţie Sintetică;
- submeniuri pentru fiecare Declaraţie.
În mod automat, aplicaţia afişează o listă care cuprinde codurile de identificare fiscală asociate certificatului digital cu care s-a realizat autentificarea, iar contribuabilul selectează codul fiscal pentru care se doreşte afişarea informaţiilor.
Prin apăsarea butonului Go, se lansează acţiunea de căutare a datelor pentru codul fiscal furnizat. În absenţa acestei alegeri, utilizatorul va vizualiza meniurile însă acestea nu vor avea conţinut.
Navigarea între meniuri este posibilă prin deplasarea mouse-ului şi alegerea opţiunii dorite.
Detaliem mai jos definiţiile şi acţiunile, pentru fiecare dintre submeniurile de lucru.

Submeniul Date identificare
Se prezintă principalele date de identificare ale contribuabilului, sub formă de secţiuni.

Secţiunea de date comune
În prima parte a secţiunii se prezintă codul de identificare fiscală selectat şi denumirea, iar în cea de a doua parte se prezintă domiciliul fiscal, sediul social, organul fiscal competent, grupa de contribuabili din care face parte, starea acestuia, ultima declaraţie de înregistrare/menţiuni, cu includerea numărului şi datei declaraţiei, data atribuirii codului de identificare fiscală, starea acestuia în ceea ce priveşte înregistrarea ca plătitor de TVA şi tipul sediului.

Secţiunea de date specifice
Categoriile pentru care se prezintă informaţii de identificare specifice sunt: agenţi economici, persoane fizice, instituţii publice, nerezidenţi.

Submeniul Vector Fiscal
Secţiunea cuprinde informaţii legate de vectorul fiscal asociat contribuabilului pentru fiecare impozit/taxă/contribuţie, datele de început şi sfârşit (dacă este cazul) şi periodicitatea declarării acestora.

Submeniul pentru fiecare Declaraţie
Secţiunea cuprinde informaţii despre declaraţiile depuse, grupate după tipul acestora. Prezentarea se face sub formă tabelară în ordinea descrescătoare a anilor de raportare, iar în cadrul anilor, gruparea se face pe luna de raportare. În cazul în care în declaraţie, perioada de raportare este înlocuită cu T1…T4 sau S1, S2, (T = Trimestru, S = semestru), tabelul conţine perioada de raportare ca atare, numărul de înregistrare şi data, obţinute de la organul fiscal competent. Fiecărei secţiunii de declaraţii îi sunt ataşate filtre pe baza cărora se poate selecta o declaraţie în vederea generării şi vizualizării copiei acesteia.

Important! Pentru completarea datei de înregistrare este disponibil un calendar cu ajutorul căruia se alege data de înregistrare în formatul corect. După introducerea elementelor de filtrare şi apăsarea butonului Go, se generează copia declaraţiei selectate.
Soluţia pune la dispoziţie două butoane:
- View - generare declaraţie în format .pdf în browser;
- Export - exportul declaraţiei în format .pdf şi salvare externă.
Tipurile de declaraţii care pot fi vizualizate sunt: D100; D101; D102; D103; D120; D130; D301; D390; D300; D394 şi D710.

Submeniul Situaţie Sintetică
Secţiunea cuprinde informaţii referitoare la obligaţiile de plată datorate (titlu de creanţă - declaraţie, decizie de impunere, decizie referitoare la obligaţiile de plată accesorii; tipul de impozit/taxă/contribuţie etc.; scadenţa soldului; categoria de sumă; termen de plată; soldul debitor.
În cazul în care contribuabilul doreşte vizualizarea informaţiilor privind situaţia sa fiscală, se va accesa câmpul Obligaţii fiscale datorate, caz în care se afişează informaţii grupate pe ani calendaristici, în cadrul perioadei de prescripţie a dreptului de a cere executarea silită, iar în cadrul fiecărui an, pe luni calendaristice.
Pentru a obţine o situaţie fiscală detaliată, contribuabilul accesează câmpul Soldul obligaţiilor fiscale datorate, caz în care se afişează toate tipurile de impozite, taxe, contribuţii sau alte sume datorate bugetului general consolidat, împreună cu soldurile aferente.
Această secţiune cuprinde şi informaţii referitoare la stingerea obligaţiilor de plată care sunt cuprinse în formularul „Înştiinţare privind stingerea creanţelor fiscale”, al cărui model a fost instituit prin Ordinul preşedintelui ANAF nr. 1438/2009.

Alte precizări Lunar, pentru fiecare zonă de informaţii se realizează actualizarea acestora, iar data ultimei actualizări se menţionează ori de câte ori sunt solicitate aceste informaţii.
Pentru a asigura accesul contribuabililor la informaţiile cuprinse în submeniul Situaţie Sintetică, organul fiscal competent afişează până la data de 20 a fiecărei luni calendaristice, pe website-ul ANAF toate aceste informaţii.
De asemenea, informaţiile obţinute din acest submeniu pot fi folosite în vederea corelării evidenţei fiscale cu cea contabilă.

Pentru mai multe detalii, se poate accesa Ghidul „Instrucţiuni de utilizare a serviciului - Acces controlat la dosarul contribuabilului” pe website-urile: - ANAF, la adresa www.anaf.ro, categoria Declaraţii electronice, meniul Acces controlat la dosarul contribuabilului;

- DGFP Vâlcea, www.finantevalcea.ro, categoria Servicii online, subcategoria Acces dosar fiscal, din prima pagină meniul lateral stânga.



#12 roxana gologan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 02 April 2013 - 11:28 AM

Pentru a putea vedea cuprinsul dosarului fiscal este nevoie de varianta IE 7 .In fisierul atasat vedeti cum puteti face setarile la oricare varianta de internet explorer ( eu am varianta 10 si a mers)

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  IE9.doc   399.5K   123 downloads

roxana



#13 Dana Cosmei

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 04 April 2013 - 09:40 PM

Daca am deja un certificat digital pentru depunerea online a declaratiillor, mai este necesara depunerea formularului 152 pentru a avea acces la dosarul contribuabilului?



#14 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 05 April 2013 - 09:23 AM

da , pentru a avea acces la fisa sintetica a societatii
cred ca in curand nu o sa le mai primim pe mail
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#15 moca

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 22 October 2013 - 08:41 PM

Stie cineva daca se poate vizualiza fisa ROL in dosarul fiscal ? Din ce vad eu la sectiunea fisa sintetica se poate vedea numai daca exista datorii.



#16 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 23 October 2013 - 08:09 AM

deocamdata nu se poate vedea fisa sintetica , eu o cer pe mail
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#17 teofilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 13 August 2014 - 04:34 PM

Buna!
Stii cumva cum se fac setarile daca ai IE 11?



#18 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 20 August 2014 - 07:30 PM

Reinstaleaza IE 8 si nu vei mai avea problemele pe care le ai cu IE 11, sau foloseste browserul Google Crome si merge foarte bine autentificarea pe site-ul ANAF-ului



#19 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 21 August 2014 - 08:13 AM

Pentru IE11 apasa F12, apoi pe butonul User agent string in loc de Default alege IE8



#20 teofilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 26 September 2014 - 09:41 AM

Dar daca am Internet explorer 11 si acceasi problema redata mai sus? Ma poate ajuta cineva cu setarile?





2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL