Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
DECLARATIA 301 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


DECLARATIA 301

declaratia 301
2 replies to this topic

#1 raluca82

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 21 March 2013 - 11:01 AM

Stie cineva daca o firma care este platitoare de tva lunar, inscrisa in ROI care face cheltuieli cu deplasarea in Europa(autostrada, combustibil)trebuie sa depuna declaratia 301?

Va multumesc.



#2 bogdan_p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Location:Craiova

Postat 21 March 2013 - 02:49 PM

Declaratia 301 o depun agentii economici care nu sunt platitori de TVA si fac achizitii intracomunitare. Cheltuielile cu cazarea si combustibilul facute in UE nu se inregistreaza in aceasta declaratie.
TVA-ul pentru aceste cheltuieli poate fi recuperat prin 318.




#3 octavia_avram

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 15 October 2013 - 09:46 AM

Buna ziua.

Va rog sa imi spuneti daca un document pe care scrie "statement" din U.E. poate fi considerat "invoice" atata timp cat contine toate elementele unei facturi, si daca da, acesta se declara in decontul 301, daca este cu TVA? (adica nu aplicam taxare inversa).

Multumesc.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL