Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Declaratia 394 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Declaratia 394


29 replies to this topic

#21 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 September 2013 - 09:11 PM

Acel 31.12.2014 m-a pus si pe mine pe ganduri.

Insa problema mea este urmatoarea:

Eu emit facturi simplificate pentru vanzarile mici (sub 100euro). Bun. Pe factura nu apare clientul (nici numele, nici cui-ul ... nici nimic).
Tva-ul este deductibil la client, si poate declara si in 394, el n-are probleme.
Dar eu (furnizorul) nu pot declara in 394 FACTURA (simplificata) pentru ca n-am codul fiscal al clientului! Asta era si ideea , sa fie simplificata emiterea!
De aceea spun ca nu gandeste nimeni pe acolo ... sau fac incurcaturi intentionat!


Cat despre bonuri fiscale, dupa cum suna CF si nu numai, nu prea sunt echivalente cu facturile, nici daca trecem pe ele toate elementele unei facturi standard!
Pentru ca sunt scutiti de emiterea facturii cei care emit bonurile fiscale, dar sunt obligati sa le emita daca omul cere asta!
De aici se intelege ca bonul nu este acelasi lucru cu factura (asa cum inteleg si eu in romaneasca mea).

Gata, o sa iau o pauza, ca oricum am creierii incinsi de la forfetar (le-am calculat unor prieteni care si-au deschis un service auto spatios, profi,.. etc si m-am speriat ce sume mi-au dat! Singura sansa este sa il reduca la o chichineata , ca la service-urile din curti)



#22 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 19 September 2013 - 01:46 PM

Vezi postareamgabi, la 18 September 2013 - 09:11 PM, a spus:

Eu emit facturi simplificate pentru vanzarile mici (sub 100euro). Bun. Pe factura nu apare clientul (nici numele, nici cui-ul ... nici nimic).
Tva-ul este deductibil la client, si poate declara si in 394, el n-are probleme.
Dar eu (furnizorul) nu pot declara in 394 FACTURA (simplificata) pentru ca n-am codul fiscal al clientului! Asta era si ideea , sa fie simplificata emiterea!
Iti dai seama ca aceste Facturi simplificate pentru clientii care au CUI nu isi mai dovedesc utilitatea – trebuie sa inscrieti si CUI si Denumirea; in cazul persoanelor impozabile inregistrate in scopuri de TVA inscrierea elementelor devine chiar o necesitate- pentru a putea fi declarate in D394- te obliga Instructiunile de completare ale Ordinului. Facturile simplificate trebuie sa contina cel putin informatiile prevazute la alin. (20) al art. 155, daca acestea sunt suficiente, dar nimic nu va impiedica sa adaugati si alte informatii care sunt necesare ptr. a putea raspunde tuturor cerintelor. Decat amenda ptr. nedeclarare, mai bine modificarea documentului.
Esti persoana impozabila inregistrata in scopuri de TVA si esti obligata la plata taxei cf art. 150 alin. (1) si (7) din CF- declari –in afara de autofacturi si BF cu pricina – toate Facturile cu operatiuni taxabile-ptr. toate operatiunile taxabile in Romania- asta este parerea mea.




#23 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 September 2013 - 11:05 AM

Da, asa este, dar in acest caz isi pierde utilitatea acea "factura simplificata", din minunatele directive.

Ideea de a folosi facturi simplificate este tocmai aceea de a SIMPLIFICA anumite operatiuni (taxabile) , repetitive si cu valori relativ mici.
De exemplu taxele de intrare port sau taxele percepute pentru anumite servicii "standard", unde poti tipari un set de facturi simplificate, inseriate si gata completate.

Asa cum toate bonurile de parcare,trecere pod si alte asemenea contin toate elementele unei facturi simplificate ... doar ca nu scrie pe ele factura si nici nu trece nimeni codul fiscal pe ele! Si nu sunt nici facturi, nici bonuri fiscale ... este o incalceala in legile astea de nici nu mai stii cum sa faci!



#24 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 24 October 2013 - 03:43 PM

A aparut o varianta noua D394, in 23.10.2013.
Pentru cei cu taxare inversa cereale, plante tehnice, etc. s-au schimbat codurile si trebuie facuta actualizarea.



#25 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 25 October 2013 - 10:06 AM

Si-au adus si ei aminte ca s-a modificat codifirea :))



#26 Silvia5

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 25 November 2013 - 02:38 PM

multumesc Cristina
as vrea sa mai intreb ceva
declaratia 394 are rectificativa
am avut o corectie la decont si am depus documentele , nu are rectificativa dar cu 394 ce fac?



#27 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 November 2013 - 08:57 AM

O poti depune inca o data cu modificarile aferente.
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#28 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 17 December 2013 - 09:54 AM

se pare ca ne apucam de numarat facturi

http://chat.mfinante.ro/d394.nsf
    nrFactL
    Numar facturi AFERENTE LIVRĂRILOR DE BUNURI/ PRESTĂRILOR DE SERVICII EFECTUATE
    N(15)
      nrFactA
      Numar facturi AFERENTE ACHIZIȚIILOR DE BUNURI ȘI SERVICII EFECTUATE
      N(15)
        nrFactV
        Numar facturi AFERENTE LIVRĂRILOR DE BUNURI/ PRESTĂRILOR DE SERVICII EFECTUATE PENTRU CARE SE APLICĂ TAXAREA INVERSĂ
        N(15)
          nrFactC
          Numar facturi AFERENTE ACHIZIȚIILOR DE BUNURI ȘI SERVICII EFECTUATE PENTRU CARE SE APLICĂ TAXAREA INVERSĂ
          N(15)



          #29 mgabi

            Membru activ

          • Members
          • PipPipPip
          • 1344 Postari:
          • Gender:Female

          Postat 18 December 2013 - 08:38 PM

          Da, ne ameninta de 2 saptamani ... oricum, cred ca se va si concretiza.
          De obicei ce-i de rau se cam adevereste.

          Astept totusi si "oficialul" in MO.



          #30 cosmin0304

            Membru junior

          • Members
          • Pip
          • 399 Postari:
          • Gender:Male

          Postat 20 December 2013 - 10:48 AM

          s-a aprobat

          http://static.anaf.r...F_3806_2013.pdf






          Similar Topics Collapse

          2 useri citesc topicul

          0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

          Cometa SQL