Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contributii sociale PFA si angajat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


contributii sociale PFA si angajat


8 replies to this topic

#1 aurora_oprescu2009

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 04 March 2013 - 10:12 AM

Buna ziua, am un PFA, dar sunt si angajata unui SRL.In aceste conditii mai sunt obligata sa platesc CAS-ul si ca PFA? Dar daca activitatea PFA-ului nu imi mai permite sa raman angajata la SRL, voi plati din veniturile PFA 31.3% pentru pensie?



#2 marietadragos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:ZALAU
  • Interests:contabil autorizat

Postat 19 March 2013 - 11:11 PM

Deci am inteles bine, platesc CASS pentru PFA (fara activitate) chiar daca sunt angajata cu 4 CIM-uri ?
Daca-i asa atunci trebuie inchise.




#3 bogdanv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:

Postat 20 March 2013 - 12:40 PM

Platesti CASS la venitul net, daca nu ai activitate......n-ai nici venit.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 March 2013 - 12:59 PM

... dar daca e PFA la norma de venit ... atunci plateste CASS la norma anuala/12, venit ce nu poate fi mai mic decat salariu de baza brut pe tara, daca acest venit este singurul asupra caruia se calc. ctb. (deci, daca esti si sal. atunci platesti CASS la o norma de venit ce poate fi < decat sal. minim brut)


Cota de contributie datorata - 5,5%


Categoriile mentionate datoreaza contributia de asigurari sociale de sanatate pentru veniturile din activitati independente indiferent de ce alte venituri mai realizeaza (salarii, pensii, cedarea folosintei bunurilor, etc.)_____________________________________________





#5 nico2013

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 19 April 2013 - 08:46 PM

Am si eu o intrabare
Sunt PFA, si in acelas timp sunt angajat cu CIM pe linga impozit mai trebuie sa platesc si asig.de sanatate? Nu am contract cu Casa de asigurari de sanatate.



#6 mikaelaa

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 29 September 2014 - 06:24 AM

buna ziua
va rog sa imi spuneti daca fiiica mea este angajata cu 2 ore la o soc com si si a deschis un pfa de curand pe langa impozit si contrib la asig de sanatate mai trebuie sa plateasca ceva?pfa ul este in sistem real de impozitare
va multumesc



#7 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 29 September 2014 - 09:27 AM

Atata timp cat are acel contract de munca valabil, pentru pfa nu mai plateste cas ci doar impozitul si cass.



#8 soryn84

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 30 September 2015 - 09:52 AM

Buna ziua,

Am deschis un pfa si am optat sistem real ca sa nu platesc acel procentaj din venit la pensie,pentru pensie acum unde trebuie sa merg sau ce trebuie sa fac.stie cineva cum se procedeaza(in afara de pensie privata).

Va multumesc,



#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 October 2015 - 11:24 AM

Cota CAS pe care PFA o datoreaza la sistemul de pensii este de 26,3% si se aplica asupra venitului declarat, adica venitul pentru care doreste sa se asigure (nu neaparat cel obtinut).
Acest venit lunar nu poate fi mai mic de 35% din castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat (adica 2.415 lei x 35%), dar nici mai mare decat aceeasi baza de calcul x 5.
Prin urmare, PFA va datora o suma LUNARA minim 2.415x35%x26,3% = 222,30 lei.

Pt. a declara veniturile reprez. baza lunara de calcul a CAS, se depune formularul 600 la organul fiscal de domiciliu, pe suport de hartie sau online cu semnatura electronica (certificat digital)
Contributia la pensii se plateste trimestrial, in patru rate egale, pana la data de 25 inclusiv a ultimei luni din fiecare trimestru.
____________________________________________________

atentie : Pers. care sunt deja asig. in sistemului public de pensii ( de ex., sunt salariati sau primesc indemnizatie de somaj) nu mai datoreaza CAS si pentru veniturile obtinute ca PFA.
_____________________________________________________

pt asigurarea facultativa in sistemul public de pensii, iata care sunt prev. legale :

http://www.pensiinea...igurare-sociala

Asigurati cu contract de asigurare sociala


Se pot asigura în sistemul public de pensii, pe bază de contract de asigurare socială, în condiţiile Legii nr. 263/2010, avocaţii, personalul clerical şi cel asimilat din cadrul cultelor recunoscute prin lege, neintegrate în sistemul public, precum şi orice persoană care doreşte să se asigure, respectiv să îşi completeze venitul asigurat.

Actele necesare:

1. Contractul de asigurare sociala

2. copie BI sau CI

3. dosar de incopciat

4. declaratie pe propie raspundere (cum ca persoana care doreste sa se asigure nu este persoana fizica autorizata sa desfasoare activitati independente)


Baza lunară de calcul a contribuţiei de asigurări sociale pentru asiguraţii cu contract de asigurare o constituie venitul lunar asigurat, înscris în contractul de asigurare socială, dar nu mai puţin decât suma reprezentând 35% din câştigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat şi nici mai mult de 5 ori valoarea acestuia.
Venitul asigurat înscris în contractul de asigurare socială poate fi modificat prin încheierea unui act adiţional la contractul de asigurare socială.

Având în vedere modificarea câştigului salarial mediu brut prin Legea nr.187/2014, nivelul minim al venitului lunar asiguratînscris în contractul de asigurare socială este de 845 lei, nivelul maxim fiind în sumă de 12.075 lei.
Contributia de asigurari sociale, in procent de 26,3%, se datoreaza de la data incheierii contractului de asigurare sociala,contributia lunara aferenta nivelului minim al venitului lunar asigurat fiind in suma de 222 lei. (n.n. adica la fel ca la PFA)

Contractul de asigurare socială poate fi reziliat la iniţiativa oricăreia dintre părţi, conform clauzelor prevăzute în contract.
În cazul rezilierii contractului de asigurare socială, contribuţiile de asigurări sociale achitate nu se restituie, iar stagiul de cotizare realizat se valorifică la stabilirea dreptului de pensie.

Plata contribuţiei de asigurări sociale se face lunar de către asiguraţii în baza unui contract de asigurare sau plata poate fi făcută, în numele lor, de către orice altă persoană, în contul casei teritoriale de pensii la care sunt asiguraţi, până la data de 25 a lunii următoare celei pentru care se datorează plata.

Plata contribuţiei de asigurări sociale, în cazul asiguraţilor prevăzuţi la art. 6 alin. (2), se poate face şi anticipat, pe o perioadă de cel mult 12 luni.

In cazul in care intervin modificari asupra elementelor din contractul de asigurare (nume, venit asigurat, adresa, act identitate) este obligatorie incheierea unui act aditional, in termen de 30 de zile de la modificare.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL