Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
probleme cu cartea de munca - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


probleme cu cartea de munca

7 replies to this topic

#1 ancalorelei

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 12 June 2005 - 02:38 PM

Am o mica problema si va rog sa ma ajutati. De 2 sapt mi-am schimbat serviciul evident pentru un salariu mai mare pe cartea de munca. La sf acestei luni voi avea nevoie de copia cartii de munca cu noul salariu deoarece doresc sa imi fac un credit pentru a imi cumpara locuinta. Problema este ca cei de la locul de munca anterior intarzie cu dusul cartii de munca la camera de munca pentru a-mi desface contractul si stiu ca la altii s-au facut ca intarzie chiar si cu 4-5 luni. Daca vor face asa si cu mine imi dau peste cap toate treburile!!!!!!!!!
CE sa fac?????????????/ Legal cat au voie sa imi tina cartea de munca??????????????/ Ce pot sa fac sa grabesc lucrurile?????/ Pot sa merg eu la ei si sa imi iau cartea de munca si sa o duc eu la Camera de Munca????????? Ce e de facut????????????



#2 tookie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:iasi

Postat 13 June 2005 - 09:04 AM

Ti-au dat decizia de incetare a activitatii? Daca ti-au dat-o te duci cu ea la ITM si spui ca vrei eliberarea carnetului de munca. Si atunci cei de la ITM suna la firma si spun ca nu au carnetul de munca si sa il aduca. (cel putin in Iasi cam asa se intampla si iti mai vin si in control).
Daca ai incetat activitatea incepand cu data de 01 iunie, cam in jurul datei de 15 iunie, ar fi normal, sa iti poti lua carnetul de munca (dupa ce se opereaza statul de plata pe luna mai).




#3 ciprian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:

Postat 13 June 2005 - 09:13 AM

nu pot intarzia prea mult cu carnetul de munca. dar tu te afiti prea devreme. dureaza vreo doua saptamani pana este inchis carnetul. daca ai probleme, du-te la itm.



#4 LuizaM

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 762 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate-fiscalitate

Postat 13 June 2005 - 01:15 PM

Un motiv pentru intarziere ar putea fi acela ca majoritatea inspectorilor de la ITM refuza sa inchida o carte de munca pana nu inregistreaza statul pe luna respectiva. De obicei, inregistreaza decizia si ulterior inchid cartea cand inregistreaza statul. Ca sa nu mai spunem ca si atunci te mai amana cateva zile ca nu au timp sa scrie in CM.
Puterea observatiei clare este denumita cinism de cei care nu o poseda



#5 pcl

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 16 June 2005 - 05:07 PM

Lichidarea trebuie dusa in 5 zile lucratoare de la data cand tu ai plecat.daca nu se duce si statul de plata, firma trebuie sa-ti faca un stat de plata separat.Inchiderea unei carti de munca trebuie sa dureze maxim 12 zile,daca nu poti da in judecata firma.Pentru o siguranta mai mare, asa cum s-a spus mai sus, te poti duce tu cu demisia la iTM spunand ca firma nu iti incheie cartea de munca si acestia vor da un avertisment daca nu cumva amenda.
Claudia P.
Numai la noi se poate intampla



#6 Irina007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:

Postat 30 June 2005 - 07:23 PM

ITM-ul nu conditioneaza incheierea cartii de munca de plata taxelor aferente ultimului stat de plata pe care apare cel plecat?



#7 Andi_cmn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:Contabilitate

Postat 01 July 2005 - 07:35 AM

Un alt motiv pt care nu vor sa-ti elibereze cartea de munca poate fii si acela ca firma nu si-a platit datoriile la stat.
Iar I.T.M-ul nu v-a inchide niciodata o carte de munca daca firma nu si-a platit datoriile la stat.
Trebuie sa fii atenta ca este posibila si situatia sa-ti elibereze cartea de munca dar datoriile nefiind platite noua firma nu te poate angaja legal.



#8 ciprian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:

Postat 01 July 2005 - 08:50 AM

andi, noua firma il poate angaja legal. numai ca datoriile nefiind platite de vechea firma pierde vechimea in munca, dreptul al pensie, somaj, etc....






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL