Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Prorata TVA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Prorata TVA


8 replies to this topic

#1 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 22 May 2013 - 09:14 PM

Incepand cu luna aprilie 2013, o societate care functioneaza de ani buni, incepe sa realizeze si venituri scutite fara drept de deducere.
Ma intreb daca in anul 2013 se aplica o prorata estimata si daca trebuie declarata la finante pana la 25 mai sau daca se face doar regularizarea definitiva la decembrie 2013?

Dupa parerea mea, in situatia in care in cursul anului 2013 societatea incepe sa realizeze venituri care nu dau drept de deducere si a apucat sa depuna deja deconturi de TVA in care prorata era 100%, va utiliza pana la sfarsitul anului aceasta prorata de 100%. La decontul lunii decembrie 2013 se face regularizarea si se calculeaza prorata definitiva care se utilizeazain anul urmator, 2014.

Ce opinie aveti despre aceasta speta, va rog ?

Multumesc.



#2 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 23 May 2013 - 07:16 PM

Poti tine evidente contabile separate pentru aceasta activitate economica si nu mai trebuie sa aplici pro- rata
Norme CF
ART. 147
47.
(1) In aplicarea art.147 alin. (3) si alin. (4) din Codul fiscal, daca bunurile sau serviciile achizitionate pot fi alocate partial activitatii care nu da drept de deducere si partial activitatii care da drept de deducere, nu se aplica prevederile art.147 alin. (5) din Codul fiscal, respectiv deducerea taxei pe baza de pro rata.
(4) Persoanele impozabile cu regim mixt pot opta sa nu aplice prevederile art. 147 in ce priveste posibilitatea exercitarii dreptului de deducere, situatie in care taxa aferenta achizitiilor de bunuri destinate operatiunilor cu sau fara drept de deducere nu va fi dedusa.

In cazul in care nu se cunoaste destinatia achizitiilor respective, TVA-ul deductibil se deduce pe baza proratei.iar taxa dedusa provizoriu se ajusteaza la sfarsitul anului- cf. art 147 alin. (12)
Codul fiscal
ART. 147
(5) Achizitiile pentru care nu se cunoaste destinatia, respectiv daca vor fi utilizate pentru realizarea de operatiuni care dau drept de deducere sau pentru operatiuni care nu dau drept de deducere, ori pentru care nu se poate determina proportia in care sunt sau vor fi utilizate pentru operatiuni care dau drept de deducere si operaţiuni care nu dau drept de deducere se evidentiaza intr-o coloana distincta din jurnalul pentru cumparari, iar taxa deductibila aferenta acestor achizitii se deduce pe baza de pro-rata.
(9) Pro-rata aplicabila provizoriu pentru un an este pro-rata definitiva, prevazuta la alin. (8), determinata pentru anul precedent, sau pro-rata estimata pe baza operatiunilor prevazute a fi realizate in anul calendaristic curent, in cazul persoanelor impozabile pentru care ponderea operatiunilor cu drept de deducere in totalul operatiunilor se modifica in anul curent fata de anul precedent. Persoanele impozabile trebuie sa comunice organului fiscal competent, la inceputul fiecărui an fiscal, cel mai tarziu pana la data de 25 ianuarie inclusiv, pro-rata provizorie care va fi aplicata in anul respectiv, precum si modul de determinare a acesteia....




#3 carmen83

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 20 June 2013 - 10:45 AM

BUNA ZIUA.AM O PROBLEMA GRAVA, ZIC EU IN CEEA CE pRIVESTE PRORATA.avem la firma chirii si cu tva si fara tva...astfel nu se pot delimita achizitiile si trebuia sa calculam pro-rata.am inceput sa facturam fara tvadin 2007,in 2009dec-ian2010 am avut control pe tva si nu au observat.eu acum mi-am dat seama ca trebuie sa calculez prorata...in 2013.Ce ma sfatuiti sa fac?trebuie sa recalculez tva-ul incepand din 2010...dupa control adica...pana acum in 2013 si sa-l regularizez astfel incat sa fiu cat de cat in regula la vreun posibil control?mai mentionez ca obiectul nostru de activitate pana in 2012 a fost de transport marfuri...desi nu aveam activitate de transport...noi facturam chirii...abia in 2012 am schimbat obiectul de activitate in inchiriere si subinchiriere spatii".trebuie sa calculez pro-rata din 2010sau de cand am schimbat obiectul de activitate?va rog sa ma ajutati...am avut chelt.pt sesf activ ec...respectiv, gaze, en el..apa, gunoi...care eu mi le-am dedus, cat si chelt ocazionale cum ar fi, hartie xerox, facturi reparatii masini...bf benzina...etc. astept pareri!va rog mult sa ma ajutati!



#4 carmen83

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 03 July 2013 - 08:01 AM

nu ma poate ajuta nimeni?un raspuns?o experienta?



#5 pandy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:botosani

Postat 12 January 2015 - 12:08 PM

buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un un raspuns
trebuie sa calcucez prorata provizorie pe 2015
se includ in calcul prorata venituri din despagubiri (dauna auto)?
dar venituri din vanzarea unui autoturism?
multumesc



#6 pandy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:botosani

Postat 15 January 2015 - 02:09 PM

buna ziua, va rog lamuriti-ma intr-o problema privind prorata
venituri firma:
cont 707 (cu tva)
cont 704(fara tva),
cont 758.1(vanzare masina, cu tva),
cont 758.2 (venituri din despagubiri -dauna autoturism- fara tva),
cont 758.3 (cu tva- reprezinta factura pentru compensarea unor investii efectuate de firma noastra la un spatiu inchiriat si care se compenseaza cu chiria lunara; a mai ramas 1 an de compensare)
Intrebarea este care venituri din acestea se iau in calcul la prorata?
la numarator 707+758.1+758.3 ?
la numitor toate veniturile enumerate?



#7 pandy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:botosani

Postat 18 January 2015 - 06:58 PM

Nici un raspuns?nici parere?




#8 sorina12371

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 23 January 2017 - 02:09 PM

Daca in 2016 am avut vanzari de auto second hand la care am aplicat marja de profit, dar si venituri din transport, trebuie sa calculez prorata? Si trebuie sa duc vreo notificare la Finante?



#9 hlli

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 12 April 2018 - 08:36 PM

O societate comerciala cu activitate de comert cu amanuntul, platitoare de impozit pe venit si TVA, realizeaza si alte venituri din activitatea de jocuri de noroc, respective pariuri in cota fixa, din asociere in participatiune incepand cu luna februarie.
Activitatea de jocuri de noroc este scutita de tva, deci societatea noastra ar trebui sa calculeze pro rata.
Ma incadrez la persoană impozabilă cu regim mixt sau persoană parțial impozabilă ?
Ar trebui sa fac notificare la finante pana la depunerea primului decont, privind pro rata estimata si modul de calcul al acesteia. Nu stiu sa estimez veniturile din activitatea de jocuri de noroc, ele fiind venituri aleatori. Ce as putea face?
Are cineva model de notificare a pro ratei?
Cum as putea sa tin evidenta cheltuielilor, a jurnalelor tva de achizitii ? Pro rata nu ar trebui sa afecteze activitatea de comert cu amanuntul. Pot aplica pro rata doar la cheltuielile cu utilitatile - apa, energie electrica, diverse materiale consumabile - care sunt pentru ambele activitati si nu le pot determina pentru fiecare activitate in parte ? In cazul acesta ar trebui sa cer aprobare de la finante pentru pro rata speciala ?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL