Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
marfa gresita pe factura - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

marfa gresita pe factura

5 replies to this topic

#1 audioslave

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 02 June 2013 - 08:37 AM

Buna ziua! Am nevoie de ajutor.
Am primit marfa de la furnizor strain.Codul marfii este indicat direct pe eticheta. Codul din factura este 201-1-10 iar cel indicat efectiv pe marfa 201-1-11. Firma mai are in stoc marfa cu ambele coduri, la costuri diferite de achiziie. Se poate face cumva compensarea intre aceste 2 categorii de marfa(mentionez ca sunt de acelasi fel-adidasi)



#2 audioslave

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 02 June 2013 - 09:14 AM

am mai uitat sa intreb, cum credeti k e mai bine sa fac intrarea la marfa cu codul de pe factura sau cel efectiv, nu vor aparea probleme la control daca imi gasesc marfa pe raft, imi cer documentul de provenienta si acolo codul nu coincide




#3 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 02 June 2013 - 09:31 AM

Daca nu te deranjeaza diferenta de pret (nici pe tine nici pe furnizor), atunci este suficient sa apara in NIR corect.
Eventual poti face si un proces verbal de constatare a erorii, daca vrei sa fie mai clar.

NIR-ul se face pentru receptia marfurilor si CONSTATAREA DIFERENTELOR.



#4 audioslave

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 03 June 2013 - 01:41 PM

Imi trebuie ceva confirmare de la furnizor?



#5 Guest_viorel55_*

  • Guests

Postat 03 June 2013 - 05:15 PM

Da ! Se poate in conditiile in care au acelasi pret de vanzare ! (repet ...de vanzare). Se intocmeste un NIR de diferente de pret unde se storneaza o cantitate dintr-un produs si se adauga (aciasi cantitate) in pozitia similara de stoc dar cu alt pret de achizitie.



#6 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 June 2013 - 06:04 PM

Pretul de intrare este cel din factura.
Pretul de vanzare il stabilesti tu cat vrei IN MOMENTUL IN CARE FACI NIR-ul !!

Daca ai diferente intre marfa si factura, diferentele se regleaza/inregistreza prin intocmirea NIR-ului ... unde ai si rubrica de cantitate/pret receptionata, pe langa cea facturata. De aceea ii si spune Nota de receptie si constatare diferente.

Extras din ordin:

Continutul minimal obligatoriu de informatii al formularului este urmatorul:
- denumirea unitatii;
- denumirea, numarul si data (ziua, luna, anul) intocmirii formularului;
- numarul facturii/avizului de insotire al marfii etc., dupa caz;
- numarul curent; denumirea bunurilor receptionate; U/M; cantitatea conform documentelor insotitoare; cantitatea receptionata, pretul unitar de achizitie si valoarea, dupa caz;


PS: Ar fi bine sa ai si o confirmare de la furnizor dar nu este obligatorie.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL