Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Registrul unic de control - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


Registrul unic de control

46 replies to this topic

#41 tat.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 82 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 13 February 2006 - 12:56 PM

buna ziua ,am si eu o intrebare: in cazul in care o societate pierde registrul unic de control ,cum procedeaza?
il declara pierdut in monitorul oficial si cumpara altul?



#42 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 10 April 2006 - 09:03 AM

Am avut zilele trecute un control de la ITM la firma . Desigur , mi-au cerut RUC ..... si mi-au atras atentia ca n-am mentionat schimbarea adresei de sediu ( care schimbare s-a petrecuta cum cateva luni ) . Am sunat la finante sa intreb ce trebuie facut , cumpar alt registru au ba ? . Raspunsul lor : nu stim , dar cred ca nu trebuie , e suficient sa scrieti noua adresa pe registru .
M-au lamurit bustean :!: Cum e posibil ca , un birou de metodologie , adica unul specializat sa-mi lumineze neuronul obosit de declaratii si norme neclare , sa-mi raspunda cu "nu stim" :?:
Acum , daca tot le-am spus cine sunt , ii astept in control sa ma amendeze ca nu mi-am cumparat alt RUC :lol:




#43 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 10 April 2006 - 08:13 PM

Incearca sa faci o adresa, vor fi obligati sa raspunda, pentru ca un dicton spune "vorba zboara, scrisul ramane"



#44 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 10 April 2006 - 08:14 PM

Incearca sa faci o adresa, vor fi obligati sa raspunda, pentru ca un dicton spune "vorba zboara, scrisul ramane"



#45 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 10 April 2006 - 08:40 PM

Multumesc pentru sfat , de obicei fac asta :)
Acum insa , am facut altceva . Am luat onor registrul in brate si m-am dus cu el la ghiseul registraturii finantelor . Am zambit frumos si am rugat-o pe functionara sa-mi puna stampila AF langa adresa modificata ( am taiat-o pe cea veche cu pixul si am scris-o alaturi pe cea noua ) . Acum , ori ca i-am zambiit mult prea frumos , ori era mult prea in plop .......



#46 andluci888

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 April 2006 - 04:01 PM

Conform Legii 252/2003, registrul unic de control se elibereaza pe baza certificatului de inregistrare de la D.G.F.P. din raza teritorială unde contribuabilul isi are sediul social. Neachizitionarea de registre unice de control pentru contribuabilii nou infiintati in termen de 30 de zile de la data inregistrarii, se sanctioneaza cu amenda intre 500-1.000 RON
In cazul in care am transformat o sucursala in punct de lucru am facut radierea sucursalei de la Reg Com si am inregistrat un punct de lucru in locul acesteia. Am obligativitatea sa imi cumpar un nou registru sau il pot folosi in continuare pe cel vechi ? Multumesc



#47 ramius

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Location:oradea

Postat 12 April 2006 - 07:41 PM

Buna!
Am si eu o intrebare.
Daca sunt PFA (persoana fizica autorizata) si nu conduc nici o evidenta contabila pt ca eu sunt impozitat la Norma de Venit sunt obligat sa tin Reg. Unic de Control ?
Va multumesc anticipat pt raspuns.






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL