Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Calcularea impozitului pe profit la trecerea de la platitor pe venitul microintreprinderilor - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Calcularea impozitului pe profit la trecerea de la platitor pe venitul microintreprinderilor


34 replies to this topic

#1 Sisa

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 20 July 2013 - 09:30 PM

Buna seara! O firma care a fost platitoare pe venit din 01.02.2013 (conform legislatiei de anul acesta) a devenit acum din nou platitoare de impozit pe profit. Cum se calculeaza impozitul pe profit in cazul acesta? Se iau in calcul veniturile si cheltuielile de la inceputul anului sau din februarie? Impozitul pe profit datorat se calculeaza ca diferenta dintre impozitul pe profit rezultat de la inceputul anului si impozitul pe venit sau trebuie mers la administratie sa se faca o compensare intre cele doua. Ce se intampla cu impozitul pe care firma l-a platit doar pentru luna ianuarie cand s-a facut 101?



#2 Sisa

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 21 July 2013 - 10:21 AM

Vezi postareaSisa, la 20 July 2013 - 09:30 PM, a spus:

Buna seara! O firma care a fost platitoare pe venit din 01.02.2013 (conform legislatiei de anul acesta) a devenit acum din nou platitoare de impozit pe profit. Cum se calculeaza impozitul pe profit in cazul acesta? Se iau in calcul veniturile si cheltuielile de la inceputul anului sau din februarie? Impozitul pe profit datorat se calculeaza ca diferenta dintre impozitul pe profit rezultat de la inceputul anului si impozitul pe venit sau trebuie mers la administratie sa se faca o compensare intre cele doua. Ce se intampla cu impozitul pe care firma l-a platit doar pentru luna ianuarie cand s-a facut 101?

Nu stie nimeni??




#3 bolba

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 21 July 2013 - 12:15 PM

"Codul fiscal:
Impunerea microîntreprinderilor care realizează venituri mai mari de 65.000 euro
ART. 112^6
Prin excepție de la prevederile art. 112^2 alin. (5) şi (7), dacă în cursul unui an fiscal o
microîntreprindere realizează venituri mai mari de 65.000 euro, aceasta va plăti impozit pe
profit luând în calcul veniturile şi cheltuielile realizate de la începutul anului fiscal. Calculul şi
plata impozitului pe profit se efectuează începând cu trimestrul în care s‐a depăşit limita
prevăzută în prezentul articol. Impozitul pe profit datorat reprezintă diferența dintre
impozitul pe profit calculat de la începutul anului fiscal până la sfârşitul perioadei de
raportare şi impozitul pe veniturile microîntreprinderilor datorat în cursul anului respectiv. În
cazul contribuabililor prevăzuți la art. 112^2 alin. (3), limita de 65.000 euro şi impozitul pe
profit datorat se calculează în mod corespunzător de la 1 februarie 2013.
Norme metodologice:
11. În situația în care, în cursul anului fiscal, o microîntreprindere realizează venituri
mai mari de 65.000 euro, contribuabilul va comunica, în termen de 30 de zile de la data de la
care nu mai este îndeplinită condiția respectivă, organului fiscal ieşirea din sistemul de
impunere pe veniturile microîntreprinderilor prin depunerea unei declarații de mențiuni, cu
respectarea termenului legal, potrivit Codului de procedură fiscală.
12. Veniturile luate în calcul la stabilirea limitei de 65.000 euro sunt aceleaşi cu cele
care constituie baza impozabilă prevăzută la art. 112^7 din Codul fiscal.
Pentru anul 2013, veniturile luate în calcul la stabilirea limitei de 65.000 euro sunt
cele de natura celor prevăzute la art. 112^7 din Codul fiscal, înregistrate:
‐ începând cu 1 ianuarie 2013, de către persoanele juridice care aplică sistemul de
impunere pe veniturile microîntreprinderilor de la această dată inclusiv;
‐ începând cu 1 februarie 2013, de către persoanele juridice care aplică sistemul de
impunere pe veniturile microîntreprinderilor de la această dată inclusiv."



#4 bolba

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 21 July 2013 - 12:29 PM

Deci:
1.Calculul impozitului pe profit de la 01.01.2013;
2.Impozit datorat = impozit rezultat din calcul minus impozit profit calc.pe ian.2013+impozit venit micro de la 01.02.2013 pana la data trecerii iarasi la impozit pe profit.Nu trebuie cerut la finante compensarea intre cele doua feluri de impozit.
3.impozitul pe profit platit pt.ian.2013 + imp.venit platit,se scad din impozitul pe profit calculat,deci platiti cu atat mai putin.



#5 Sisa

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 21 July 2013 - 01:14 PM

Deci scad si impozitul pe profit din ianuarie si impozitul pe venit. Multulesc frumos!



#6 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 July 2013 - 08:57 PM

Tu te incadrezi aici:

"În cazul contribuabililor prevăzuți la art. 112^2 alin. (3), limita de 65.000 euro şi impozitul pe profit datorat se calculează în mod corespunzător de la 1 februarie 2013."

Calculezi din 01 febr.2013. Luna ianuarie o vei regla in 101 probabil. Spun probabil pentru ca modelul de 101 aparut ma face sa-mi pun multe,multe intrebari :wacko: .. ca de obicei.

PS: La o firma fara complicatii si cu profit la ianuarie, ajungi la aceleasi sume indiferent cum calculezi. Dar cei care au avut pierdere in ianuarie, nu o pot compensa in iunie ... poate la anu' !

Aceasta postare a fost editata de mgabi: 23 July 2013 - 09:00 PM




#7 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 23 July 2013 - 09:41 PM

Vezi postareamgabi, la 23 July 2013 - 08:57 PM, a spus:

PS: La o firma fara complicatii si cu profit la ianuarie, ajungi la aceleasi sume indiferent cum calculezi. Dar cei care au avut pierdere in ianuarie, nu o pot compensa in iunie ... poate la anu' !

Dar de ce nu pot tine cont de pierderile din ianuarie, acum la 30 iunie 2013, daca in trimestrul II am revenit la impozit pe profit?



#8 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 24 July 2013 - 09:08 AM

Pentru ca asa s-au gandit geniile din MF :laugh:

Ai citatul mai sus, perioada fiscala incepe le 01.02.2013 pentru cei care au fost obligati sa treaca la micro.

Ianuarie este o perioada fiscala distincta, teoretic ar fi trebuit sa se regleze in 101 la sfarsitul anului dar dupa cum arata ultimul 101, nu prea se intampla asta, se pare ca au amanat recuperarea pierderii din ianuarie pentru la anu' (si la multi ani!)

Altfel spus au mai jecmanit inca o data pe cei mici , ca si asa sunt obisnuiti !



#9 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 24 July 2013 - 09:58 AM

- ART. 26 Cod fiscal
(1) Pierderea anuală, stabilită prin declarația de impozit pe profit, se recuperează din profiturile impozabile obținute în următorii 5 ani consecutivi. Recuperarea pierderilor se va efectua în ordinea înregistrării acestora, la fiecare termen de plată a impozitului pe profit, potrivit prevederilor legale în vigoare din anul înregistrării acestora.
- NORME Cod fiscal
73. Recuperarea pierderilor fiscale anuale se face în ordinea înregistrării acestora, la fiecare termen de plată a impozitului pe profit, potrivit prevederilor legale în vigoare din anul înregistrării acestora.
74. Pierderea fiscală reprezintă suma înregistrată în declarația de impunere a anului precedent.

Eu tot nu inteleg. Daca luna ianuarie 2013 este exercitiu separat, atunci am declarat-o in D101 a lunii ianuarie, care este an precedent si tin cont de ea.
Daca ianuarie 2013 nu este exercitiu separat, atunci se adauga la intreg semestrul I si calculez profitul/pierderea pentru 01.01.2013 - 30.06.2013.



#10 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 25 July 2013 - 02:59 PM

Ai dreptate in ceea ce priveste pierderea pe ianuarie (dupa logica mea), doar ca textul din norme este incoerent, trebuie sa incerci sa ghicesti ce vor.

Norme CF:
76^2. În scopul aplicării prevederilor art.26 alin. (4) din Codul fiscal, contribuabilii care, începând cu data de 1 februarie 2013, aplică sistemul de impunere pe veniturile microîntreprinderilor respectă și următoarele reguli de recuperare a pierderii fiscale:
- pierderea fiscală înregistrată în anii anteriori anului 2013 se recuperează potrivit prevederilor art.26 din Codul fiscal, de la data la care contribuabilul revine la sistemul de plată a impozitului pe profit, anul 2013 fiind considerat un singur an fiscal în sensul celor 5 sau 7 ani consecutivi;
- pierderea fiscală din perioada 1 ianuarie - 31 ianuarie 2013 inclusiv, înregistrată de către un contribuabilul care, în această perioadă, a fost plătitor de impozit pe profit, se recuperează, potrivit prevederilor art. 26 din Codul fiscal, de la data la care contribuabilul revine la sistemul de plată a impozitului pe profit, iar anul 2014 este primul an de recuperare a pierderii, în sensul celor 7 ani consecutivi;
- în cazul în care contribuabilul revine în cursul anului 2013, la sistemul de plată a impozitului pe profit potrivit art.112^6 din Codul fiscal, pierderea fiscală înregistrată în perioada 1 ianuarie - 31 ianuarie 2013 inclusiv este luată în calcul la stabilirea profitului impozabil/pierderii fiscale din perioada 1 februarie - 31 decembrie 2013, înaintea recuperării pierderilor fiscale din anii precedenți anului 2013, și se recuperează potrivit art.26 din Codul fiscal, începând cu anul 2014, în limita celor 7 ani consecutivi. Perioada 1 februarie - 31 decembrie 2013 inclusiv nu este considerată an fiscal în sensul celor 7 ani consecutivi.

Logic vorbind, ar trebui sa calculez ca si cum n-as fi trecut la micro, de la 01 ian ... aici sunt de acord cu tine.

Ce nu inteleg eu este cum vine asta "este luata in calcul la stabilirea profitului impozabil/pierderii fiscale din perioada 1 februarie - 31 decembrie 2013 ... și se recuperează potrivit art.26 din Codul fiscal, începând cu anul 2014"
Despre aceasta formulare spun eu ca nu este clara.
Iar daca ma uit si la ultimul 101, atunci chiar ca devine neinteligibil!



#11 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 26 July 2013 - 08:44 AM

"este luata in calcul la stabilirea profitului impozabil/pierderii fiscale din perioada 1 februarie - 31 decembrie 2013 ... și se recuperează potrivit art.26 din Codul fiscal, începând cu anul 2014"

Sa zicem ca prima parte se refera la calculul efectiv impozitului pe profit in perioada curenta, unde luna ianuarie este parte componenta.
Atunci a doua parte se refera la recuperarea pierderilor din anii precedenti, adica ai trecut deja la un alt exercitiu, dar tii cont de pierderile anterioare. Adica luna ianuarie 2013 devine an precedent abia in anul 2014.

Dar cu cat le citesc si le recitesc, nu mai inteleg nimic.



#12 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 26 July 2013 - 10:41 AM

Cam asa interpretez si eu ... dar ma incurca D101 unde apar cheltuieli, venituri si rezultatul din perioada de raportare (02-12 de ex.) si nu apare pierderea/profitul din ianuarie nicaieri pentru a fi luate in considerare.

O varianta ar fi sa trec la perioada 02-12 si in rubrici sumele cumulate pentru 01-12. Ceea ce este cam ... incoerent.

PS: Asta spuneam si eu, cu cat analizezi mai mult cu atat intelegi mai putin. :angry2:



#13 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 26 July 2013 - 01:33 PM

In opinia mea, in cazul depasirii plafonului de 65.000 euro in cursul anului 2013, situatia se prezinta in felul urmator:
- contribuabilii prevazuti la art. 112^2 alin. (3), adica contribuabilii care au trecut in mod obligator la 3 % impozit pe venit de la 1 februarie 2013 vor calcula impozitul pe profit luand in calcul veniturile si cheltuielile realizate de la 1 februarie 2013-cf. art. 112^6;
Codul fiscal
ART. 112^6............... In cazul contribuabililor prevazuti la art. 112^2 alin. (3), limita de 65.000 euro si impozitul pe profit datorat se calculeaza in mod corespunzator de la 1 februarie 2013.

- pierderea fiscala inregistrata in perioada 1 ianuarie - 31 ianuarie 2013 inclusiv este luata in calcul la stabilirea profitului impozabil/pierderii fiscale din perioada 1 februarie - 31 decembrie 2013-cf. pct. 76^2
Ori se calculeaza impozitul pe profit de la 1 februarie si scazi pierderea din ianuarie, ori se calculeaza impozitul pe profit de la 1 ianuarie rezultatul este acelasi.

D101 se calculeaza pentru intreg anul fiscal 2013-incepand cu 1 ianuarie 2013
- in cazul in care in D101/ianuarie s-a inregistrat pierdere fiscala, perioada 1 februarie - 31 decembrie 2013 inclusiv nu este considerata an fiscal in sensul celor 7 ani consecutivi-cf. pct. 76^2 din Norme.
- in cazul in care in D101/ianuarie s-a inregistrat profit, acesta nu este declarat in D100- nu ai rubrica in D101 in care sa-l evidentiezi; regularizarea o faci doar la plata
Rubrica „Perioada” 1.02.2013-31.12.2013 din D101 se completeaza doar „pentru necesitati de administrare” – cf. Comunicatului
http://static.anaf.r...17iunie2013.pdf



#14 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 26 July 2013 - 03:38 PM

Cam asa, iata si un exemplu:

Deci intru in 01.feb la micro.
Fac un D101 pentru ianuarie.

Merg cu micro pana in iunie de ex.
Apoi trec la impozit pe profit iar din trim III.

La sfarsit de an fac un D101 pentru perioada feb-dec., asa spune OPANAF 878/2013 la art.I pctul 7:
Rubricile privind «Perioada» se completează, astfel:
........
- 1 februarie-31 decembrie, pentru anul 2013, în cazul persoanelor juridice române plătitoare de impozit pe profit care la data de 31 decembrie 2012 au îndeplinit condițiile prevăzute la art.112^1 din Legea nr. 571/2003, cu modificările și completările ulterioare, și, începând cu 1 februarie 2013, au fost obligate la plata impozitului pe veniturile microîntreprinderilor, iar în cursul anului devin plătitoare de impozit pe profit, potrivit art.112^6 din Legea nr. 571/2003, cu modificările și completările ulterioare;

Si la cheltuieli, trec totalul din perioada feb-dec, la venituri la fel (ca doar n-o sa trec chelt din ian-dec).
Pierderea din ian nu o pot trece la pierderile recuperate din anii anteriori, pentru ca nu este din anii anteriori si mai si scrie in norme ca primul an de recuperare este 2014!

Nu am cum sa completez corect un D101 in forma in care este! Sau il completez si nu mai recuperez pierderea din ianuarie !
Decat ... daca trec la trec la venituri/cheltuieli tot anul ignorand faptul ca declaratia se face pentru febr-dec.

Cu alte cuvinte , fac D101 pe perioada febr-dec, dar pun sumele pentru perioada ian-dec :laugh:



#15 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 26 July 2013 - 03:55 PM

PS: Ar fi fost OK daca aveam macar rubrica pentru impozitul platit conf. D101 din ianuarie pentru ca acela nu apare in D100 din timpul anului si n-am unde sa-l trec!

Sper sa nu se ajunga la o magarie ca cea de acum 3 ani, de la primul imp.minim (cand au stiut ca sunt gresite formulele ... dar le-au lasat asa!)



#16 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 26 July 2013 - 05:03 PM

Vezi postareamgabi, la 26 July 2013 - 03:38 PM, a spus:

Cu alte cuvinte , fac D101 pe perioada febr-dec, dar pun sumele pentru perioada ian-dec :laugh:
Ce te mai distrezi :laugh: e bine asa: nu poti sa impaci si capra si varza- adica nu poti completa in alt mod D101- in 2013 nu sunt doi ani fiscali, dar sa vedem ce alte prevederi=interpretari vor mai aparea pana la sfarsitul anului
Deja a aparut o clarificare, in sensul ca rubrica „Perioada” se completeaza „pentru necesitati de administrare” doar pentru cele doua cazuri indicate
In D101 se regularizeaza pentru anul fiscal doar datoria nu si plata.



#17 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 29 July 2013 - 09:40 AM

Pai daca nu ne pastram simtul umorului ... ajungem la nebuni cu astia!

Da, ai dreptate , cand am spus plati, ma refeream la datorat in timpul anului (declarat). Deci nu am unde sa trec impozitul pentru ianuarie, pentru ca pe acela nu l-am declarat in D100 ci in D101.

Se poate rezolva, daca il trecem tot in rubrica cu impozit datorat declarat in D100. Dar peste 4 ani, la un control va trebui sa ne si aducem aminte de ce am facut asa si de ce n-am respectat ordinul cu normele de completare!



#18 cristian nastase

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:

Postat 01 January 2014 - 08:57 AM

Stiti cumva daca s-a modificat pragul pentru trecerea la impozitul pe profit? Acum cateva luni am citit cateva articole in care se prezenta intentia guvernului de a modifica acest prag la 50.000 euro.



#19 louise1980

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 20 January 2014 - 12:09 PM

Buna ziua,
am o societate care in luna decembrie a depasit plafonul de 65.000 EUR.
Acum intrebarile mele sunt:
1. Pentru timestrul IV calculez impozit pe profit?
2.Din impozitul calculat pentru anul 01.02.2013-31.12.2013 se scade impozitul micro deja achitat?
Multumesc mult!



#20 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 January 2014 - 11:33 AM

1. Da
2. Da

Ai in postul #3 articolul din CF si este (in mod suprinzator) destul de clar.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL