Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
neplatitor de TVA, in balanta apare 4426 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


neplatitor de TVA, in balanta apare 4426


3 replies to this topic

#1 DumitrescuA

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 05 August 2013 - 03:00 PM

sa nu radeti, dar in balanta unui neplatitor de tva, imi apare 4426 (tva de recuperat)

Ce am gresit, faptul ca la intrari nu am 0 tva? este adevarat ca am pus 24%.
Cum corectez?

cu multimiri,



#2 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 August 2013 - 07:56 AM

4424 este tva-ul de recuperat !......4426 este tva-ul deductibil !

Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#3 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 07 August 2013 - 09:00 AM

valoarea de intrare a marfii sau materialelor este egala cu baza +tva ,de ex
10 buc produsex 5 lei = 50 +tva 12 = 60 lei
pret de intrare pe produs = 60/ 10 =6 lei
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 August 2013 - 12:38 PM

ai intuit f bine unde este greseala, ai pus 24% la tva si programul ti-a extras automat tva-ul din val. totala.

dupa parerea mea, pt a corecta greseala va trebui sa stornezi inreg. cu tva, apoi sa pui "neplatitor" la setari (sau tva o, depinde de soft), apoi sa faci inreg. corecte.
intrebarea este daca ai raportat acel tva undeva... in vreo declaratie ... desi n-ar fi trebuit sa ti-o preia la ANAF (adm. fin)

daca eroarea s-a produs la inreg. marfii... ai pus-o !! asta ti-a influentat costurile, descarcarea de gestiune ... si totul devine mai complicat de reparat, mai migalos, dar nu imposibil.

in concluzie, trebuie sa ne dai mai multe detalii ca sa stim ce sa te sfatuim (mai concret). :smile:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL