Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Dobanzi si penalitati de intarziere - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Dobanzi si penalitati de intarziere


2 replies to this topic

#1 Tangi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 18 August 2013 - 12:18 PM

In urma unei proceduri de control "a posteriori" facut de Autoritatea Nationala a Vamilor, am primit la firma un act constatator si un proces verbal de calcul dobanzi si penalitati. Cand am efectuat initial importul (in urma cu 4 ani) am platit conform calculelor biroului vamal, taxa vamala, comision si TVA. Dupa 4 ani am primit somatie de plata, cuprinzand baza, dobanzi si penalitati pentru ca la vremea importului(in urma cu 4 ani) marfa importata de mine a fost calculata de biroul vamal la o taxa vamala mai mica . Este normal ca Directia vamala sa-mi calculeze in afara bazei, dobanzi si penalitati mai mari decat baza?



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 August 2013 - 10:19 AM

Am auzit de multe situatii de acest gen. Dobanzile si penaalizarile nu au ce cauta in calcule daca este greseala lor.

Partea proasta este ca te vei judeca cu ei muuulti ani pana sa rezolvi, timp in care banii (diferenta si accesoriile) raman la ei.
Partea buna (daca te mai incalzeste) este ca daca castigi iti recuperezi toata suma si vei primi si daune (daca le ceri cu justificari "beton", adica demostrezi cat ai pierdut prin reducerea lichiditatilor cu suma x)

Daca insa este greseala ta (incurcatura de produse... etc) ,ajungi sa platesti accesorii mai mult decat baza.




#3 R.C.

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 26 August 2013 - 10:38 PM

Referitor Decizia de regularizare a sumelor privind drepturile vamale- datoria constatata ulterior vamurii(in urma controlului ulterior al declaratiilor vamale):
-in conformitate cu Codul Vamal Comunitar autoritatea vamala are dreptul sa modifice declaratia vamala in termen de 3 ani de la acordarea liberului de vama...
-Deci daca recalcularea a fost efectuata pentru o declaratie vamala pentru care liberul de vama a fost acordat acum 4 ani se poate merge lejer cu contestarea actelor primite de la organul vamal in termenul stabilit de OG 92- respectiv 30 de zile de la primirea acestora (atentie la conditiile de nulitate a contestatiei!!! din Normele de aplicare).
-Contestatia se depune la organul vamal care a intocmit documentele.Acesta este obligat ca in termen de 5 zile de la primire sa o inainteze catre Directia finantelor publice- Biroul solutionarea contestatiilor- de care apartineti- nu costa nimic.
- Daca obtineti solutie favorabila(Decizie) de anulare a DRS si vama nu merge mai departe in instanta va puteti recupera banii (Mentionez ca depunerea contestatiei , solutionarea acesteia, nu sisteaza dreptul autoritatii vamale de a solicita executarea datoriei)






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL