Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Tva 9 % panificatie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Tva 9 % panificatie


3 replies to this topic

#1 DANSSS

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 31 August 2013 - 07:19 AM

Vezi postareacosmin0304, la 30 August 2013 - 08:04 AM, a spus:


Am si eu urmatoarea problema si ordinul asta nu ma lamureste suficient, poate gasesc ajutor aici.
Am o simigerie si cumpar fitilele congelate.
O prima problema ar fi ca cei de la care cumpar imi vor factura aluatul cu 24%, interpretarea data la textul
- "prin pâine se înţelege produsul preparat dintr-un aluat obţinut din diferite sortimente de făină, utilizate în amestec ori singure, cu sau fără alte ingrediente, frământat cu apă, afânat prin fermentaţia drojdiei şi precopt/copt, inclusiv în stare congelată, dar la care nu s-au adăugat miere, ouă, brânză sau fructe şi care au un conţinut de zahăr în substanţă uscată de maximum 5% din greutate şi grăsimi în substanţă uscată de maximum 5% din greutate."
fiind ca produsul trebuie copt intai sau precopt si apoi congelat, iar in conditiile in care ei vand doar aluatul congelat se aplica 24%. E oare corect? Ca eu nu stiu vreun produs gen paine pe care poti sa-l cumperi congelat in conditiile in care el este deja copt.
A doua intrebare este urmatoarea:
Noi producem covrigi simpli, pe care presaram susan, sare, mac. Astia in mod normal ar trebui sa fie cu 9%.
Dar producem si covrigi simpli, pe care presaram, la fel, seminte, cascaval, sau miere si nuca. Astia mai pot fi considerati ca fiind in categoria painii? Sunt cu TVA de 9 sau 24%? Aluatul e acelasi.
Covrigii in care bagam, ca umplutura, dulceturi sau ciocolata ar trebui sa fie cu 24%, TVA desi si aici ordinul imi pare destul de neclar, deoarece umplutura nu se adauga efectiv in procesul de realizare a aluatului ci ulterior, in interiorul covrigului, iar ordinul se refera clar la aluatul propriu zis.
Adica imi pare ca legiuitorul a clarificat mai mult situatia producatorilor de paine si nu si a celor de covrigi cu tot felul de adaosuri.
Multumesc.



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 01 September 2013 - 08:46 PM

Ordinul nu se refera la aluat in sine, ia uite-aici ce scrie :

"produsul preparat dintr-un aluat obținut ... "

Deci, aluatul congelat nu este un produs preparat din aluat (in romaneasca mea).
Iar "la care s-au adaugat" (fructe,branza..) nu seamana deloc cu "umplut cu" (fructe,branza..). In concluzie, indiferent daca branza este inauntru sau pe afara - tot 24% va fi.

Altfel spus: grau,faina, paine de toate felurile (inclusiv integrala si cu seminte) , covrigi , batoane simple, chifle ... trec la 9%.

Scofeturile, raman cu 24%

PS: Covrigii pe care-i faci simpli, tot cu 9% ii dai, chiar daca aluatul congelat il iei cu 24%. Deci vei avea de recuperat tva :))




#3 DANSSS

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 01 September 2013 - 11:03 PM

ok. mersi mult de raspuns, desi in mintea mea de inginer formularea " aluatul congelat nu este un produs preparat din aluat (in romaneasca mea)" nu prea are inteles.
pentru mine este un produs - intermediar, nu pot sa-l consider chiar materie prima, asta e faina sau drojdia -, eu il cumpar ca atare, si chiar daca il folosesc pentru producerea produsului finit este chiar format din aluat, da-l incolo... si da, ordinul nu se refera la aluat, asta pricepusem.
deci maine imi trec pe TVA de 9% doar pe aia simpli si pe cei cu seminte, indiferent daca sunt mac susan sau de floarea soarelui.
ramane intrebarea ce fac cu cei pe care presar, nu incorporez, miere sau nuca?
parerile sunt impartite, unii sustin ca au acelasi regim cu cei simpli, altii ca nu. nici anaful nu a reusit sa ma lamureasca, ca de obicei mi-au citat ordinul, asta puteam si eu sa fac. aici, ca parere personala, in produsul finit clar trec de 5% zahar, deci ar trebui sa fie cu 24 %.
poate mai gasesc o parere mai avizata ca a mea pe aici si pentru astia.
cat despre recuperarea de TVA, asta nu-i rau :wink: .

Aceasta postare a fost editata de DANSSS: 01 September 2013 - 11:06 PM




#4 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 September 2013 - 10:26 AM

Inginereste vorbind, o teava este facuta (preparata) din teava ???
O teava este facuta din metal/pvc ... etc.

Si este normal ca aluatul congelat sa nu fie cu 9% pentru ca acest aluat congelat este un produs intermediar care poate fi folosit in multe preparate, iar majoritatea nu se incadreaza la painea cea de toate zilele.
Cat despre tva-ul materialelor, nu este nici o problema pentru ca (asa cum ti-am spus) il recuperezi cand faci decontul (il deduci).

PS: si faina si drojdia sunt tot produse intermediare de fapt, ele se obtin in urma unui proces de preparare industrial. Iar drojdia are 24%






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL