Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Vanzare active insolventa - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Vanzare active insolventa


2 replies to this topic

#1 becks

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 13 September 2013 - 12:02 PM

Salutare tuturor!

Am si eu o intrebare la care inca nu am gasit raspuns.

Avem o societate care este in insolventa. A fost platitoare de TVA pana de curand, insa din cauza lipsei activitatii si a deconturilor de TVA depuse pe 0, a fost scoasa din categoria platitorilor de TVA.
Daca in cursul procedurii de insolventa, prin licitatii, se vand diverse active ale firmei, se va mai colecta TVA (presupunand ca la data achizitiei respectivelor bunuri s-a dedus taxa aferenta)?

Si intrebarea a doua, cel care castiga licitatia si cumpara respectivele bunuri are drept de deducere TVA pentru ele, fiind vorba de procedura insolventei?



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 14 September 2013 - 11:10 AM

Daca este vorba de o exec.silita (asa cum pare la tine), ai raspunsul in Codul Fiscal:

CF Art.11
(1^4) Beneficiarii care achiziționează bunuri și/sau servicii de la contribuabilii cărora li s-a anulat înregistrarea în scopuri de TVA conform prevederilor art.153 alin. (9) lit. b) - e) și au fost înscriși în Registrul persoanelor impozabile a căror înregistrare în scopuri de TVA conformart 153 a fost anulată nu beneficiază de dreptul de deducere a taxei pe valoarea adăugată aferente achizițiilor respective, cu excepția achizițiilor de bunuri efectuate în cadrul procedurii de executare silită și/sau a achizițiilor de bunuri de la persoane impozabile aflate în procedura falimentului potrivit Legii nr. 85/2006, cu modificările și completările ulterioare.

Se factureaza cu TVA si cumparatorul are drept de deducere.




#3 becks

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 15 September 2013 - 05:17 PM

Multumesc frumos pentru raspuns!

Eram foarte curios daca se putea vinde fara a mai factura si TVA avand in vedere ca nu mai este platitor si e vorba de faliment






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL