Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
calculul impozitului pe profit - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


calculul impozitului pe profit

35 replies to this topic

#21 Shrekis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 08 December 2005 - 01:00 PM

Oana

Ca sa incep cu un proverb:
Daca mai multi oameni iti spun ca esti beat, te duci si te culci.

Sa stii ca Septimiu, Oti si ceilalti au dreptate. Ce rost mai are reportarea pierderii daca tu platesti impozit. :wink:



#22 oti71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Sf.Gheorghe

Postat 08 December 2005 - 02:10 PM

Oana, nu uita de berea noastra! :oops:




#23 grig

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 08 December 2005 - 08:29 PM

Oana care e diferenta intre rezultatul fiscal si cel contabil? Acolo este si raspunsul.



#24 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 08 December 2005 - 11:55 PM

oti71 a spus:

Oana, nu uita de berea noastra! :oops:

cred ca nu mai intra :D
acum se gandeste ce sa-i spuna angajatorului cu privire la impozitul platit aiura in timpul anului :lol:



#25 laura2005

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 720 Postari:
  • Location:oradea

Postat 09 December 2005 - 06:43 PM

OANA,colegii au drepatate,asteptam sa revii si daca nu ai inteles sa te ajutam.
LAURA JUNC



#26 tatiana nicoleta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Location:Bacau

Postat 12 December 2005 - 07:23 PM

Buna seara!

Societatea pe care o administrez (microinteprindere) a inregistrat in 2004 pierdere 1000 RON. In 2005, a trecut de la impozit pe venit la impozit pe profit, inregistrand in trim I profit 800 RON.
(in ianuarie 2005 am facut inregistrarea 117=121 1000 RON)
Eu am calculat si virat impozitul aferent trim. I = 128 RON, netinand cont de pierderea din 2004.

Trebuia sa tin cont de pierderea din anul precedent la calculul impozitului? :?: (in acest caz rezultatul =pierdere, impozitul =0)

Cum inregistrez acoperirea pierderii din 2004 ? :?:

V-as fi recunoscatoare daca m-ati lamuri!
Multumesc!

a...era sa uit! as dori, daca se poate, si actul legislativ! [-o<



#27 geambazumariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 448 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Calarasi

Postat 12 December 2005 - 07:31 PM

Art. 26:CODUL FISCAL Pierderi fiscale
(1)Pierderea anualã, stabilitã prin declaraþia de impozit pe profit, se recupereazã din profiturile impozabile obþinute în urmãtorii 5 ani consecutivi. Recuperarea pierderilor se va efectua în ordinea înregistrãrii acestora, la fiecare termen de platã a impozitului pe profit, potrivit prevederilor legale în vigoare din anul înregistrãrii acestora.
(2)Pierderea fiscalã înregistratã de contribuabilii care îºi înceteazã existenþa prin divizare sau fuziune nu se recupereazã de cãtre contribuabilii nou-înfiinþaþi sau de cãtre cei care preiau patrimoniul societãþii absorbite, dupã caz.
(3)În cazul persoanelor juridice strãine, prevederile alin. (1) se aplicã luându-se în considerare numai veniturile ºi cheltuielile atribuibile sediului permanent în România.
(4)Contribuabilii care au fost obligaþi la plata unui impozit pe venit ºi care anterior au realizat pierdere fiscalã, intrã sub incidenþa prevederilor alin. (1) de la data la care au revenit la sistemul de impozitare reglementat de prezentul titlu. Aceastã pierdere se recupereazã pe perioada cuprinsã între data înregistrãrii pierderii fiscale ºi limita celor 5 ani.
(4)Contribuabilii care au fost plãtitori de impozit pe venit ºi care anterior au realizat pierdere fiscalã intrã sub incidenþa prevederilor alin. (1) de la data la care au revenit la sistemul de impozitare reglementat de prezentul titlu. Aceastã pierdere se recupereazã pe perioada cuprinsã între data înregistrãrii pierderii fiscale ºi limita celor 5 ani.
(la data 01-Jan-2005 Titlul II, Capitol II, art. 26, alin. (4) modificat de art. I, punctul 21. din Ordonanta 83/2004 )

Pierderea inregistrata in perioada cind era micro nu este o pierdere fiscala pentru anul 2005, ci , daca se realizeaza profit in 2005 la sfirsitul anului prin repartizare se poata acoperi pierderea



#28 tatiana nicoleta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Location:Bacau

Postat 12 December 2005 - 09:08 PM

Multumesc! :P ... esti tare draguta!



#29 LEXUS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 427 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 December 2005 - 11:49 AM

Incerc sa gasesc circumstante atentuante Oanei Lazar dar pur si simplu nu pot. Este inadmisibil sa nu cunosti reglemetarile fiscale de baza si totusi sa ai curajul sa faci contabilitate si fiscalitate denaturand practic oglinda patrimoniala a unei societati. Desi sunt sustinator fanatic al breslei noastre uneori ma mai ia durerea de cap cand preiau cate o evidenta contabila fara cap si fara coada.
HoratiuHagiudotro



#30 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 13 December 2005 - 11:53 AM

bsca ca ne tragea pe noi la raspundere si zicea ca noi suntem varza :lol: :lol: :lol:



#31 oana_008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 16 December 2005 - 03:32 PM

Ajutoooor!!!
sunt administratorul unei firme ce plateste impozit pe profit... toate bune si frumoase, dar contabila mea imi spune ca trebuie sa platesc impozitul pe profit... LUNAR... eu stiu ca se plateste trimestrial... am intrebat toti cunoscutii si mi-au zis la fel.

Va rog sa ma ajutati! Cum se plateste? Lunar sau trimestrial? :?



#32 Shrekis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 16 December 2005 - 03:35 PM

Trimestrial. Bancile platesc lunar.



#33 oana_008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 16 December 2005 - 03:39 PM

multzam mult

daca ai putea sa imi spui si unde scrie asta sa pot sa ii dau contabilei cu ea in cap as fi vesnic recunocatoare :lol:



#34 Shrekis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 16 December 2005 - 03:46 PM

Codul fiscal art. 34 alineatul 1



#35 oana_008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 16 December 2005 - 04:29 PM

saru-mana....
i-am zis contabilei si mi-a zis "cine ti-a zis draga prostia asta?" sunt ca turbata maimutza... nu mai pot...

aplicam strategia schimba repede contabila... :P

multam mult si raman datoare. acu pot sa dorm si eu linistita la noapte



#36 Shrekis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 16 December 2005 - 05:55 PM

Da-i codul fiscal sa citesasca articolul 34, si vezi daca mai zice ceva.
Oricum strategia "schimba contabilul" este de urmat. Daca nu stie chestii elementare, ce sa mai vorbim de lucruri mai complexe, cum ar fi un planning fiscal care sa-ti reduca sarcina fiscala.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL