Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Accize bijuterii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Accize bijuterii

accize bijuterii
29 replies to this topic

#21 VIVI1968

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:mai multa informare si comunicare

Postat 22 May 2014 - 02:18 PM

Multumesc frumos, Cristina cum aflu ceva maine revin cu amanunte.
vivi



#22 VIVI1968

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:mai multa informare si comunicare

Postat 28 May 2014 - 01:50 PM

Revin cu un raspuns pe care l-am primit

''
Casa de amanet.Accize pentru bijuterii

Intrebarea mea se refera la modificarea adusa la Codul fiscal prin Legea 69/2014 si anume: este virgula la art. 208 intre produse ( , ) comercializate, iar la art. 209 este: produc si comercializeaza.
La art. 208 Nivelul si calculul accizei se precizeaza ca:
(2) Pentru produsele prevazute la art. 207 lit. a)-c) si f)-l), accizele se datoreaza o singura data si se calculeaza prin aplicarea sumelor fixe pe unitatea de masura asupra cantitatilor produse, comercializate, importate sau achizitionate intracomunitar, dupa caz
iar la art. 209, la Platitorii de accize sunt
a) operatorii economici care produc si comercializeaza, achizitioneaza din teritoriul comunitar ori importa produsele prevazute la art. 207 lit. a)-c), f)-i) si l);
In concluzie, o firma de amanet plateste acciza pentru comercializarea aurului neridicat de la contractele de amanet?

Raspuns:

sunt supuse accizelor bijuteriile din aur si/sau din platina cu codul NC 7113 19 00, cu exceptia verighetelor.

(1)lit. a) pentru aceste produse platitorii de accize suntIn acest sens, alin. (4) al acestui articol stabileste ca, platitorii de accize care produc bunurile prevazute la art. 207 lit. a)-c) si f)-l) sunt operatorii economici care au in proprietate materia prima si care produc aceste bunuri cu mijloace proprii sau le transmit spre prelucrare la terti, indiferent daca prelucrarea are loc in Romania sau in afara Romaniei.

Asadar, societatile care desfasoara activitati de amanetare prin case de amanet nu se incadreaza in categoria platitorilor de accize pentru activitatea de valorificare a bijuteriilor din aur si/sau din platina amanetate, in forma in care au fost preluate (fara transformarea acestora).

Cu privire la cele doua prevederi la care faceti referire, art. 208 vizeaza produsele prevazute la art. 207 lit. a)-c) si f)-l) iar art. 209 alin. (1) lit. a) cuprinde prevederi doar pentru produsele prevazute la 207 lit. a)-c), f)-i) si l). Diferenta la care faceti referire se datoreaza faptului ca pentru produsele prevazute la art. 207 lit. j) si k), conform art. 209 alin. (1) lit. a indice 1) si a indice 2) platitori de accize sunt:
- operatorii economici care comercializeaza catre detinatorul final armele, respectiv catre persoana fizica sau juridica care prezinta autorizatia de procurare a armei, indiferent daca acestea sunt achizitionate intracomunitar, importate sau produse in Romania, in cazul armelor prevazute la art. 207 lit. j);
- operatorii economici care comercializeaza catre detinatorul final munitia, respectiv catre persoana fizica sau juridica ce prezinta permisul de portarma, indiferent daca aceasta este achizitionata intracomunitar, importata sau produsa in Romania, in cazul munitiei prevazute la art. 207 lit. ''

vivi



#23 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 May 2014 - 07:59 AM

Multumim, VIVI !
Acest raspuns de unde l-ai primit ?
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#24 VIVI1968

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:mai multa informare si comunicare

Postat 29 May 2014 - 09:55 AM

Un expert din Ministerul de Finante.
Inca mai astept raspuns de la Asistenta Contribuabili.
Revin cand primesc sau mai aflu ceva.
O zi buna.
vivi



#25 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 May 2014 - 10:27 AM

multumesc si eu, VIVI ! :smile:



#26 VIVI1968

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:mai multa informare si comunicare

Postat 23 June 2014 - 08:05 AM

Si mult astepatatul raspuns de la Asistenta Contribuabili:

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de VIVI1968: 23 June 2014 - 08:08 AM

vivi



#27 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 June 2014 - 01:24 PM

"Coroborând legislaţia mai sus prezentată cu ceea ce aţi prezentat în adresă, opinăm că în situaţia în care bijuteriile la care faceţi referire (cu excepţia verighetelor) sunt comercializate după ce au fost procesate sau transformate, la momentul vânzării pe piaţa internă se datorează acciza."

... deci, nu de catre tine fiindca nu tu faci prelucrarea/ transformarea si nici comercializarea ulterioara acestor operatiuni. :smile:

nu stiu cum ai formulat tu adresa, insa am impresia ca raspunsul e putin pe langa ... findca nu iti spune clar cum e cu acciza in cazul tau, adica a vanzatorului care nu prelucreaza.
poti doar sa deduci cum stau lucrurile, prin analogie/ excludere.
uffff... :sad:


multumim mult, VIVI :wub:



#28 VIVI1968

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:mai multa informare si comunicare

Postat 23 June 2014 - 04:24 PM

Textul intrebarii:
Buna ziua,
Intrebarea mea se refera la modificarea adusa la Codul fiscal prin Legea 69/2014
si anume : este virgula la art 208 intre produse ( , ) comercializate iar la art 209 este : produc si comercializeaza

Lamuri-ti-ma va rog ca nu inteleg nuanta????
In concluzie , o firma de amanet care doar comercializeaza aurul neridicat din contractele de amanet plateste sau nu accize ?????

vivi



#29 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 June 2014 - 07:55 AM

...ca de fiecare data raspunsurile lor lasa loc de interpretari !
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#30 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 June 2014 - 11:25 AM

Vezi postareaVIVI1968, la 23 June 2014 - 04:24 PM, a spus:

In concluzie , o firma de amanet care doar comercializeaza aurul neridicat din contractele de amanet plateste sau nu accize ?????
nu, VIVI, nu se plateste !

reiese si din raspuns " in situaţia în care bijuteriile la care faceţi referire (cu excepţia verighetelor) sunt comercializate după ce au fost procesate sau transformate, la momentul vânzării pe piaţa internă se datorează acciza."
cum tu nu ai procesat/transformat nimic, rezulta ca nu platesti !

avand in vedere textul intrebarii tale (cu virgula aceea), raspunsul lor este corect !!
eu am crezut ca ai intrebat clar daca se plateste acciza sau nu ... insa daca ai pus numai pbl. virgulei, nici ei n-aveau cum sa-ti raspunda altceva. :sad:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL