Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Scutire de TVA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Scutire de TVA


5 replies to this topic

#1 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 30 January 2013 - 09:03 AM

Buna ziua

Am aceeasi problema cu scoaterea din evidenta ca platitor de TVA. Teoria asta am citit-o peste tot. Dar practica ma omoara. Am fost scoasa din evidenta ca platitor in iulie 2012. Pana pe 25 aug am incercat sa depun decontul de tva final. Cand completam, daca lasam la perioada fiscala trimestrial - cum eram inainte - nu ma lasa sa selectez luna 7 pe decont. Daca puneam perioada trimestrial si selectam luna 9, aveam eroare pe recipisa ca nu pot sa depun acum pentru luna 9. Daca puneam lunar la perioada ma lasa sa selectez luna 7, dar imi dadea eroare pe recipisa ca sunt inregistrata cu TVA trimestrial. Am incercat si la inceputul lui octombrie sa depun decontul cu perioada trimestriala dar mi-a dat eroare iar pe recipisa ca nu mai sunt inregistrata ca platitor de TVA. Am pastrat si deconturile si recipisele in caz le vine ideea sa intrebe de ce nu am depus.
Se poate sa-mi spuneti si mie cum trebuia sa fac de fapt? Mai am un caz acum cu scoatere in ianuarie 2013 si macar acum sa fac ce trebuie.
Multumesc



#2 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 05 February 2013 - 07:59 PM

Persoanele impozabile care au solicitat scoaterea din evidenta persoanelor inregistrate in scopuri de TVA in vederea aplicarii regimului special de scutire, cf. art. 153 alin. (9) lit. g), dupa anularea inregistrarii in scopuri de TVA, vor depune Declaratie 307 privind sumele rezultate din ajustarea taxei pe valoarea adaugata (OPANAF 640/2012)
Declaratia se completeaza si se depune de catre:
c) persoana impozabila pentru care inregistrarea in scopuri de TVA a fost anulata conform art. 153 alin. (9) lit. a) - e) sau lit. g) din Codul fiscal, care nu a efectuat ajustarile de taxa conform art.128 alin.(4), art. 148, 149 sau 161 din Codul fiscal, in ultimul decont depus inaintea scoaterii din evidenta persoanelor inregistrate in scopuri de TVA, sau care a efectuat ajustari incorecte.
Declaratia se depune astfel:
- pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei in care a intervenit obligatia de declarare a sumelor rezultate din ajustarea taxei pe valoarea adaugata, pentru persoana impozabila pentru care inregistrarea in scopuri de TVA a fost anulata conform art. 153 alin. (9) lit. a) – e) sau lit. g) din Codul fiscal, care nu a efectuat ajustarile de taxa conform art.128 alin.(4), art. 148, 149 sau 161 din Codul fiscal, in ultimul decont depus inaintea scoaterii din evidenta persoanelor inregistrate in scopuri de TVA, sau care a efectuat ajustari incorecte.
Declaratia se depune la organul fiscal in a carui raza teritoriala persoana impozabila isi are domiciliul fiscal sau in a carui evidenta aceasta se afla inregistrata ca platitor de impozite si taxe, astfel:
-direct sau prin imputernicit, la registratura sau,
-la posta, prin scrisoare recomandata.
In situatia in care din declaratie rezulta taxa………..




#3 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 06 February 2013 - 01:18 PM

ahaaaaaaaaa ...

Multumesc mult !!!!

Totusi...Eu nu am emis nici o factura de la 1 ian pana in data scoaterii din evidenta, si am doar cateva facturi de diverse maruntisuri. La 31.12.2012 am avut TVA de plata pe care l-am achitat pana pe 25 ian. Ce ar trebui sa scriu pe formularul asta? Nu prea inteleg la partea sumele rezultate din ajustare...



#4 dorina58

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 10 October 2013 - 09:14 AM

Buna ziua,

As dori sa-mi raspundeti la o intrebare, daca se poate.
Am o societate care a achizitionat un apartament vechi, de la o persoana fizica, deci fara TVA, nu a adus nici un fel de imbunatatiri la el. Societatea este platitoare de TVA, cu TVA la incasare si acum doreste sa vanda apartamentul.
Se aplica vreo scutire de TVA, poate sa il vanda fara a calcula TVA-ul? Apartamentul va fi vandut unei persoane fizice.
Daca se poate vinde fara TVA care este baza legala pentru a aplica scutirea de TVA?
Eu nu am gasit in Codul fiscal nimic in acest sens si va rog sa ma ajutati.

Multumesc.



#5 cristibelean

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Location:timisoara
  • Interests:consultant

Postat 10 October 2013 - 10:38 AM

Cod fiscal: ART. 141 Scutiri pentru operaţiuni din interiorul ţării
....
(2) Următoarele operaţiuni sunt, de asemenea, scutite de taxă:
.....
f) livrarea de construcţii/părţi de construcţii şi a terenurilor pe care sunt construite, precum şi a oricăror altor terenuri. Prin excepţie, scutirea nu se aplică pentru livrarea de construcţii noi, de părţi de construcţii noi sau de terenuri construibile. În sensul prezentului articol, se definesc următoarele:
1. teren construibil reprezintă orice teren amenajat sau neamenajat, pe care se pot executa construcţii, conform legislaţiei în vigoare;
2. construcţie înseamnă orice structură fixată în sau pe pământ;
3. livrarea unei construcţii noi sau a unei părţi din aceasta înseamnă livrarea efectuată cel târziu până la data de 31 decembrie a anului următor anului primei ocupări ori utilizări a construcţiei sau a unei părţi a acesteia, după caz, în urma transformării;
4. o construcție nouă cuprinde și orice construcție transformată sau parte transformată a unei construcții, dacă costul transformării, exclusiv taxa, se ridică la minimum 50% din valoarea de piață a construcției sau a părții din construcție, astfel cum aceasta este stabilită printr-un raport de expertiză, exclusiv valoarea terenului, ulterior transformări.

Vezi si in norme la art 37:
Norme metodologice:
ART. 141 al.2 f)


37. (1) În aplicarea art. 141 alin. (2) lit. f) din Codul fiscal, atunci când construcţia şi terenul pe care este edificată formează un singur corp funciar, identificat printr-un singur număr cadastral:
a) terenul pe care s-a edificat construcţia urmează regimul construcţiei, dacă valoarea acestuia este mai mică decât valoarea construcţiei aşa cum rezultă din raportul de expertiză;
b) construcţia va urma regimul terenului pe care este edificată, dacă valoarea acesteia este mai mică decât valoarea terenului aşa cum rezultă din raportul de expertiză;
c) dacă terenul şi construcţia au valori egale, aşa cum rezultă din raportul de expertiză, regimul corpului funciar va fi stabilit în funcţie de bunul imobil cu suprafaţa cea mai mare. Se va avea în vedere suprafaţa construită desfăşurată a construcţiei.

consultant economic si financiar



#6 dorina58

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 10 October 2013 - 12:02 PM

Multumesc mult !
Am vazut si eu art. 141 lit.f din Codul fiscal, dar nu eram sigura ca pot aplica scutirea.

Inca o data multumesc,
dorina58






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL