Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Factura neinregistrata - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Factura neinregistrata

15 replies to this topic

#1 corbotronic

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 12 October 2013 - 04:27 AM

Buna ziua,

Am cumparat un produs folosind datele unei firme (firma de la care am cumparat nu vindea persoanelor fizice). Am achitat produsul (valoare mica 22 RON) iar vanzatorul a emis o factura pe numele firmei ale carei date le-am dat.
As dori sa stiu ce risca firma pe numele careia s-a emis factura daca nu are aceasta factura inregistrata ? (s-a facut plata de catre o persoana fizica si factura primita pe numele firmei nu o fost inregistrata)

Multumesc !



#2 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 12 October 2013 - 04:43 PM

Factura, indiferent de valoare, trebuie inregistrata in evidentele contabile si in declaratia 394, daca firma e platitoare de tva.
Nu cred ca vreti sa le faceti un drum celor de finate sa faca un control, cand se poate descoperii si alte lucruri vrei nu vrei, pentru o amarata de factura.




#3 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 October 2013 - 11:11 PM

Nu se intampla nimic dpdv al 394 ... si nici din alt punt de vedere.

D394 se verifica dinspre beneficar catre furnizor, conform metodologiei de verificare publicata in MO.
In consecinta , nimeni nu se va sesiza ca nu ai inregistrat (si raportat) ca si beneficiar o suma care exista in declaratia furnizorului (altfel spus se verifica daca ceea ce spui ca ai cumparat si dedus se regaseste si la furnizorul tau ca si vanzare).

Este si normal sa nu se deranjeze ca n-ai dedus o suma pe care furnizorul tau a impozitat-o :))



#4 corbotronic

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 13 October 2013 - 06:20 AM

Multumesc pentru raspuns, m-am linistit (nu vroiam ca firma sa aiba probleme din cauza acestei facturi).

Inteleg ca neinregistrarea acestei facturi la beneficiar este oarecum in avantajul statului si nu deranjeza pe cei de la finante (cel putin in acest caz).



#5 Eniko83

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 20 October 2013 - 10:43 AM

Buna ziua,

O intrebare as avea, cheltuielile cu imprimatele ( facturier, chitantier...) , chelt cu xerox, chelt cu stampila pe care cont intregistram? pe 6028?
Am platit din casa, atunci inregi asa: 6028=5311?
Pt aceste facturi sau bonuri de casa trebuie sa facem receptie, cu val vanzare 0, sau cum se procedeaza?

Sunt la inceput de drum, va multumesc mult pt raspunsuri!



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 October 2013 - 09:43 AM

cheltuiala cu stampila - pe ob. de inventar (ct. 303, cu NIR) si apoi data in folosinta, cu bon de consum (ct. 603), ca sa stii "oficial" la cine este - cine raspunde de ea.
stampila unei firme e un obiect destul de important si de aceea trebuie tratat ca atare, altfel ti-as fi spus sa o treci pe materiale nestocate (ct. 604).
copiile xerox le poti inreg. direct pe 604, fara NIR si BC.

toate aceste chelt. te sfatuiesc sa le inreg. prin ct. 401.analitic, nu direct prin casa !

pt. facturile si chit. tiparite la voi in firma, nu e nevoie nici de NIR, nici de BC, dar pt cele cumparate de la imprimerie (tipografie) va trebui sa faci NIR la intrare (ct. 3028) si apoi bon de consum (ct. 6028).
in ambele cazuri este obligatoriu sa emiti o decizie de alocare serie si nr. facturi (cf. art. 5/ OMFP 2226/2006)

un model orientativ de decizie ar fi acesta :

ANTET_FIRMA

DECIZIE nr. ___ / ___.___.2013

Subsemnatul _____________, in calitate de administrator al SC ____________ SRL, prin prezenta hotarasc:
Subsemnatul __________ in calitate de ________________ al firmei, aloca si gestioneaza seriile si numerele aferente facturilor si chitantelor.

IN CONFORMITATE CU:
- OMFP nr. 2226/2006 privind utilizarea unor formulare financiar contabile de catre persoanele prevazute la art. 1 din Legea contabilitatii nr. 82/1991, republicata
- art. 155 alin.(5) din Legea 571/2003 privind Codul Fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, denumita in continuare Codul Fiscal
- OMFP nr. 2217/2006 privind organizarea evidentei in scopul taxei pe valoarea adaugata conform art. 156 alin. (1)-(3) din Legea 571/2003 privind Codul Fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare,

SC __________________ SRL emite:
1. Facturi;
2. Chitante;

precum urmeaza :
1. Facturile vor avea o singura (una) serie ____, iar numarul de ordine alocat pentru anul 2013 este in urmatoarea plaja de numere:
- 001-999
2. Chitantele vor avea o singura (una) serie ____, iar numarul de ordine alocat pentru anul 2013 este in urmatoarea plaja de numere:
- 001-999.


Administrator,

..............................................

daca e cazul, poti adauga
3. Avize de expeditie
4. .............................

cu seriile si nr. aferente (analog pct. 1 si 2)

se intocmeste o astfel de decizie pt fiecare an (de regula, la inceputul anului - pt anul in curs si chiar pe parcurs - cand este nevoie)
:smile:



#7 Eniko83

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 28 October 2013 - 02:43 PM

Va multumesc frumos pt raspuns, deci inregistrarile ar veni asa?:
- cumparare de stampila pe baza de bon fiscal val 50 lei:
303=5311
sau 303=401 si 401=5311?
daca nu am factura, pot inregi pe 401?

dare in consum; 603=303

- chelt cu copiile xerox, si cumparare de imprimate din tipografii
cu bon fiscal: 3028=5311.
dare in consum 6028=3028
cu factura: 3028=401, 401=5311

Inca odata va multumesc mult!

Decizie de alocare trebuie numai pt facturier si chitantier, sau trebuie si pt registre, pt avize, pt dispozitii de incasari si plati, adica pt toate doc contabile?



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 October 2013 - 03:18 PM

eu inreg. si BF de achizitii pe cont de furnizor; ele se evidentiaza in jurnalele de cumparari.

chelt. cu copiile xerox merg pe ct. 604 (dupa cum deja am spus), considerandu-le materiale nestocate de genul papetariei.
la fel si imprimatele diverse (registre, jurnale, fise, ...)

doar pt imprimatele cu regim special se aloca plaja de nr., cu decizie, cf. ord. 2226/2006, art. 5 :
ART. 5
(1) Persoanele prevăzute la art. 1 din Legea contabilităţii nr. 82/1991, republicată, vor asigura un regim intern de numerotare a facturii în conformitate cu prevederile cuprinse în anexa nr. 4 care face parte integrantă din prezentul ordin.
(2) Prevederile alin. (1) se aplică şi altor formulare financiar-contabile care stau la baza înregistrării de venituri, cum ar fi: monetar, chitanţă şi altele, după caz, precum şi avizului de însoţire a mărfii.



#9 Eniko83

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 28 October 2013 - 08:24 PM

VA multumesc din suflet pt ajutor!
Atunci inteleg, ca cu stampila ramane inregi: 303=401, 401=5311, 603=303, chiar daca este cumparat cu BF

Facturierul l-am luat pe baza de BF, pe care este trecut numai imprimate, aici inregi va fi 604=5311?
AM citit foarte mult prin forumuri, si nicaieri nu am gasit raspunsuri la fel, pt aceste intrebari, am inteles, ca BF poate fi contabilizat numai daca este insotit de ordin de deplasare, ori decont de chelt, ori NIR, deaccea ma gandeam eu sa fac receptie pt fiecare BF

- înregistrarea în contabilitate a bunurilor achiziţionate sau a cheltuielilor efectuate de entitate şi achitate pe bază de bon fiscal (cu numerar sau card bancar), se poate efectua dacă:
a) entitatea solicită furnizorului factura aferentă bunurilor livrate sau serviciilor prestate, având ca anexă bonul fiscal emis de aparatul de marcat electronic fiscal
sau
b) entitatea justifică cheltuielile efectuate fie prin documente care atestă intrarea în gestiune a bunurilor achiziţionate, fie cu alte documente, cum sunt: ordin de deplasare, decont de cheltuieli, la care se anexează bonul fiscal, documentele respective fiind avizate de persoana care aprobă efectuarea acestor cheltuieli.



#10 Eniko83

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 28 October 2013 - 09:07 PM

Scuze!
Nu am scris corect mai sus, deci pt facturier , chitantier, registre, cumparate de la tipografie sau de la finante folosesc conturile 3028=401, indiferent daca am facura sau nu, si pt chelt cu xerox 604=401?



#11 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 October 2013 - 03:04 PM

Vezi postareaEniko83, la 28 October 2013 - 08:24 PM, a spus:

- înregistrarea în contabilitate a bunurilor achiziţionate sau a cheltuielilor efectuate de entitate şi achitate pe bază de bon fiscal (cu numerar sau card bancar), se poate efectua dacă:
a) entitatea solicită furnizorului factura aferentă bunurilor livrate sau serviciilor prestate, având ca anexă bonul fiscal emis de aparatul de marcat electronic fiscal
sau
b) entitatea justifică cheltuielile efectuate fie prin documente care atestă intrarea în gestiune a bunurilor achiziţionate, fie cu alte documente, cum sunt: ordin de deplasare, decont de cheltuieli, la care se anexează bonul fiscal, documentele respective fiind avizate de persoana care aprobă efectuarea acestor cheltuieli.

corect !!

actualizare prevederi legale priv. deducerile : de la 14.03.2013, pt. deducere TVA de pe BF : http://www.conta.ro/...h.Da5OHTm5.dpbs



#12 Eniko83

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 29 October 2013 - 08:33 PM

Nu sunt platitoare de TVA, atunci inregistrarile pe care le-am scris mai sus sunt corecte?

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 30 October 2013 - 12:50 PM
eliminare citare inutila, folosete butonul "Raspuns nou" !!




#13 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 October 2013 - 12:53 PM

ti-am raspuns deja ... in postul 8 !



#14 A.T.

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Gender:Male

Postat 03 April 2014 - 02:54 PM

Ziua buna,

Va retin atentia cu o mica eroare depistata, fix inainte de depunerea bilantului :unsure:

In luna aprilie a anului 2013 s-a omis introducerea in contabilitate a 2 facturi, facturi emise si de la completare in D394. Acum, in luna aprilie 2014, s-a sesizat faptul ca acele conturi de furnizor aveau sold si asa am realizat faptul ca nu le-am introdus in anul anterior.
In acest sens, ce sugerati pentru remedierea situatiei? Inregistrarea lor in luna ianuarie 2014 si astfel declararea lor in 394 din trim. 1 al anului 2014? Sa le introduc in luna in care le-am primit si sa depun declaratie rectificativa la 394 si declaratie de corectare D 300 aferent trimestrului respectiv din 2013?

Multumesc anticipat pentru raspuns.

Aceasta postare a fost editata de A.T.: 03 April 2014 - 02:57 PM




#15 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 06 April 2014 - 12:36 PM

Vezi postareaA.T., la 03 April 2014 - 02:54 PM, a spus:

In luna aprilie a anului 2013 s-a omis introducerea in contabilitate a 2 facturi, facturi emise si de la completare in D394.
Inregistrarea in contabilitate in trim I 2014, regularizarea TVA-ului in Decontul TVA al perioadei fiscale – trim I 2014 si rectificativa D394 aferenta perioadei 2013



#16 A.T.

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Gender:Male

Postat 08 April 2014 - 10:29 AM

@ Lexiroxi : Multumesc pentru raspunsul oferit!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL