Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Mijloc fix second hand - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Mijloc fix second hand


1 reply to this topic

#1 mihael@

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 31 October 2013 - 09:35 AM

Buna ziua,

In cazul achizitiei unui mijloc fix complet amortizat insa cu valoare de achizitie diferita de zero cum se procedeaza referitor la transport si taxe vamale? se capitalizeaza ?Se amortizeaza?

Dar in IFRS?

Ms



#2 zugry

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 11 December 2014 - 10:40 PM

Am o problema legata de niste venituri neasteptate care ma arunca in pragul unui profit de aprox 100.000 ron.
Am doua alternative: ori repartizez dividende si platesc 16% (dat fiind ca asociatul unic are si carte de munca nu mai platesc si sanatatea, nu?!) SAU achizitionez ceva ca sa reduc profitul impozabil.
Privitor la achizitie, am doua variante: un automobil SH sau un apartament.
Cu automobilul este urmatoarea istorie: el a fost achizitionat in leasing pe firma si trecut pe PF la finalul leasingului. Daca-l re-cumpar pe societate, exista posibilitatea sa atrag atentia organelor fiscale? Asta nu mi-ar diminua profitul decat cu vreo 30.000 ron - valoarea aproximativa pe piata a automobilului.
Din anul anterior am 40.000 ron dividende nerepartizate (sau o fi profit nerepartizat?!). Daca in anul actual am 100.000 ron profit si vreau sa fac o achizitie imobiliara de 100.000 ron, profitul exercitiului curent va fi de 100.000-100.000 ron sau se calculeaza 40000+100000-100000 = 40.000 ron?
Care ar fi consecintele achizitiei unui apartament pe societate? Se inglobeaza in capitaluri proprii sau este doar un activ imobilizat?

Va multumesc pentru ajutor!







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL