Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
proforma - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


proforma


2 replies to this topic

#1 picutex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:iasi

Postat 05 December 2013 - 11:55 AM

Buna ziua. Am urmatoarea situatie: factura proforma emisa in octombrie si platita cateva zile mai tarziu. mi am dedus TVA -ul, avand in vedere ca am platit si ca am vb cu furnizorul sa mi emita factura in aceeasi luna. Dar mi s-a emis factura la sfarsitul lui noiembrie. Cum inregistrez astfel incat sa nu ma incurc la decontul de TVA. Am inclus si in decl 394 fact respectiva si acum nu stiu cum sa fac. Multumesc.



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 December 2013 - 10:18 AM

Factura proforma nu are nici o valoare dpdv fiscal (este o oferta de pret in realitate).
Deci nu are ce cauta in contabilite !!!

Tva -ul se deduce doar pentru FACTURILE primite (iar daca este cu tva la incasare una dintre parti trebuie sa fie si platite!)
Cat priveste avansul, trebuia emisa fact de avans pana pe 15 nov , dar oricum nu puteai sa deduci pe octombrie.

In concluzie, esti in culpa si cu decontul si cu D394 (daca ai prins in el proforma).
Teoretic ar trebui sa depui alta D394 corect si sa prinzi in D300 regularizarea.




#3 picutex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:iasi

Postat 07 December 2013 - 06:36 PM

Multumesc mult pt. raspuns, voi incerca luna asta sa remediez greseala.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL