Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
repaus saptamanal la lucru in ture - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

repaus saptamanal la lucru in ture

11 replies to this topic

#1 diavolo iasi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 07 December 2013 - 12:37 AM

Buna seara,
Sunt Marius din Iasi si va rog sa ma ajutati cu un sfat deoarece ITM Iasi nu a reusit sa imi dea o solutie viabila la problema mea doar o amenda de 1500.00 lei . Am in gestiune un punct de lucru intr-un centru comercial cu program obligatoriu 10.00 - 22.00 . Punctul de lucru isi desfasoara activitatea pe o suprafata de 10mp cu doi angajati ( unul lucreaza de la 10.00 - 22.00 adica 12 ore dupa care mai vine abia dupa doua zile la munca deoarece a doua zi vine un alt angajat cu acelasi program ). In concluzie programul de lucru este 12 ore lucru si 36 repaus, dar cei de la ITM s-au legat de faptul ca angajatul nu beneficiaza de cele doua zile libere consecutive intr-o saptamana.Am uitat sa mentionez ca cei doi angajati au contracte de munca cu 8 ore /zi , 40 ore /saptamana. Angajatii beneficiaza de plata orelor suplimentare cu sporuri si tot ce trebuie , dar organele de control se tot leaga de faptul ca nu li se ofera anagajatilor repaosul saptamanal. Nu stiu cum sa procedez deoarece la 12 ore lucrate si 36 libere presteaza 15 ture pe luna adica 180 ore iar daca ar mai beneficia de 2 libere zile consecutive nu ar mai veni mai deloc la munca.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 December 2013 - 05:28 PM

vestea proasta pt tine este ca ITM are dreptate !!
vestea buna pt tine este ca exista solutii !

sa incepem cu baza legala : Codul muncii !

CAPITOLUL I: Timpul de muncă
Art. 114
(1) Durata maximă legală a timpului de muncă nu poate depăşi 48 de ore pe săptămână, inclusiv orele suplimentare.
(2) Prin excepţie, durata timpului de muncă, ce include şi orele suplimentare, poate fi prelungită peste 48 de ore pe săptămână, cu condiţia ca media orelor de muncă, calculată pe o perioadă de referinţă de 4 luni calendaristice, să nu depăşească 48 de ore pe săptămână.

CAPITOLUL II: Repausuri periodice
.................
Art. 135
(1) Salariaţii au dreptul între două zile de muncă la un repaus care nu poate fi mai mic de 12 ore consecutive.
(2) Prin excepţie, în cazul muncii în schimburi, acest repaus nu poate fi mai mic de 8 ore între schimburi.
Art. 136
(1) Muncă în schimburi reprezintă orice mod de organizare a programului de lucru, potrivit căruia salariaţii se succed unul pe altul la acelaşi post de muncă, potrivit unui anumit program, inclusiv program rotativ, şi care poate fi de tip continuu sau discontinuu, implicând pentru salariat necesitatea realizării unei activităţi în intervale orare diferite în raport cu o perioadă zilnică sau săptămânală, stabilită prin contractul individual de muncă.
(2) Salariat în schimburi reprezintă orice salariat al cărui program de lucru se înscrie în cadrul programului de muncă în schimburi.

SECŢIUNEA 2: Repausul săptămânal
Art. 137
(1) Repausul săptămânal se acordă în două zile consecutive, de regulă sâmbăta şi duminica.
(2) În cazul în care repausul în zilele de sâmbătă şi duminică ar prejudicia interesul public sau desfăşurarea normală a activităţii, repausul săptămânal poate fi acordat şi în alte zile stabilite prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.
(3) În situaţia prevăzută la alin. (2) salariaţii vor beneficia de un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de muncă sau, după caz, prin contractul individual de muncă.

(4) În situaţii de excepţie zilele de repaus săptămânal sunt acordate cumulat, după o perioadă de activitate continuă ce nu poate depăşi 14 zile calendaristice, cu autorizarea inspectoratului teritorial de muncă şi cu acordul sindicatului sau, după caz, al reprezentanţilor salariaţilor.
(5) Salariaţii al căror repaus săptămânal se acordă în condiţiile alin. (4) au dreptul la dublul compensaţiilor cuvenite potrivit art. 123 alin. (2).

solutii :
- ti-am facut un orar de lucru lunar (30 zile), cu cate 12 ore/zi alternativ si cate 2 zile de repaus cf. legii= pt fiecare dintre cei 2 salariati.
- trebuie sa schimbi clauze in cele 2 CIM (cu acte aditionale) prin care sa specifici ca se lucraza in ture, cate 12 ore/zi si repausul impus de lege.
- trece in regulamentul tau intern ce zice art. 137 (repaus si in alte zile ale sapt.)

ORARUL :
- ai 2 lucratori, unul marcat cu negru si altul marcat cu albastru.
- cand unul lucreaza 2 zile consecutiv, celalalt are repausul saptamanal "buclucas" !

.....................L.........M.........M........J........V.........S.........D

sapt..1.........12.......12........12.......12......12.......12........12

sapt.2 .........12.......12........12.......12......12.......12.........12

sapt.3 .........12.......12........12.......12......12.......12.........12

sapt.4..........12.......12........12.......12......12.......12.........12

sapt.5 .........12.......12........s.a.m.d

in acest fel, fiecare sal. are cate 2 zile libere/sapt., cu respectarea pauzei de minim 12 ore intre ture si un program de maxim 48 ore/sapt., inclusiv orele suplimentare !
bine asa ?? :biggrin2:

cat despre amenda ... aici cred c-ai dat de "diavolo" .... dar poate te descurci sa iei doar un avertisment, mai ales ca vei intra in legalitate cu toate aspectele incriminate de catre ITM.

multa bafta !




#3 diavolo iasi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 11 December 2013 - 11:33 AM

Va multumesc din suflet.
Mergem sa vedem ce se poate rezolva...
Marius



#4 cristib

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 85 Postari:
  • Location:Arad

Postat 11 December 2013 - 12:55 PM

Codul muncii
Art. 115
(2) Durata zilnica a timpului de munca de 12 ore va fi urmata de o perioada de repaus de 24 de ore.



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 December 2013 - 08:46 PM

Cu drag, Marius !sa ne spui ce-ai rezolvat, te rog ! :smile: sunt tare curioasa ...

multumesc, Cristib ! din pacate, daca nu se aplica art. 135 ... nu are cum sa le dea repaus cate 2 zile pe sapt. !!



#6 diavolo iasi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 17 December 2013 - 11:02 AM

Buna ziua,
Dupa cum se vede traim in Romania unde legile sunt facute in asa fel incat oricat de mult iti doresti sa o urmezi , Organul de Control sa iti poata da amenda...

Astazi am fost la ITM la departamentul juridic pentru a solicita parerea juristilor legat de situatia si propunerea descrisa de dumneavoastra privind pontarea angajatilor .

Raspunsul a fost prompt " simularea de pontaj primita de la dumneavoastra nu respecta intocmai legislatia muncii, deoarece cand acordati cele 2 zile libere consecutiv unuia dintre angajati, angajatul nr. 2 este obligat sa lucreze 2 zile consecutiv a cate 12 ore/zi, nerespectand astfel repausul de 24 ore dupa 12 ore lucrate. ". Nu stiu ce sa ma fac , din pacate spatiu de 8 mp si specificul activitatii nu imi permite sa angajez mai mult de 2 salariati iar in Romania sunt n activitati cu 12 ore program de lucru si nu au mai mult de 2 angajati ( sau chiar unul singur ). Stiu ca poate toata lumea risca dar eu chiar nu vreau sa fiu la mana angajatilor sau a Organelor de Control.
Va rog, daca mai aveti idei, nu ezitati sa mi le tramsmiteti deoarece sper ca mai sunt si altii in postura mea care s-au saturat sa plateasca amenzi datorita legislatiei din Romania.
Marius



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 December 2013 - 01:09 PM

a avut dreptate @cristib ! din pacate, eu nu cred ca se pot roti altfel turele de cate 12 ore ale celor 2 salariati, 7 zile/sapt.

edit : am gasit !! in prima dintre cele 2 zile consecutive fa-le program de 11 ore fiindca legea zice ca dupa un program de 12 ore trebuie sa aiba repaus de 24 ore ... deci nu se indelineste conditia de 12 ore.
pt. prg. asta de 11 ore ai 2 var :
- deschide mai tarziu sau inchide mai devreme cu o ora
- deschide mai tarziu si inchide mai devreme cu o jumatate de ora.

in acest caz, trebuie sa pastrezi, in CIM, durata muncii la 8 ore/zi !! ce e peste = ore suplimentare

.....................L.........M.........M........J........V.........S.........D

sapt..1.........12.......12........12.......11*.....12......11*......12

sapt.2 .........12.......12........12.......11*.....12......11*......12

sapt.3 .........12.......12........12.......11*.....12......11*......12

sapt.4..........12.......12........12.......11*.....12......11*......12

sapt.5 .........12.......12........s.a.m.d

:smile:



#8 enionut

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 09 January 2015 - 08:37 PM

ce parere avet e corect?

pontaj



#9 Marius Bodo

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 19 November 2018 - 05:47 PM

Buna ziua,

Ma lovesc si eu de aceasta situatie cu programul dintr-un centru comercial, care are program de functionare 10-22 si am 4 angajati pe care trebuie sa ii rotesc pe ture. Este vorba de un magazin de vanzari servicii in care exista doar 2 birouri, si astfel nu pot suprapune mai mult de 2 angajati pentru ca celalalt nu ar avea ce sa faca, si nu as vrea nici sa adopt programul cu ture de 12 ore cum era calculat putin mai sus. Am tot incercat fel si fel de variante pe hartie dar care ori nu respecta legislatia ori nu cumuleaza necesarul de ore lunar. Exista vreo posibilitate pentru aceasta situatie? Multumesc anticipat



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 November 2018 - 02:06 PM

La un program zilnic de 8 ore, turele se suprapun 4 ore. Daca nu vrei sa se intample asta, fa-le program de 6 ore/zi fiecaruia (cu sau fara ajustarea corespunzatoare a salariului) sau treci cu programul la 8 ore si renunta la 2 salariati - astfel iti mai recuperezi din paguba la chiria unui spatiu pe care nu-l folosesti toata ziua, dar il platesti ca pt toata ziua.



#11 elena.t

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 23 February 2019 - 09:32 AM

Buna ziua,
Am urmatoarea situatie: angajatul care lucreaza sambata de la ora 7-15 ,luni incepe programul de la ora 15. Angajatorul spune ca respecta repausul saptamanal, deorece codul muncii , conf art 137 spune ca repausul saptamanal este 48 ore consecutive. Va rog sa imi spuneti daca este corecta aceasta interpretare .
Multumesc !

Aceasta postare a fost editata de elena.t: 23 February 2019 - 09:35 AM




#12 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 February 2019 - 03:47 PM

da, este corecta.

Art. 137
(1) Repausul saptamanal este de 48 de ore consecutive, de regula sambata si duminica.
(2) În cazul în care repausul în zilele de sâmbătă şi duminică ar prejudicia interesul public sau desfăşurarea normală a activităţii, repausul săptămânal poate fi acordat şi în alte zile stabilite prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.
(3) În situaţia prevăzută la alin. (2) salariaţii vor beneficia de un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de muncă sau, după caz, prin contractul individual de muncă.
(4) În situaţii de excepţie zilele de repaus săptămânal sunt acordate cumulat, după o perioadă de activitate continuă ce nu poate depăşi 14 zile calendaristice, cu autorizarea inspectoratului teritorial de muncă şi cu acordul sindicatului sau, după caz, al reprezentanţilor salariaţilor.
(5) Salariaţii al căror repaus săptămânal se acordă în condiţiile alin. (4) au dreptul la dublul compensaţiilor cuvenite potrivit art. 123 alin. (2) .






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL